Laddar...

Majauktion

Söndagen den 29/5 klockan 16.

Avslutad
Arbetsbelysning, grålackerad metall, 1900-talets mitt,
725
Arbetsbelysning, grålackerad metall, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Byrå, björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
726
Byrå, björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Golvfläkt, Clas Ohlson,
727
Golvfläkt, Clas Ohlson,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Wallert, Axel, blandteknik, "Torekow",
728
Wallert, Axel, blandteknik, "Torekow",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Luber, Carl Sigmund för Johann von Schwarz, Nürnberg, bricka, flintgods, polykrom cloissonnéliknande dekor av svan i landskap, jugend, sekelskiftet 1900,
729
Luber, Carl Sigmund för Johann von Schwarz, Nürnberg, bricka, flintgods, polykrom cloissonnéliknande dekor av svan i landskap, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Max Roesler, Coburg, kräfttallrikar, 12 st, flintgods,
730
Okänd designer för Max Roesler, Coburg, kräfttallrikar, 12 st, flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Soffbord, mahogny, 1900-talets 2 hälft, fällbart,
731
Soffbord, mahogny, 1900-talets 2 hälft, fällbart,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
4 delar, porslin, Kantonemalj, Kina, 18-1900-tal, Thekanna samt 3 fat,
732
4 delar, porslin, Kantonemalj, Kina, 18-1900-tal, Thekanna samt 3 fat,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bildrulle, gouache på papper, Kina, 1900-tal,
733
Bildrulle, gouache på papper, Kina, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Muuramen Tuolitehdas Osakeyhtiö, Muurame, salongsmöbel, 10 delar,
734
Okänd designer för Muuramen Tuolitehdas Osakeyhtiö, Muurame, salongsmöbel, 10 delar,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Fiol, Bruno Klemm, Markneukirchen, Tyskland,
735
Fiol, Bruno Klemm, Markneukirchen, Tyskland,
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rabami, Danmark, stapelstolar, 12 st, krom och röd plast,
736
Okänd designer för Rabami, Danmark, stapelstolar, 12 st, krom och röd plast,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matservis, 27 delar, porslin, B&G, Aarestrup,
737
Matservis, 27 delar, porslin, B&G, Aarestrup,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, armstolar, 1 par, teak (?) med svart läderklädsel,
738
Okänd designer, armstolar, 1 par, teak (?) med svart läderklädsel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hald, Edward för Karlskrona Porslinsfabrik, cabareter 2 st, porslin,
739
Hald, Edward för Karlskrona Porslinsfabrik, cabareter 2 st, porslin,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Matservis, 70 delar, Linköpings porslinsfabrik, förgylld kantdekor,
740
Matservis, 70 delar, Linköpings porslinsfabrik, förgylld kantdekor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Gavardie, Jean de, gouache, stilleben,
741
Gavardie, Jean de, gouache, stilleben,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Gavardie, Jean de, olja, stilleben,
742
Gavardie, Jean de, olja, stilleben,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Chaiselongue, teak (?), så kallad Récamier, empirestil,
743
Chaiselongue, teak (?), så kallad Récamier, empirestil,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Avslutad
Karlsson, Uno Hubert, olja, spansk stadsbild,
744
Karlsson, Uno Hubert, olja, spansk stadsbild,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, fåtölj, skuren och bonad ek,
745
Okänd designer, fåtölj, skuren och bonad ek,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Hansen, Emil, olja, klipparti från Bornholm,
746
Hansen, Emil, olja, klipparti från Bornholm,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mannerheim, Lillemor för Gefle, kaffekanna, svartglaserat lergods, "Mangania",
747
Mannerheim, Lillemor för Gefle, kaffekanna, svartglaserat lergods, "Mangania",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matta, old persisk,
748
Matta, old persisk,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lockask, porslin, Royal Copenhagen, polykrom dekor av saxisk blomst,
749
Lockask, porslin, Royal Copenhagen, polykrom dekor av saxisk blomst,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, hermelin,
750
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, hermelin,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, matta, ull, dekor i vitt mot blå fond,
751
Okänd designer, matta, ull, dekor i vitt mot blå fond,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti medaljer, märken mm
752
Parti medaljer, märken mm
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gemla, Diö, soffbord, teak och ek,
753
Okänd designer för Gemla, Diö, soffbord, teak och ek,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ahrström, Folke för Gense, bricka, rostfritt stål, "Thebe",
754
Ahrström, Folke för Gense, bricka, rostfritt stål, "Thebe",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Fröseke, väggspegel, mässing, "Orion K 26",
755
Okänd designer för Fröseke, väggspegel, mässing, "Orion K 26",
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hennix, Margareta för Gustavsberg, potatisskålar, 1 par, stengods, "Format",
756
Hennix, Margareta för Gustavsberg, potatisskålar, 1 par, stengods, "Format",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Crêmekoppar med lock, 3 st, porslin, Kina Qianlong/Jiaqing, sekelskiftet 1900,
757
Crêmekoppar med lock, 3 st, porslin, Kina Qianlong/Jiaqing, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, old Hamadan,
758
Matta, old Hamadan,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Tallrikar 6 st, djupa samt assietter, 4 st, porslin, Royal Copenhagen, empire,
759
Tallrikar 6 st, djupa samt assietter, 4 st, porslin, Royal Copenhagen, empire,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Blunddocka, Schildkröt, 1910-20-tal,
760
Blunddocka, Schildkröt, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Tallrik samt skål, porslin, Kina, Qianlong/Jiaqing, 17-1800-tal,
761
Tallrik samt skål, porslin, Kina, Qianlong/Jiaqing, 17-1800-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skinkfat, flintgods, Rörstrand, 1900-talets början,
762
Skinkfat, flintgods, Rörstrand, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, förgylld mässing på svärtad träsockel, "guldägg",
763
Okänd konstnär, skulptur, förgylld mässing på svärtad träsockel, "guldägg",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, grogglas, 6 st, graverat glas, 1900-talets 1 hälft,
764
Okänd designer, grogglas, 6 st, graverat glas, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Johansfors, cocktailshaker med propp, glas,
765
Okänd designer för Johansfors, cocktailshaker med propp, glas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Taklampa, marmorerat glas och metall,
766
Taklampa, marmorerat glas och metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, väggskåp, trä med mässingsluckor,
767
Okänd designer, väggskåp, trä med mässingsluckor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, väggplåt, mässing,
768
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, väggplåt, mässing,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fotografi föreställande skådespelarparet Ingalill Söderman och Felix Grönfeld,
769
Fotografi föreställande skådespelarparet Ingalill Söderman och Felix Grönfeld,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stort parti delvis äldre leksaker,
770
Stort parti delvis äldre leksaker,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Pallar, 3 st samt barnstol, trä,
771
Pallar, 3 st samt barnstol, trä,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Figurin, flintgods, Staffordshire omkring 1870, Rödluvan,
772
Figurin, flintgods, Staffordshire omkring 1870, Rödluvan,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.