Laddar...

Majauktion

Söndagen den 29/5 klockan 16.

Avslutad
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
243
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Elwén, Ove för Orrefors, ljusstakar, 2 st, glas, "Eternell",
244
Elwén, Ove för Orrefors, ljusstakar, 2 st, glas, "Eternell",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wedel, Helene, gouache, komposition,
245
Wedel, Helene, gouache, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Böcker, militaria, 6 volymer bajonetter mm,
246
Böcker, militaria, 6 volymer bajonetter mm,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med 2 förlängningsskivor, palisander,
247
Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med 2 förlängningsskivor, palisander,
Slutpris5 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Suvanto-Vaajakallio, Kerttu för Kupittaan Savi Oy, Finland, figurin, glaserat lergods, stående elefant,
248
Suvanto-Vaajakallio, Kerttu för Kupittaan Savi Oy, Finland, figurin, glaserat lergods, stående elefant,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Väggur med slag, förgylld brons, Frankrike, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900,
249
Väggur med slag, förgylld brons, Frankrike, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Electrolux, barvagn med kylskåp, krom och palisanderimiterande laminat,
250
Okänd designer för Electrolux, barvagn med kylskåp, krom och palisanderimiterande laminat,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Gammelgaard, Niels/Box 25 Arkitekter för IKEA, stolar, 3 st, krom/lackerad metall och plast, "Folke",
251
Gammelgaard, Niels/Box 25 Arkitekter för IKEA, stolar, 3 st, krom/lackerad metall och plast, "Folke",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Aladåbformar, 3 st, koppar, 1800-tal,
252
Aladåbformar, 3 st, koppar, 1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kopparmynt, 1 Öre, Gustav II Adolf 1627,
253
Kopparmynt, 1 Öre, Gustav II Adolf 1627,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Takampel, förgylld mässing med slipad glaskupa, empirestil, 1900-talets början, 4 ljusarmar,
254
Takampel, förgylld mässing med slipad glaskupa, empirestil, 1900-talets början, 4 ljusarmar,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
255
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början,
256
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Bidjar,
257
Matta, semiantik Bidjar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Pallasch med balja och portépée, M/1899 för officer vid infanteriet,
258
Pallasch med balja och portépée, M/1899 för officer vid infanteriet,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, serveringsvagn, krom med dubbla, lösa plastbrickor,
259
Okänd designer, 1960-tal, serveringsvagn, krom med dubbla, lösa plastbrickor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Macintosh, Charles Rennie, efter honom, stol, svartlackerat trä, "Hill House 1",
260
Macintosh, Charles Rennie, efter honom, stol, svartlackerat trä, "Hill House 1",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Spegeltrymå med konsol, förgyllt trä och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
261
Spegeltrymå med konsol, förgyllt trä och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Linderholm, Lena A, färglito, komposition med blommor,
262
Linderholm, Lena A, färglito, komposition med blommor,
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Stort parti äldre, delvis handkolorerade vykort,
263
Stort parti äldre, delvis handkolorerade vykort,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti äldre stereoskopbilder,
264
Parti äldre stereoskopbilder,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
265
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Kaminur med klockspel, antagligen England, 1910-20-tal,
266
Kaminur med klockspel, antagligen England, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva,
267
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
T-shirt, Saatchi Gallery London, "The Revolution Continues",  storlek M, oanvänd
268
T-shirt, Saatchi Gallery London, "The Revolution Continues", storlek M, oanvänd
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Filateli; 1 album, album från 1892
269
Filateli; 1 album, album från 1892
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 6 st, gjutet glas, Festivo,
270
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 6 st, gjutet glas, Festivo,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jutrem, Arne Jon för Holmegaard, skålar, 2 st,
271
Jutrem, Arne Jon för Holmegaard, skålar, 2 st,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Trappstege, trä, 1900-talets 1 hälft,
272
Trappstege, trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, "Hanna och tvättkorgen",
273
Olson, Axel, färglito, "Hanna och tvättkorgen",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition,
274
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll,
275
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sedelklämma, sterlingsilver med cabochonslipat tigeröga,
276
Sedelklämma, sterlingsilver med cabochonslipat tigeröga,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nilsson, Nils-Erik, akvarell, vårvinterlandskap,
277
Nilsson, Nils-Erik, akvarell, vårvinterlandskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografi, motiv från Hyltebruk,
278
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografi, motiv från Hyltebruk,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Strömland-Väggö, Ann, blandteknik med textilapplikationer, komposition,
279
Strömland-Väggö, Ann, blandteknik med textilapplikationer, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Takkrona till 6 ljus, mässing, empirestil,
280
Takkrona till 6 ljus, mässing, empirestil,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, bronserad metall med lövformade, svagt rödtonade prismor, art-déco, 1920-tal,
281
Okänd designer, taklampa, bronserad metall med lövformade, svagt rödtonade prismor, art-déco, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skrin, skuren ek med smidda beslag, 17-1800-tal, senare benställning,
282
Skrin, skuren ek med smidda beslag, 17-1800-tal, senare benställning,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Wandel, Ingrid, färglitografi, Cellokonsert",
283
Wandel, Ingrid, färglitografi, Cellokonsert",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Koffert, papp och trä med metallbeslag, Alstermo bruk,
284
Koffert, papp och trä med metallbeslag, Alstermo bruk,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Eberhardson, Ebbe,  akvarell, Herde
285
Eberhardson, Ebbe, akvarell, Herde
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Emitslöf-Dejmo, Ulla-Britt, olja, fiskebodar,
286
Emitslöf-Dejmo, Ulla-Britt, olja, fiskebodar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sarpaneva, Pentti för Tuurun Hopea, hänge med kedja, patinerad brons, "Istappar",
287
Sarpaneva, Pentti för Tuurun Hopea, hänge med kedja, patinerad brons, "Istappar",
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ytterkruka, porslin,  "Waldemarsudde",
288
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde",
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Torchèrer/blackamoors, 1 par, förgylld och patinerad brons, 1900-tal,
289
Torchèrer/blackamoors, 1 par, förgylld och patinerad brons, 1900-tal,
Slutpris28 000 SEK
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Avslutad
Skulptur, patinerad brons, Burma (?), 1900-tal, Buddhahuvud,
290
Skulptur, patinerad brons, Burma (?), 1900-tal, Buddhahuvud,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.