Laddar...

JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00


Visning:

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Avslutad
Qvarsebo, Michael, olja, Slända i solnedgång
1
Qvarsebo, Michael, olja, Slända i solnedgång
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bengtsson, Walter, skulptur/relief, gjuten aluminium, "Laxen går upp" (lokalt benämnd "Tre Piss i Nissan"), dekor av skulpturen med samma namn, Najaden och tre hjärtan (ur Halmstads Stadsvapen),
2
Bengtsson, Walter, skulptur/relief, gjuten aluminium, "Laxen går upp" (lokalt benämnd "Tre Piss i Nissan"), dekor av skulpturen med samma namn, Najaden och tre hjärtan (ur Halmstads Stadsvapen),
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Wallander, Alf för Rörstrand, skål med underfat, porslin, Fjäril,
3
Wallander, Alf för Rörstrand, skål med underfat, porslin, Fjäril,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
4
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
5
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal,
6
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,
7
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Bang, Michael för Le Klint, golvlampa, svartlackerad metall och krom, Le Klint 321, design 1994,
8
Bang, Michael för Le Klint, golvlampa, svartlackerad metall och krom, Le Klint 321, design 1994,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Van de Velde, Adriaen, hans efterföljd, olja, vädurar i landskap,
9
Van de Velde, Adriaen, hans efterföljd, olja, vädurar i landskap,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lauréus, Alexander, tillskriven, motiv ur Tobias historia,
10
Lauréus, Alexander, tillskriven, motiv ur Tobias historia,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Fickur, coin-silver (cirka 900/1000), USA, 1800-talets 2 hälft, Hampden Watch Co,
11
Fickur, coin-silver (cirka 900/1000), USA, 1800-talets 2 hälft, Hampden Watch Co,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fickur, 935/1000 silver, England, 1800-talets slut,
12
Fickur, 935/1000 silver, England, 1800-talets slut,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar,
13
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar,
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Avslutad
Rönquist, Lotten, olja, franskt stenbrott,
14
Rönquist, Lotten, olja, franskt stenbrott,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
15
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl Harry för Designhuset, matservisdelar, glaserat stengods, 1970-tal,
16
Stålhane, Carl Harry för Designhuset, matservisdelar, glaserat stengods, 1970-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Fickur, 4 st, silver, 18-1900-tal,
17
Fickur, 4 st, silver, 18-1900-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Strid, Hardy, blandteknik med collage, komposition,
18
Strid, Hardy, blandteknik med collage, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ahlefeldt Laurvig, Michael, egen verkstad, fat, glas,
19
Ahlefeldt Laurvig, Michael, egen verkstad, fat, glas,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, aluminium, tjurkranium,
20
Okänd konstnär, skulptur, aluminium, tjurkranium,
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Fickur, 4 st, silver, 18-1900-tal,
21
Fickur, 4 st, silver, 18-1900-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fickur, 4 st, silver, 18-1900-tal,
22
Fickur, 4 st, silver, 18-1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fickur med kedja, förgylld metall, Tempo,
23
Fickur med kedja, förgylld metall, Tempo,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, fiskgryta, emaljerat gjutjärn,
24
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, fiskgryta, emaljerat gjutjärn,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Wiinblad, Björn för Rosenthal, matservis 41 delar, porslin, "Lotus",
25
Wiinblad, Björn för Rosenthal, matservis 41 delar, porslin, "Lotus",
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Delsenbach, Johann Adam, kopparstick, Nürnberg, omkring 1725, "Prospect vor dem Spitaler oder Spitler-Thor"
26
Delsenbach, Johann Adam, kopparstick, Nürnberg, omkring 1725, "Prospect vor dem Spitaler oder Spitler-Thor"
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Arzt, Benno, färgserigrafi, Sirenernas ö,
27
Arzt, Benno, färgserigrafi, Sirenernas ö,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, 'Himmelsfärd',
28
Olson, Axel, färglito, 'Himmelsfärd',
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bennett, Harold, olja, Scarborough estuary,
29
Bennett, Harold, olja, Scarborough estuary,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplakett, glaserat stengods, dekor av fåglar,
30
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplakett, glaserat stengods, dekor av fåglar,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Målarstaffli, bonat trä, sekelskiftet 1900,
31
Målarstaffli, bonat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Larsson, Lars Eje, akvarell, komposition med kvinnoansikten,
32
Larsson, Lars Eje, akvarell, komposition med kvinnoansikten,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Damfickur, 4 st, silver, 18-1900-tal,
33
Damfickur, 4 st, silver, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Rodhe, Lennart, färglito, "Utanför vägen", ur mappen "Lito 30",
34
Rodhe, Lennart, färglito, "Utanför vägen", ur mappen "Lito 30",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, "Storviggen",
35
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, "Storviggen",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ericsson, Kent för Designhuset Stålhane, bordslampa, glaserat stengods,
36
Ericsson, Kent för Designhuset Stålhane, bordslampa, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
37
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Halvbord 1 par, valnöt och bonat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
38
Halvbord 1 par, valnöt och bonat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris2 800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början,
39
Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
40
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Jacobsen, Johan, olja, Hundested hamn,
41
Jacobsen, Johan, olja, Hundested hamn,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Johansson, Sven, olja, Hamnen, Grötvik,
42
Johansson, Sven, olja, Hamnen, Grötvik,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, Nocturne,
43
Jonson, Sven, färglito, Nocturne,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dahl, Peter, färglito, Fredmans Epistlar nr 2,
44
Dahl, Peter, färglito, Fredmans Epistlar nr 2,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal,
45
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal,
SlutprisInga bud
Värdering7 500 - 8 000 SEK
Avslutad
Hultén, Carl Otto (CO), färglito, urskogskomposition,
46
Hultén, Carl Otto (CO), färglito, urskogskomposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Haupt, Matti, blandteknik, stående akt,
47
Haupt, Matti, blandteknik, stående akt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt,
48
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.