Laddar...
Marsauktion
Lägsta föremålsnummer
433
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
434
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
435
Viktor IV (Walter Karl Glück), konstmassa,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
436
Ehrner, Anna för Kosta Boda, whiskyglas, 8 st, "Line",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
437
Konsolbord, mässing med skiva i onyx, Louis XV-stil,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
438
Akustisk gitarr, Samick
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
439
Point, Georges, färglito, abstrakt komposition, Portkosme 54
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
440
Grovens, Harald, blandteknik, komposition med människor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
441
Persson, Ove, färglitografi, Halmstad, stora torg,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
442
Silvermynt, 1 Thaler, Gustav II Adolf Augsburg 1632,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
443
Fållbänk, avlutad fur,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
444
Matta, old Pakistan Karachi,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
445
Kopparmynt, 1 Öre, Gustav II Adolf 1620 (?),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
446
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
447
Kopparmynt, 9 nödmynt, utgivna under Karl XII:s och Ulrika Eleonoras regeringar 1715-19
Slutpris500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
448
Kopparmynt, 10 st nödmynt, utgivna under Karl XII:s och Ulrika Eleonoras regeringar 1715-19
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
449
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, gouache, landskap med kapell,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
450
Askfat, svärtat gjutjärn, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
451
Okänd designer för Järnforsen, bäddsoffa, modern tillverkning,
Slutpris4 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
452
Skalma Design Team för Skalma, Skals, soffa, såpbehandlad ek med textilklädsel, "Asmara",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
453
Ekornes, Jens för Ekornes ASA, fåtölj, Stressless, beige läder med fot i björk
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
454
Halslänk, silver, Italien, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
455
Mathson, Bruno för DUX, fåtölj, krom, brun konstläderklädsel, 'Jetson',
Slutpris4 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
456
Mathson, Bruno för DUX, fåtölj, krom, brun konstläderklädsel, 'Jetson',
Slutpris5 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
457
Apoteksvåg med vikter, koppar och smide, England, 1800-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
458
Induktionsapparat i låda, sekelskiftet 1900,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
459
Lampbord, 1 par, mahogny, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
460
Parti mynt, mestadels Sverige,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
461
Percy, Arthur & Ringström Helmer för Gefle, årstallrikar 15 st, flintgods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
462
Skrin (?), skuret, lackerat och förgyllt trä, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
463
Armstol, skuren ek med broderad dyna, allmogearbete, antagligen Skåne,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
464
Reseschatull, läder med 3 glasflaskor, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
465
Takampel, förgylld mässing med slipad glaskupa, empirestil, 1900-talets början, 4 ljusarmar,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
466
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, teak och mässing
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
467
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
468
Bell, Ingrid, färglito, stående akt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
469
Okänd konstnär, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
470
Höglund, Erik för Boda, 6 sejdlar, brun glasmassa med luftbubblor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
471
Okänd designer för Royal Copenhagen, vas, porslin, "Äppelblom",
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
472
Byrå, valnöt med intarsia, Tyskland, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
473
Snedklaffsekretär, bonad ek med bronsbeslag, 1700-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
474
Byrå, rödlackerat och bronserat trä, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
475
Hörnskåp, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
476
Engström, Sven & Myrstrand, Gunnar för Skaraborgs Möbelindustri, Tibro, soffa, vitlackerat trä med textilklädda dynor,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
477
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
478
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, lekande barn,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
479
Wirkkala, Tapio för Iittala, sherryglas, 8 st, "Tapio", dekor av luftbubbla, medföljer 10 seltersglas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
480
Merikallio, Mikko, egen glashytta, vinglas, 7 st, delvis blå glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.