Laddar...
Marsauktion
Lägsta föremålsnummer
1
Simmulsson, Mari, skulptur, chamotterat och delvis bemålat stengods, knästående akt,
Slutpris16 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
2
Mekanisk leksak, bemålad plåt, textil och trä, Ives, Blakeslee Co Bridgeport Connecticut, 1870-80-tal, "The Warner Mechanical Oarsman", patent från 1869,
Slutpris16 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
3
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, soffbord, pyramidmahogny, "Diplomat",
Slutpris12 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
4
Tantalus, nysilver med dubbla glasflaskor,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
5
Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, servis, 9 delar, sterlingsilver, kanna samt 8 muggar,
Slutpris17 000 SEK
Värdering19 000 - 20 000 SEK
6
Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, bricka, sterlingsilver och palisander,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
7
Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, bålskål med slev, sterlingsilver och palisander,
SlutprisInga bud
Värdering13 000 - 14 000 SEK
8
Besticksuppsättning, 13 delar, förgyllt silver, David Andersen, Christiania (Oslo), sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
9
Smörsnäckor, 1 par, sterlingsilver, England, George II, i form av pilgrimsmusselskal,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
10
Asker, Curt, objekt/mobil, bemålat fjäderstål,
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
11
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
12
Ehrner, Anna för Kosta Boda, glasservis, 84 delar, "Line", design 1982,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
13
Ljunggren, Bror, olja, utsikt över Lunds Domkyrka,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
14
Andersson, Mårten, färglito, "Selkroken",
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
15
Vaser/uppsatser, 1 par, majolika, Rörstrand 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
16
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
17
Nylund, Anita för JIE, salt-, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson',
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
18
Aftonväska, svart siden med silvermontage, sekelskiftet 1900,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
19
Alexandersson, Maja Lisa, skulptur, patinerad brons på träsockel, "Storkatta",
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
20
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, blåtonat glas, Satellite,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
21
Okänd designer för C.I.A. Manna, Torino, figurin, bemålat och förgyllt porslin, "Danzatrice Orientale",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
22
Thelander, Pär Gunnar (PG), färgetsning, "Elementära former II",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
23
Vikskärm, silver och slipat glas, Tyskland, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
24
Coignard, James, färgetsning med carborundum, "Rouge, Bleu, Rouge",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
25
Ljusstake, tenn, gustaviansk, delvis godronnerad stam på rund fot,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
26
Åberg, Jan, skulptur, koppar, "Radioaktivt moln",
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
27
Olson, Axel, färglito, "Hamnbild",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
28
Olson, Erik, färglitografi, "Det stora gästabudet II",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
29
Olofsson, Pierre, färglito, komposition,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
30
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, figuriner, 2 st, glaserat lergods, björnungar,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
31
Sundstedt, Per, för Atelje Lyktan, taklampa, brunlackerad plåt, "Hinken",
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
32
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin delvis glaserat stengods, "Ivan",
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
33
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin delvis glaserat stengods, "Maria",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
34
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Öst",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
35
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Syd",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
36
Wedel, Helene, gouache, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
37
Hällgren, Ingvar, olja, "Ateljédörren",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
38
Ekström, Chenia (Eugenia), olja, "Hav och klippor" (Strandklippor Bretagne),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
39
Rehnquist, Bonnie, olja, "Skruvis" - motiv från Skreaholm, Falkenberg,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
40
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
41
Vinglas, barock, sekelskiftet 1700, sannolikt Tyskland, så kallat sieben perlen glas,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
42
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), spår av förgylld blomdekor mot powder-blue-fond,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
43
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
44
Ruberti, Riccardo, olja, landskap från Monte Visentin,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
45
Spegel, skuret, bemålat och bronserat trä, troligen Tyskland, 1700-tal,
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
46
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
47
Herrarmbandsur, stål, Rolex Oyster Perpetual Date, märkt Rolex Fair play Cup, World Ice Hockey Championship Stockholm 1963,
Slutpris32 000 SEK
Värdering26 000 - 28 000 SEK
48
Blyglasfönster, 1700-tal, polykrom dekor av stående män hållandes krönt kringla(!),
Slutpris4 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.