Laddar...

Marsauktion

Marsauktion
Avslutad
Simmulsson, Mari, skulptur, chamotterat och delvis bemålat stengods, knästående akt,
1
Simmulsson, Mari, skulptur, chamotterat och delvis bemålat stengods, knästående akt,
Slutpris16 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Mekanisk leksak, bemålad plåt, textil och trä, Ives, Blakeslee Co Bridgeport Connecticut, 1870-80-tal, "The Warner Mechanical Oarsman", patent från 1869,
2
Mekanisk leksak, bemålad plåt, textil och trä, Ives, Blakeslee Co Bridgeport Connecticut, 1870-80-tal, "The Warner Mechanical Oarsman", patent från 1869,
Slutpris16 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, soffbord, pyramidmahogny, "Diplomat",
3
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, soffbord, pyramidmahogny, "Diplomat",
Slutpris12 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Avslutad
Tantalus, nysilver med dubbla glasflaskor,
4
Tantalus, nysilver med dubbla glasflaskor,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, servis, 9 delar, sterlingsilver, kanna samt 8 muggar,
5
Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, servis, 9 delar, sterlingsilver, kanna samt 8 muggar,
Slutpris17 000 SEK
Värdering19 000 - 20 000 SEK
Avslutad
Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, bricka, sterlingsilver och palisander,
6
Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, bricka, sterlingsilver och palisander,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, bålskål med slev, sterlingsilver och palisander,
7
Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, bålskål med slev, sterlingsilver och palisander,
SlutprisInga bud
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Avslutad
Besticksuppsättning, 13 delar, förgyllt silver, David Andersen, Christiania (Oslo), sekelskiftet 1900,
8
Besticksuppsättning, 13 delar, förgyllt silver, David Andersen, Christiania (Oslo), sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Smörsnäckor, 1 par, sterlingsilver, England, George II, i form av pilgrimsmusselskal,
9
Smörsnäckor, 1 par, sterlingsilver, England, George II, i form av pilgrimsmusselskal,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Asker, Curt, objekt/mobil, bemålat fjäderstål,
10
Asker, Curt, objekt/mobil, bemålat fjäderstål,
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
11
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ehrner, Anna för Kosta Boda, glasservis, 84 delar, "Line", design 1982,
12
Ehrner, Anna för Kosta Boda, glasservis, 84 delar, "Line", design 1982,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Ljunggren, Bror, olja, utsikt över Lunds Domkyrka,
13
Ljunggren, Bror, olja, utsikt över Lunds Domkyrka,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Andersson, Mårten, färglito, "Selkroken",
14
Andersson, Mårten, färglito, "Selkroken",
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Vaser/uppsatser, 1 par, majolika, Rörstrand 1800-talets 2 hälft,
15
Vaser/uppsatser, 1 par, majolika, Rörstrand 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7",
16
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Nylund, Anita för JIE, salt-, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson',
17
Nylund, Anita för JIE, salt-, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson',
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Aftonväska, svart siden med silvermontage, sekelskiftet 1900,
18
Aftonväska, svart siden med silvermontage, sekelskiftet 1900,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Alexandersson, Maja Lisa, skulptur, patinerad brons på träsockel, "Storkatta",
19
Alexandersson, Maja Lisa, skulptur, patinerad brons på träsockel, "Storkatta",
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, blåtonat glas, Satellite,
20
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, blåtonat glas, Satellite,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för C.I.A. Manna, Torino, figurin, bemålat och förgyllt porslin, "Danzatrice Orientale",
21
Okänd designer för C.I.A. Manna, Torino, figurin, bemålat och förgyllt porslin, "Danzatrice Orientale",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Thelander, Pär Gunnar (PG), färgetsning, "Elementära former II",
22
Thelander, Pär Gunnar (PG), färgetsning, "Elementära former II",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vikskärm, silver och slipat glas, Tyskland, sekelskiftet 1900,
23
Vikskärm, silver och slipat glas, Tyskland, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Coignard, James, färgetsning med carborundum, "Rouge, Bleu, Rouge",
24
Coignard, James, färgetsning med carborundum, "Rouge, Bleu, Rouge",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ljusstake, tenn, gustaviansk, delvis godronnerad stam på rund fot,
25
Ljusstake, tenn, gustaviansk, delvis godronnerad stam på rund fot,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Åberg, Jan, skulptur, koppar, "Radioaktivt moln",
26
Åberg, Jan, skulptur, koppar, "Radioaktivt moln",
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, "Hamnbild",
27
Olson, Axel, färglito, "Hamnbild",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglitografi, "Det stora gästabudet II",
28
Olson, Erik, färglitografi, "Det stora gästabudet II",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olofsson, Pierre, färglito, komposition,
29
Olofsson, Pierre, färglito, komposition,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, figuriner, 2 st, glaserat lergods, björnungar,
30
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, figuriner, 2 st, glaserat lergods, björnungar,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Sundstedt, Per, för Atelje Lyktan, taklampa, brunlackerad plåt, "Hinken",
31
Sundstedt, Per, för Atelje Lyktan, taklampa, brunlackerad plåt, "Hinken",
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin delvis glaserat stengods, "Ivan",
32
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin delvis glaserat stengods, "Ivan",
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin delvis glaserat stengods, "Maria",
33
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin delvis glaserat stengods, "Maria",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Öst",
34
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Öst",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Syd",
35
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Syd",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wedel, Helene, gouache, komposition,
36
Wedel, Helene, gouache, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hällgren, Ingvar, olja, "Ateljédörren",
37
Hällgren, Ingvar, olja, "Ateljédörren",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ekström, Chenia (Eugenia), olja, "Hav och klippor" (Strandklippor Bretagne),
38
Ekström, Chenia (Eugenia), olja, "Hav och klippor" (Strandklippor Bretagne),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Rehnquist, Bonnie, olja, "Skruvis" - motiv från Skreaholm, Falkenberg,
39
Rehnquist, Bonnie, olja, "Skruvis" - motiv från Skreaholm, Falkenberg,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition,
40
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vinglas, barock, sekelskiftet 1700, sannolikt Tyskland, så kallat sieben perlen glas,
41
Vinglas, barock, sekelskiftet 1700, sannolikt Tyskland, så kallat sieben perlen glas,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), spår av förgylld blomdekor mot powder-blue-fond,
42
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), spår av förgylld blomdekor mot powder-blue-fond,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,
43
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Ruberti, Riccardo, olja, landskap från Monte Visentin,
44
Ruberti, Riccardo, olja, landskap från Monte Visentin,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Spegel, skuret, bemålat och bronserat trä, troligen Tyskland, 1700-tal,
45
Spegel, skuret, bemålat och bronserat trä, troligen Tyskland, 1700-tal,
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
46
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Herrarmbandsur, stål, Rolex Oyster Perpetual Date, märkt Rolex Fair play Cup, World Ice Hockey Championship Stockholm 1963,
47
Herrarmbandsur, stål, Rolex Oyster Perpetual Date, märkt Rolex Fair play Cup, World Ice Hockey Championship Stockholm 1963,
Slutpris32 000 SEK
Värdering26 000 - 28 000 SEK
Avslutad
Blyglasfönster, 1700-tal, polykrom dekor av stående män hållandes krönt kringla(!),
48
Blyglasfönster, 1700-tal, polykrom dekor av stående män hållandes krönt kringla(!),
Slutpris4 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.