Laddar...

JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00


Visning:

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Avslutad
Kaminur, förgylld brons och metall med infattad porslinsplakett, Frankrike, 1800-talets 2 hälft,
145
Kaminur, förgylld brons och metall med infattad porslinsplakett, Frankrike, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt,
146
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 9 st samramade, dekor av djur,
147
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 9 st samramade, dekor av djur,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med stämpel,
148
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med stämpel,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja, dekor av djur,
149
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja, dekor av djur,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med %-tecken,
150
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med %-tecken,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, mytologisk scen,
151
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, mytologisk scen,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skrin, fruktträ med slipade stålknappar, senempire, 1800-talets mitt,
152
Skrin, fruktträ med slipade stålknappar, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Måryd, Arne, egen verkstad, vas, glaserat stengods,
153
Måryd, Arne, egen verkstad, vas, glaserat stengods,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bag/axelremsväska, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
154
Bag/axelremsväska, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bålskål, porslin, Kina, 1800-tal,
155
Bålskål, porslin, Kina, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,
156
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, gryta med lock, emaljerat järn,
157
Okänd designer, 1950-60-tal, gryta med lock, emaljerat järn,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wallander, Alf för Rörstrand, kaffekoppar med underfat, 4 + 4 st, porslin, "Trollslända",
158
Wallander, Alf för Rörstrand, kaffekoppar med underfat, 4 + 4 st, porslin, "Trollslända",
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Aftonväska samt 2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
159
Aftonväska samt 2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,
160
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra,
161
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff,
162
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kaffeburk,. litograferad plåt, Gevalia, 1910-20-tal,
163
Kaffeburk,. litograferad plåt, Gevalia, 1910-20-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Handsymaskin, bemålat järn på träsockel,
164
Handsymaskin, bemålat järn på träsockel,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Terrin med lock, flintgods, Cotton and Barlow, of Longton, Staffordshire 1850-57,
165
Terrin med lock, flintgods, Cotton and Barlow, of Longton, Staffordshire 1850-57,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt,
166
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900,
167
Figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft,
168
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, tidskriftsställ, ek och canvas,
169
Okänd dansk designer, tidskriftsställ, ek och canvas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel,
170
Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Rasmussen, Hans Gunnar, olja, gårdsinteriör,
171
Rasmussen, Hans Gunnar, olja, gårdsinteriör,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Van Soest, Louis Willem, olja, holländskt kanalparti,
172
Van Soest, Louis Willem, olja, holländskt kanalparti,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Van Soest, Louis Willem, olja, vinterbild från Veere, Holland,
173
Van Soest, Louis Willem, olja, vinterbild från Veere, Holland,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?),
174
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?),
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck,
175
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck, Louis XVI-stil,
176
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck, Louis XVI-stil,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Agnell, Olle, olja, kustklippor,
177
Agnell, Olle, olja, kustklippor,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Wallin, Ellis, olja, "Solig sommareftermiddag Grundsund",
178
Wallin, Ellis, olja, "Solig sommareftermiddag Grundsund",
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wallin, Ellis, olja, "Solbelysta träd och berg",
179
Wallin, Ellis, olja, "Solbelysta träd och berg",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Högardh, Gösta, olja, "Sol och skuggor"
180
Högardh, Gösta, olja, "Sol och skuggor"
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Olson, Torsten, olja, strandparti med båtar,
181
Olson, Torsten, olja, strandparti med båtar,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bøgh, Einar Vilhelm, olja, stilleben med purjolök,
182
Bøgh, Einar Vilhelm, olja, stilleben med purjolök,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, fat samt skål, stengods, målad polykrom dekor av sydländska stadslandskap,
183
Okänd designer för Rörstrand, fat samt skål, stengods, målad polykrom dekor av sydländska stadslandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fridell, Axel, etsning, Stadsgården,
184
Fridell, Axel, etsning, Stadsgården,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Åberg, Jan, skulptur/väggplatta, koppar och mässing, signerad och daterad -78
185
Åberg, Jan, skulptur/väggplatta, koppar och mässing, signerad och daterad -78
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Fåglavik glasbruk, vägglampett, gultonat glas och mässing,
186
Okänd designer för Fåglavik glasbruk, vägglampett, gultonat glas och mässing,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Toilettebyrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
187
Toilettebyrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta,
188
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Svensson, Roland, färglito, Tjockan kommer in,
189
Svensson, Roland, färglito, Tjockan kommer in,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ljunggren, Reinhold, färglito, Sommardag Julaftons fyr 1964,
190
Ljunggren, Reinhold, färglito, Sommardag Julaftons fyr 1964,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Martin, Philip, färglito, Durham Castle & Cathedral,
191
Martin, Philip, färglito, Durham Castle & Cathedral,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, landskap,
192
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.