Laddar...
Marsauktion
Lägsta föremålsnummer
578
Gammelgaard, Jørgen för Erik Jørgensen, soffa, svart läderklädsel, modell EJ 20/2,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
579
Okänd konstnär, (möjligen Eric Hallström), olja, blomsterstilleben,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
580
Okänd designer för Covent Garden Collection AS, vägglykta, svärtat smide,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
581
Erhner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, "Basket",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
582
Andersson, Axel (AXA), skulptur, terrakotta, troll,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
583
Risberg, Arne, akryl, "Villa Hagen",
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
584
Linder, Harald, egen verkstad, tobaksburk, tenn med invändiga bakelitplattor, art-déco/funkis, kvadratiskt med graverad dekor av stiliserade växter och personer, lockknopp i form av växt,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
585
Okänd designer, 1940-50-tal, tidningshylla, rotting och bambu med glasskiva,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
586
Okänd designer, omkring 1920, bestickschatull, skuren och bonad ek, barockstil,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
587
Wandel, Ingrid, färglitografi, Cellokonsert",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
588
Parti kopparföremål, 1800-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
589
Broderad textil, indo-persiskt kulturområde, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
590
Okänd designer, clubfåtölj, canvas med bruna konstläderdetaljer,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
591
Lock, porslin, Kina, Qianlong (1736.95),
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
592
Okänd designer för PR Home, taklampa, aluminium, "Liverpool",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
593
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
594
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
595
Aryballos, terrakotta, möjligen Korinth, omkring 600 f Kr,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
596
Livpäls m/1913,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
597
Matta, old Indien (?),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
598
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, "Rainbow",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
599
Montelin, Eugen för Reijmyre, vas, klarglas, "Gammelbjörk",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
600
Okänd konstnär, hinterglasmalereier, 1 par, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
601
Vitrinfront, svärtat och försilvrat trä,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
602
Skrin, lackerat trä med bronsbeslag, Japan, Meiji, 1800-talets slut, invändigt med 5 lådor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
603
Broderi, siden, Kina Qing/republik, 1900-talets början,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
604
Tallrikar, 5 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
605
Assietter, 1 par, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
606
Okänd designer för GAB Stockholm, visitkortsfat, nysilver, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
607
2 delar tenn; 1 tallrik Burford & Green, Poultry Street London 1700-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
608
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
609
Aladåbformar, 2 st, saltglaserat lergods, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
610
Besman, ek och metall, 1700-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
611
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
612
Rit-Ola (egentligen Jan-Erik Garland), blandteknik, självporträtt med cigarr,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
613
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
614
Brosch samt hängsmycke, kaméskuren snäcka, 1 silver med markasiter, 1 förgylld metall,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
615
Ytterkrukor, 2 st, porslin, Gustavsberg "Empire",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
616
Olsson, Arne, olja, komposition,
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
617
Roka, Charles, olja, kvinnoporträtt,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
618
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, vägglampett, mässing med fransar,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
619
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, taklampa, mässing med fransar,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
620
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
621
Bokhylla, rödlackerad trä- och spånskiva, Ikea "Lack"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
622
Olson, Axel, etsning, 'Strandkväll'.
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
623
Filterhållare, 7 st, porslin, Melitta,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
624
Lagerbielke, Erika för Orrefors, glasservisdelar, 19 delar, "Merlot",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
625
Okänd designer, soffbord, bok med glasskiva,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.