Laddar...

JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00


Visning:

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Avslutad
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
625
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
626
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kanna, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
627
Kanna, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stol, skuren, svarvad och bonad ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft,
628
Stol, skuren, svarvad och bonad ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Syltkrus, 5 st, saltglaserat stengods, sekelskiftet 1900,
629
Syltkrus, 5 st, saltglaserat stengods, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Apoteksflaskor och burkar, 8 st, brun glasmassa,
630
Apoteksflaskor och burkar, 8 st, brun glasmassa,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vägglampetter, 1 par, mässing, 1900-talets 2 hälft,
631
Vägglampetter, 1 par, mässing, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Krus, 5 st, saltglaserat stengods,
632
Krus, 5 st, saltglaserat stengods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Syltkrus, 3 st, saltglaserat stengods, Gustavsberg och Rörstrand,
633
Syltkrus, 3 st, saltglaserat stengods, Gustavsberg och Rörstrand,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skål samt fat, delvis glaserat lergods, 1800-tal,
634
Skål samt fat, delvis glaserat lergods, 1800-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Grovens, Harald, olja, figurkomposition,
635
Grovens, Harald, olja, figurkomposition,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bokskåp, valnöt och valnötsrot, oscarianskt, 1800.talets 2 hälft,
636
Bokskåp, valnöt och valnötsrot, oscarianskt, 1800.talets 2 hälft,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampa, bronserad metall med frostad glaskupa, sekelskiftet 1900,
637
Bordsfotogenlampa, bronserad metall med frostad glaskupa, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti leksaker, Schuco, Tipp & Co mm,
638
Parti leksaker, Schuco, Tipp & Co mm,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
639
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
640
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
641
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Wibom, Maggie för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), fat, fajans,
642
Wibom, Maggie för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), fat, fajans,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, Murano, skulptur, gul och grön glasmassa,
643
Okänd designer, Murano, skulptur, gul och grön glasmassa,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Stekfat, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde,
644
Stekfat, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kähler, Nils för Herman A Kähler, Nästved, skålfat, delvis turkosglaserat lergods,
645
Kähler, Nils för Herman A Kähler, Nästved, skålfat, delvis turkosglaserat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Potpourriekorg, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde,
646
Potpourriekorg, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas,
647
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Relief/skulptur, skuren ek, renässans/barock, 15-1600-tal, Kristus Pantokrator omgiven av örnar, broskornamentik mm
648
Relief/skulptur, skuren ek, renässans/barock, 15-1600-tal, Kristus Pantokrator omgiven av örnar, broskornamentik mm
Slutpris5 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Kreüger, Einar, olja, "Timmerkörare",
649
Kreüger, Einar, olja, "Timmerkörare",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, akvarell, 1800-talets slut, landskap,
650
Okänd konstnär, akvarell, 1800-talets slut, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, miniatyrljusstakar, 4 st, mässing, modell L 125, h 4,5 cm,
651
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, miniatyrljusstakar, 4 st, mässing, modell L 125, h 4,5 cm,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sinding-Christensen, Svend, olja, Kongens Bryghus vid Frederiksholms Kanal i Köpenhamn,
652
Sinding-Christensen, Svend, olja, Kongens Bryghus vid Frederiksholms Kanal i Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
653
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft,
654
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Centerwall, Lennart för IKEA, taklampa, Rex, design 1971
655
Centerwall, Lennart för IKEA, taklampa, Rex, design 1971
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kalk, svartbränd keramik, sk bucchero-gods, etruskisk, omkring 600 f Kr,
656
Kalk, svartbränd keramik, sk bucchero-gods, etruskisk, omkring 600 f Kr,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fat, tenn, kulhamrad dekor, stämplat Erik Pettersson Krietz Stockholm (verks 1753-95),
657
Fat, tenn, kulhamrad dekor, stämplat Erik Pettersson Krietz Stockholm (verks 1753-95),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland,
658
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Starck, Philippe för Flos, Italien, taklampa, glas och aluminium, "Romeo Moon S2",
659
Starck, Philippe för Flos, Italien, taklampa, glas och aluminium, "Romeo Moon S2",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Lundin & Lindberg, vas, tenn, Swedish Grace,
660
Okänd designer för Lundin & Lindberg, vas, tenn, Swedish Grace,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, serveringskanna, porslin, Jugend,
661
Okänd designer för Rörstrand, serveringskanna, porslin, Jugend,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kamph, Borghild för Rörstrand, nipperfat, gulglaserat flintgods, jugend,
662
Kamph, Borghild för Rörstrand, nipperfat, gulglaserat flintgods, jugend,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampor, 1 par, mässing,
663
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampor, 1 par, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Henning, Gerhard, etsning, "Äventyr",
664
Henning, Gerhard, etsning, "Äventyr",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Johansson, Nette, etsning, hundar,
665
Johansson, Nette, etsning, hundar,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Larsson, Gerhard, olja, hamnbild,
666
Larsson, Gerhard, olja, hamnbild,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Tegelman, Arne Johan, olja, arabiskt beduinläger,
667
Tegelman, Arne Johan, olja, arabiskt beduinläger,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Dahlberg, Erik, kopparstick Slottskyrkan, stucket av Jan van den Aveelen,
668
Dahlberg, Erik, kopparstick Slottskyrkan, stucket av Jan van den Aveelen,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kaage, Karl, blandteknik, komposition,
669
Kaage, Karl, blandteknik, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, funkis, 1930-tal, kandelabrar till 3 ljus, 1 par, tenn,
670
Okänd designer, funkis, 1930-tal, kandelabrar till 3 ljus, 1 par, tenn,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hein, Piet, efter honom, "Super-Egg", rökkvarts,
671
Hein, Piet, efter honom, "Super-Egg", rökkvarts,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Moschetti, Allessandro, kopparstick, 5 st, 1800-talets mitt,
672
Moschetti, Allessandro, kopparstick, 5 st, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.