Laddar...

Majauktion

Söndagen den 29/5 klockan 16.

Avslutad
Schlyter, Ulf, "Ulven", vinglas, 2 st, handmålade,
147
Schlyter, Ulf, "Ulven", vinglas, 2 st, handmålade,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Michael, olja, Moses med stentavlorna,
148
Qvarsebo, Michael, olja, Moses med stentavlorna,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, sjungande kvinna
149
Okänd konstnär, olja, sjungande kvinna
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Örsjö Industri AB, golvlampa, teak och mässing, modellnummer 13, 1950-60-tal,
150
Okänd designer för Örsjö Industri AB, golvlampa, teak och mässing, modellnummer 13, 1950-60-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd norsk designer, ljusstakar, 1 par, tenn
151
Okänd norsk designer, ljusstakar, 1 par, tenn
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Rix, Marna, olja, komposition,
152
Rix, Marna, olja, komposition,
Slutpris7 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, pastell, utsikt över Arilds hamn,
153
Okänd konstnär, pastell, utsikt över Arilds hamn,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 50 SEK
Avslutad
Okänd designer för EWÅ, Värnamo, golvlampa, mässing och svartlackerad metall, 1950-60-tal,
154
Okänd designer för EWÅ, Värnamo, golvlampa, mässing och svartlackerad metall, 1950-60-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Chassepotbajonett i balja, Frankrike, M/1874,
155
Chassepotbajonett i balja, Frankrike, M/1874,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Chagall, Marc, utställningsaffisch, offset, Louisiana 1983,
156
Chagall, Marc, utställningsaffisch, offset, Louisiana 1983,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Spelkonsol, Atari Theater "Break Out" (Consolette),
157
Spelkonsol, Atari Theater "Break Out" (Consolette),
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Chagall, Marc, litograferad utställningaffisch, Galerie Maeght 1972,
158
Chagall, Marc, litograferad utställningaffisch, Galerie Maeght 1972,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900,
159
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, dekor av slipade rundlar mot grönt underfång,
160
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, dekor av slipade rundlar mot grönt underfång,
Slutpris1 000 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Landberg, Nils för Orrefors, vas, glas, "Tan-Si",
161
Landberg, Nils för Orrefors, vas, glas, "Tan-Si",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Flasköppnare, metall, "Ducky", Frankrike, 1900-talets 2 hälft,
162
Flasköppnare, metall, "Ducky", Frankrike, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd silversmed, vinprovarkoppar, 6 st, silver,  total vikt 250 gr
163
Okänd silversmed, vinprovarkoppar, 6 st, silver, total vikt 250 gr
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Tinbäck, Klas Göran för Kosta, vas, glas,
164
Tinbäck, Klas Göran för Kosta, vas, glas,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Motzfeldt, Benny för Plus Glashytte, Norge, skål, glas,
165
Motzfeldt, Benny för Plus Glashytte, Norge, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Leksak, plysch, Steiff, giraff, 1950-tal,
166
Leksak, plysch, Steiff, giraff, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Olson, Torsten, olja, "Fabriken" - utsikt från konstnärens fönster mot Nordiska Maskinfilt AB,
167
Olson, Torsten, olja, "Fabriken" - utsikt från konstnärens fönster mot Nordiska Maskinfilt AB,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Point, Georges, pastell, komposition
168
Point, Georges, pastell, komposition
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg, skålfat, glaserat stengods, dekor av cirkushäst med handstående ryttare,
169
Larson, Lisa för Gustafsberg, skålfat, glaserat stengods, dekor av cirkushäst med handstående ryttare,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fåtölj, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
170
Fåtölj, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1970.80-tal, soffbord, fur,
171
Okänd designer, 1970.80-tal, soffbord, fur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Arbets/snurrstolar, 1 par, konstläderklädsel på metallfot,
172
Arbets/snurrstolar, 1 par, konstläderklädsel på metallfot,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Spelkonsol, Atari Theater "Break Out" (Consolette),
173
Spelkonsol, Atari Theater "Break Out" (Consolette),
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för IKEA, stolar, 4 st, ek med textilklädsel, 1960-tal,
174
Okänd designer för IKEA, stolar, 4 st, ek med textilklädsel, 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, komposition,
175
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, otydligt betitlad Golfshap in zee (?),
176
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, otydligt betitlad Golfshap in zee (?),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti grafik, Oldenburg, Lindecrantz, Claesson och Frisk, 4 st
177
Parti grafik, Oldenburg, Lindecrantz, Claesson och Frisk, 4 st
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mynt, 3 stycken, silver, OS Moskva 1980
178
Mynt, 3 stycken, silver, OS Moskva 1980
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Blixt, Yngve, skål, glaserat stengods, reducerad oxblodsglasyr
179
Blixt, Yngve, skål, glaserat stengods, reducerad oxblodsglasyr
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kraitz, Gustav och Ulla, egen verkstad Fogdarp, vas, delvis glaserat stengods,
180
Kraitz, Gustav och Ulla, egen verkstad Fogdarp, vas, delvis glaserat stengods,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jarup, Edvin för Deco Hälsingborg, sillburk, glaserad keramik, handtag i rotting
181
Jarup, Edvin för Deco Hälsingborg, sillburk, glaserad keramik, handtag i rotting
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Galaaen, Konrad för Porsgrund, väggplatta
182
Galaaen, Konrad för Porsgrund, väggplatta
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ytterfoder, flintgods, Promoto Keramik (Malmö Porslinsmåleri),
183
Ytterfoder, flintgods, Promoto Keramik (Malmö Porslinsmåleri),
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, "Coquille",
184
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, "Coquille",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sarpaneva, Timo för Iittala, vaser, två st, gjutet glas,
185
Sarpaneva, Timo för Iittala, vaser, två st, gjutet glas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Krus, majolika, så kallad Toby-jug, Sarreguimines, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
186
Krus, majolika, så kallad Toby-jug, Sarreguimines, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Plunta, glas med (senare) silvermontage, möjligen Limmared, 17-1800-tal,
187
Plunta, glas med (senare) silvermontage, möjligen Limmared, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Orrefors, skålar, 2 st, gjutet glas, "Platina",
188
Lindstrand, Vicke för Orrefors, skålar, 2 st, gjutet glas, "Platina",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vizner, Frantizek, för Rudolfova, skålar, 2 st, glas, "Eye-ball bath bowls"
189
Vizner, Frantizek, för Rudolfova, skålar, 2 st, glas, "Eye-ball bath bowls"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Berndt, Wiktor för Flygsfors, vas, glas, hexagonal form, dekor av stiliserade ansikten
190
Berndt, Wiktor för Flygsfors, vas, glas, hexagonal form, dekor av stiliserade ansikten
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
191
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
192
Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
193
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
194
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.