Laddar...
JULAUKTION
Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00
Visning:
Fredagen 17/12 12 - 19
Lördagen 18/12 10 - 17
Söndagen den 19/12 12 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
625
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
626
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
627
Kanna, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
628
Stol, skuren, svarvad och bonad ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
629
Syltkrus, 5 st, saltglaserat stengods, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
630
Apoteksflaskor och burkar, 8 st, brun glasmassa,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
631
Vägglampetter, 1 par, mässing, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
632
Krus, 5 st, saltglaserat stengods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
633
Syltkrus, 3 st, saltglaserat stengods, Gustavsberg och Rörstrand,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
634
Skål samt fat, delvis glaserat lergods, 1800-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
635
Grovens, Harald, olja, figurkomposition,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
636
Bokskåp, valnöt och valnötsrot, oscarianskt, 1800.talets 2 hälft,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
637
Bordsfotogenlampa, bronserad metall med frostad glaskupa, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
638
Parti leksaker, Schuco, Tipp & Co mm,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
639
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
640
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
641
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
642
Wibom, Maggie för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), fat, fajans,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
643
Okänd designer, Murano, skulptur, gul och grön glasmassa,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
644
Stekfat, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
645
Kähler, Nils för Herman A Kähler, Nästved, skålfat, delvis turkosglaserat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
646
Potpourriekorg, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
647
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
648
Relief/skulptur, skuren ek, renässans/barock, 15-1600-tal, Kristus Pantokrator omgiven av örnar, broskornamentik mm
Slutpris5 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
649
Kreüger, Einar, olja, "Timmerkörare",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
650
Okänd konstnär, akvarell, 1800-talets slut, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
651
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, miniatyrljusstakar, 4 st, mässing, modell L 125, h 4,5 cm,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
652
Sinding-Christensen, Svend, olja, Kongens Bryghus vid Frederiksholms Kanal i Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
653
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
654
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
655
Centerwall, Lennart för IKEA, taklampa, Rex, design 1971
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
656
Kalk, svartbränd keramik, sk bucchero-gods, etruskisk, omkring 600 f Kr,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
657
Fat, tenn, kulhamrad dekor, stämplat Erik Pettersson Krietz Stockholm (verks 1753-95),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
658
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
659
Starck, Philippe för Flos, Italien, taklampa, glas och aluminium, "Romeo Moon S2",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
660
Okänd designer för Lundin & Lindberg, vas, tenn, Swedish Grace,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
661
Okänd designer för Rörstrand, serveringskanna, porslin, Jugend,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
662
Kamph, Borghild för Rörstrand, nipperfat, gulglaserat flintgods, jugend,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
663
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampor, 1 par, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
664
Henning, Gerhard, etsning, "Äventyr",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
665
Johansson, Nette, etsning, hundar,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
666
Larsson, Gerhard, olja, hamnbild,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
667
Tegelman, Arne Johan, olja, arabiskt beduinläger,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
668
Dahlberg, Erik, kopparstick Slottskyrkan, stucket av Jan van den Aveelen,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
669
Kaage, Karl, blandteknik, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
670
Okänd designer, funkis, 1930-tal, kandelabrar till 3 ljus, 1 par, tenn,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
671
Hein, Piet, efter honom, "Super-Egg", rökkvarts,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
672
Moschetti, Allessandro, kopparstick, 5 st, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.