Laddar...

Marsauktion

Marsauktion
Avslutad
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,
385
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fotpall, Burhéns, modell Oxford, pistagegrön plyschklädsel,
386
Fotpall, Burhéns, modell Oxford, pistagegrön plyschklädsel,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Barometer, skuret, förgyllt och bronserat trä, Frankrike, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft,
387
Barometer, skuret, förgyllt och bronserat trä, Frankrike, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Spelmarker/poängmarkörer, cirka 40 stycken, pärlemor, antagligen Hong Kong, Qing, sekelskiftet 1900,
388
Spelmarker/poängmarkörer, cirka 40 stycken, pärlemor, antagligen Hong Kong, Qing, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulpturer, 8 st, ben, sekelskiftet 1900,
389
Okänd konstnär, skulpturer, 8 st, ben, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Horup, Knud, olja, kvinna vid hav,
390
Horup, Knud, olja, kvinna vid hav,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa, vitlackerad metall; Semi,
391
Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa, vitlackerad metall; Semi,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kajerdt, Ellen Victoria, coasters, 1 par, tenn, Swedish Grace, 1920-tal,
392
Kajerdt, Ellen Victoria, coasters, 1 par, tenn, Swedish Grace, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, aluminium, modell BN 25,
393
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, aluminium, modell BN 25,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Armstol, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
394
Armstol, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Michael, blandteknik, komposition med ansikte,
395
Qvarsebo, Michael, blandteknik, komposition med ansikte,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Murano, möjligen Seguso, skål, bärnstensfärgat glas,
396
Okänd designer för Murano, möjligen Seguso, skål, bärnstensfärgat glas,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Erik, litografi, "Ödets verkstad", färgvariant,
397
Olson, Erik, litografi, "Ödets verkstad", färgvariant,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,
398
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, Rosor i skyn,
399
Olson, Axel, färglito, Rosor i skyn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nylund, Anita för JIE, sillburk, flintgods med teaklock, Frits Friska Fisk,
400
Nylund, Anita för JIE, sillburk, flintgods med teaklock, Frits Friska Fisk,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hartnack, Valdemar, tillskriven, olja, Landskap med hus,
401
Hartnack, Valdemar, tillskriven, olja, Landskap med hus,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Markelius, Sven för Bodafors, stolar 14 st, björk, så kallade "Orkesterstolar",
402
Markelius, Sven för Bodafors, stolar 14 st, björk, så kallade "Orkesterstolar",
Slutpris9 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Seeck, Herman för Asko, stolar, 10 st, björk, "Radstol modell 485"
403
Seeck, Herman för Asko, stolar, 10 st, björk, "Radstol modell 485"
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Wennemoes, Carl, olja, landskap vid sjö,
404
Wennemoes, Carl, olja, landskap vid sjö,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, Uppsala Domkyrka och Gustavianum sedda från Odenslund,
405
Okänd konstnär, olja, Uppsala Domkyrka och Gustavianum sedda från Odenslund,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, blåglaserat stengods, "Kullatroll"
406
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, blåglaserat stengods, "Kullatroll"
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Höganäs, 1800-talets slut, nipperfat, glaserat lergods, i form av örn,
407
Okänd designer för Höganäs, 1800-talets slut, nipperfat, glaserat lergods, i form av örn,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt,
408
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, "Rosor i skyn",
409
Olson, Axel, färglito, "Rosor i skyn",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel,
410
Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skrivställ, svart marmor och förgylld mässing, 1800-talets 2 hälft, dekor av timmerstuga mm,
411
Skrivställ, svart marmor och förgylld mässing, 1800-talets 2 hälft, dekor av timmerstuga mm,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Arkivskåp, ek, 1920-30-tal,
412
Arkivskåp, ek, 1920-30-tal,
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Leslie, Charles Robert, kopia efter, olja, "Sancho Panza in the Apartment of the Duchess",
413
Leslie, Charles Robert, kopia efter, olja, "Sancho Panza in the Apartment of the Duchess",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Nielsen, Knud Reinholdt, olja, skogsväg,
414
Nielsen, Knud Reinholdt, olja, skogsväg,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, "Over de höje fjelde",
415
Okänd konstnär, olja, "Over de höje fjelde",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sonne, Per, olja, Marinestasjon København,
416
Sonne, Per, olja, Marinestasjon København,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, pastell, flickporträtt,
417
Okänd konstnär, pastell, flickporträtt,
Slutpris1 600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kokholm, Fleming, pastell, komposition,
418
Kokholm, Fleming, pastell, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, oljor, 2 st, landskap,
419
Okänd konstnär, oljor, 2 st, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, insjömotiv,
420
Okänd konstnär, olja, insjömotiv,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lindström, Frans, akvareller,  2 st, hus i landskap,
421
Lindström, Frans, akvareller, 2 st, hus i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Säkerhetsskåp, FG modell HP05,
422
Säkerhetsskåp, FG modell HP05,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Lindström, Frans, akvareller,  2 st, motiv från Kungliga Djurgården, Stockholm,
423
Lindström, Frans, akvareller, 2 st, motiv från Kungliga Djurgården, Stockholm,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Deganello, Carmine  för Pablo Designs, San Francisco, tak/golvlampa, krom och polyester, "Solis",
424
Deganello, Carmine för Pablo Designs, San Francisco, tak/golvlampa, krom och polyester, "Solis",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Oppenheimer, Johnny, gouache, "Gamla moskén i Jaffa - Israel",
425
Oppenheimer, Johnny, gouache, "Gamla moskén i Jaffa - Israel",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti modern keramik, kaffeservisdelar samt kanna, Gefle Alfa, design Berit Ternell 1976
426
Parti modern keramik, kaffeservisdelar samt kanna, Gefle Alfa, design Berit Ternell 1976
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, stolar, 3 st, bok med röd skaiklädsel,
427
Okänd designer, 1950-60-tal, stolar, 3 st, bok med röd skaiklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Salongsbord med klaffar, ljus björk, biedermeierstil,
428
Salongsbord med klaffar, ljus björk, biedermeierstil,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Rix, Marna, olja, komposition,
429
Rix, Marna, olja, komposition,
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Okänd engelsk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, stadsbild,
430
Okänd engelsk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, stadsbild,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Livréknappar, 7 + 4 + 5 st, försilvrad brons respektive mässing, 17-1800-tal, dekor av friherreliga ättens Silfverschiöld vapen,
431
Livréknappar, 7 + 4 + 5 st, försilvrad brons respektive mässing, 17-1800-tal, dekor av friherreliga ättens Silfverschiöld vapen,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skål, porslin, Kina Qing (1800-tal),
432
Skål, porslin, Kina Qing (1800-tal),
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.