Laddar...

Marsauktion

Marsauktion
Avslutad
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
289
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
290
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Adrian-Nilsson, Gösta "GAN", tusch och akvarell, figurkomposition, utförd i Eketånga 1922,
291
Adrian-Nilsson, Gösta "GAN", tusch och akvarell, figurkomposition, utförd i Eketånga 1922,
Slutpris11 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, gouache, geometrisk komposition,
292
Jonson, Sven, gouache, geometrisk komposition,
Slutpris14 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, gouache, geometrisk komposition,
293
Jonson, Sven, gouache, geometrisk komposition,
Slutpris13 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Avslutad
Lorentzon, Waldemar, blyerts, "Le marin",
294
Lorentzon, Waldemar, blyerts, "Le marin",
Slutpris10 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, gouache, "Fragment mot natthimmel" - förlaga till färglitografin med samma namn,
295
Jonson, Sven, gouache, "Fragment mot natthimmel" - förlaga till färglitografin med samma namn,
Slutpris12 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Thorén, Esias, olja, "Primitiv figur Ibiza" - förlaga till färglitografin "Pojke från Ibiza" från 1952,
296
Thorén, Esias, olja, "Primitiv figur Ibiza" - förlaga till färglitografin "Pojke från Ibiza" från 1952,
Slutpris8 000 SEK
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Avslutad
Bengtsson, Walter, skulptur, patinerad aluminium, förlaga till "Laxen går upp", i folkmun kallad "Tre piss i Nissan", vilken står längs Slottsbron i centrala Halmstad,
297
Bengtsson, Walter, skulptur, patinerad aluminium, förlaga till "Laxen går upp", i folkmun kallad "Tre piss i Nissan", vilken står längs Slottsbron i centrala Halmstad,
Slutpris15 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Sedel, Ukrainska Nationella Republiken (1918-21), 1000 Karbovantsiv,
298
Sedel, Ukrainska Nationella Republiken (1918-21), 1000 Karbovantsiv,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hallberg, Lars, olja, "Särdal" - från Skallen,
299
Hallberg, Lars, olja, "Särdal" - från Skallen,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Koson, Ohara, färgträsnitt, "Two geese",
300
Koson, Ohara, färgträsnitt, "Two geese",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lensdorf, Andreas, olja, "Naturdikt",
301
Lensdorf, Andreas, olja, "Naturdikt",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Saabye, Svend, olja, komposition,
302
Saabye, Svend, olja, komposition,
Slutpris6 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild",
303
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild",
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Spansk resa",
304
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Spansk resa",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, "Strandfynd",
305
Olson, Axel, färglito, "Strandfynd",
SlutprisInga bud
Avslutad
Thorén, Esaias, färglito, "Improvisation",
306
Thorén, Esaias, färglito, "Improvisation",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mörner, Stellan, färglito, "I hängmattan"
307
Mörner, Stellan, färglito, "I hängmattan"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, "Efter oss syndafloden",
308
Olson, Erik, färglito, "Efter oss syndafloden",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, blomsterstilleben,
309
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, blomsterstilleben,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gonzales, Pilar, akvarell, "På vägen dit",
310
Gonzales, Pilar, akvarell, "På vägen dit",
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Cronqvist, Per, färglito, stup,
311
Cronqvist, Per, färglito, stup,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Gowenius, Rudolf, olja, stilleben med amaryllis,
312
Gowenius, Rudolf, olja, stilleben med amaryllis,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Picart, Etienne efter Domencio, Zampieri (Il Domenichino), kopparstick, sekelskiftet 1800, "Symphonia",
313
Picart, Etienne efter Domencio, Zampieri (Il Domenichino), kopparstick, sekelskiftet 1800, "Symphonia",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Reumert, Niels, färglito, komposition,
314
Reumert, Niels, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stenqvist, Nils G, färgetsning, "Cell", ur 1974 års mapp från Föreningen för Grafisk Konst,
315
Stenqvist, Nils G, färgetsning, "Cell", ur 1974 års mapp från Föreningen för Grafisk Konst,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Medalj, vitmetall, öppningen av Suezkanalen 1869,
316
Medalj, vitmetall, öppningen av Suezkanalen 1869,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mörner, Stellan, färglito, "Speglingar",
317
Mörner, Stellan, färglito, "Speglingar",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen",
318
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, färglito, "Wilhelm Tells familj",
319
Thorén, Esaias, färglito, "Wilhelm Tells familj",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll",
320
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, "Nocturne",
321
Jonson, Sven, färglito, "Nocturne",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Möte",
322
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Möte",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
323
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
324
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Sterup Hansen, Dan, linoleumsnitt (?), figurkomposition,
325
Sterup Hansen, Dan, linoleumsnitt (?), figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Krause, Emil, kolteckning med täckvitt, Slotsholms Kanal med Börsen, Köpenhamn,
326
Krause, Emil, kolteckning med täckvitt, Slotsholms Kanal med Börsen, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Watson, Caroline efter Edge Pine, Robert, roulettegrayr i sepia, "Garrick Speaking the Jubilee Ode" 1784, skådespelaren David Garrick lät 1757 skulpturen Louis-François Roubiliac utföra en
327
Watson, Caroline efter Edge Pine, Robert, roulettegrayr i sepia, "Garrick Speaking the Jubilee Ode" 1784, skådespelaren David Garrick lät 1757 skulpturen Louis-François Roubiliac utföra en
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Schovelin, Axel Thorsen, tillskriven, akvarellerad tuschteckning, landskap med boskap,
328
Schovelin, Axel Thorsen, tillskriven, akvarellerad tuschteckning, landskap med boskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Malteste, Louis, poster, litograferad, 1800-talets slut, Thêatre Antoine (ex Menus-Plaisirs),
329
Malteste, Louis, poster, litograferad, 1800-talets slut, Thêatre Antoine (ex Menus-Plaisirs),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Agnell, Olle, olja, Vid ån 1967
330
Agnell, Olle, olja, Vid ån 1967
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Spitzweg, Carl, kopia efter, olja, "Ett besök",
331
Spitzweg, Carl, kopia efter, olja, "Ett besök",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Månsson, Stig, olja, sittande modell,
332
Månsson, Stig, olja, sittande modell,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen för Strömbergshyttan, glasservis, 64 delar, kristall,
333
Okänd designer, möjligen för Strömbergshyttan, glasservis, 64 delar, kristall,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Liljebladh, Birgitta, olja, stilleben med irisar,
334
Liljebladh, Birgitta, olja, stilleben med irisar,
Slutpris11 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Signerad landslagsväst, Svenska Skicrosslandslaget,
335
Signerad landslagsväst, Svenska Skicrosslandslaget,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Svensson, Sture, olja, landskap Bornholm,
336
Svensson, Sture, olja, landskap Bornholm,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.