Laddar...

JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00


Visning:

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Avslutad
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
97
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Brusewitz, Gunnar, blyerts, parti från Göta Kanal med kanalbåtarna Juno och Wilhelm Tham,
98
Brusewitz, Gunnar, blyerts, parti från Göta Kanal med kanalbåtarna Juno och Wilhelm Tham,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och delvis rödglaserat lergods, Fågel,
99
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och delvis rödglaserat lergods, Fågel,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Wallander, Alf för Rörstrand, 9 delar porslin, jugend, 1900-talets början, Cyklamen,
100
Wallander, Alf för Rörstrand, 9 delar porslin, jugend, 1900-talets början, Cyklamen,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Östergren, Torsten, olja, "Skånevinter",
101
Östergren, Torsten, olja, "Skånevinter",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Östergren, Torsten, olja, "Solnedgång",
102
Östergren, Torsten, olja, "Solnedgång",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Erixson, Sverre, blandteknik, figurkomposition,
103
Erixson, Sverre, blandteknik, figurkomposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Törning, Erik, olja, landskap,
104
Törning, Erik, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lindholm, Kent, akvarell, interiör med katter,
105
Lindholm, Kent, akvarell, interiör med katter,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 2 st, mässing med delvis färgade glasklot,
106
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 2 st, mässing med delvis färgade glasklot,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
107
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
108
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
109
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
110
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Mortensen, Richard, färgserigrafi, komposition,
111
Mortensen, Richard, färgserigrafi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Steinberg, Saul, efter honom, poster, litograferad med collage, "Art of Living" 1948,
112
Steinberg, Saul, efter honom, poster, litograferad med collage, "Art of Living" 1948,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
113
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Wilhelmsson, Carl, efter honom, etsning, Fiskare 1919,
114
Wilhelmsson, Carl, efter honom, etsning, Fiskare 1919,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Schantz, Philip von, akvatint och linjeetsning, stilleben med kanna,
115
Schantz, Philip von, akvatint och linjeetsning, stilleben med kanna,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Netterblad, Per Olof, akvarell,
116
Netterblad, Per Olof, akvarell,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft,
117
Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Marimekko, axelrems/handväska, svart läder,
118
Okänd designer för Marimekko, axelrems/handväska, svart läder,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
119
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Royal Copenhagen, vas, porslin, "Äppelblom",
120
Okänd designer för Royal Copenhagen, vas, porslin, "Äppelblom",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Claesson, Ilse för Rörstrand, hänkelvaser 1 par, glaserat stengods,
121
Claesson, Ilse för Rörstrand, hänkelvaser 1 par, glaserat stengods,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jensen, Finn, egen verkstad, Oslo, brosch, förgyllt sterlingsilver och emalj, pärlmussla,
122
Jensen, Finn, egen verkstad, Oslo, brosch, förgyllt sterlingsilver och emalj, pärlmussla,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, vit-, blå- och rödlackerad plåt modell PH 5,
123
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, vit-, blå- och rödlackerad plåt modell PH 5,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Friberg, Roj, lito, klippa och granar,
124
Friberg, Roj, lito, klippa och granar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wiinblad, Björn för Rosenthal Studio Linie, vas, porslin,
125
Wiinblad, Björn för Rosenthal Studio Linie, vas, porslin,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen,
126
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900,
127
Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hou, Axel, olja, dimma över Julsö med Himmelbjergtornet till höger,
128
Hou, Axel, olja, dimma över Julsö med Himmelbjergtornet till höger,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, stilleben,
129
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, stilleben,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,
130
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Tallriksvärmare, 1 par, nysilver, Christofle, Paris, sekelskiftet 1900,
131
Tallriksvärmare, 1 par, nysilver, Christofle, Paris, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hansen-Reistrup, Urban, olja, hamnparti,
132
Hansen-Reistrup, Urban, olja, hamnparti,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, oljeskiss, äldre kvinna och barn,
133
Okänd konstnär, 1800-tal, oljeskiss, äldre kvinna och barn,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larsen, Axel M, olja, kor vid Dyrnäs,
134
Larsen, Axel M, olja, kor vid Dyrnäs,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Sommargästen",
135
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Sommargästen",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Görg, Jürgen, färglito, Botschaft - pastellvariation,
136
Görg, Jürgen, färglito, Botschaft - pastellvariation,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
137
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lås smide, 17-1800-tal,
138
Lås smide, 17-1800-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
139
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal,
140
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa,
141
Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ytterfoder, rödglaserat flintgods,
142
Ytterfoder, rödglaserat flintgods,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lerkärl, antagligen Östafrika,
143
Lerkärl, antagligen Östafrika,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Golvvas, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets 1 hälft,
144
Golvvas, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.