Laddar...

JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00


Visning:

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Avslutad
Silvermynt, 1 pund, Biafra 1969, vikt 19,8 gram,
433
Silvermynt, 1 pund, Biafra 1969, vikt 19,8 gram,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, mat- och kaffeservis, cirka 35 delar, flintgods, "Ranka"
434
Lindberg, Stig för Gustavsberg, mat- och kaffeservis, cirka 35 delar, flintgods, "Ranka"
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Parti metall, 18-1900-tal, strykjärn,
435
Parti metall, 18-1900-tal, strykjärn,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 5 st, mässing, 170-1800-tal,
436
Ljusstakar, 5 st, mässing, 170-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Golvur, skuret och bemålat trä, Österlen, 1800-talets 1 hälft, urtavla signerad Håkan Ahlström Alun Bruket (Alunbruket, Christinehofs Fideikommiss 1780-1830),
437
Golvur, skuret och bemålat trä, Österlen, 1800-talets 1 hälft, urtavla signerad Håkan Ahlström Alun Bruket (Alunbruket, Christinehofs Fideikommiss 1780-1830),
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Tretchikoff, Vladimir, färgoffset, Woman of Ndebele,
438
Tretchikoff, Vladimir, färgoffset, Woman of Ndebele,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd svensk designer, 1950-60-tal, matta, vävd ylle,
439
Okänd svensk designer, 1950-60-tal, matta, vävd ylle,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti silver, total vikt 130 gram,
440
Parti silver, total vikt 130 gram,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Medalj, silver, Carl Michael Bellman, slagen 1833,
441
Medalj, silver, Carl Michael Bellman, slagen 1833,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kaffeskedar, 12 st samt tårtspade, silver, "Rosen", total vikt 135 gram
442
Kaffeskedar, 12 st samt tårtspade, silver, "Rosen", total vikt 135 gram
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti delvis äldre fick- armbandsur mm, delvis silver,
443
Parti delvis äldre fick- armbandsur mm, delvis silver,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti mynt mm, 12 st, silver,
444
Parti mynt mm, 12 st, silver,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti äldre mynt och sedlar,
445
Parti äldre mynt och sedlar,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I,
446
Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Johansson, Carl "Ägga-Calle", olja, byggnad,
447
Johansson, Carl "Ägga-Calle", olja, byggnad,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
448
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,
449
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
450
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Högtalare, B&W, Bowers & Wilkins, 1+2 st, centrumhögtalare CC6 samt 2 st P5
451
Högtalare, B&W, Bowers & Wilkins, 1+2 st, centrumhögtalare CC6 samt 2 st P5
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Parti mynt, sedlar, medaljer mm,
452
Parti mynt, sedlar, medaljer mm,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Medaljer/plaketter, 3 st, marina motiv, järnplåt från Pansarbåten Sverige,
453
Medaljer/plaketter, 3 st, marina motiv, järnplåt från Pansarbåten Sverige,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vitvinsglas, 4 st, Line,
454
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vitvinsglas, 4 st, Line,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
455
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
456
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, tillskrivna, golvlampa, svarvad fur,
457
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, tillskrivna, golvlampa, svarvad fur,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Berndt, Wiktor för Flygsfors/A-Belysning, hallampa, delvis lackerad mässing, "Facette",
458
Berndt, Wiktor för Flygsfors/A-Belysning, hallampa, delvis lackerad mässing, "Facette",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
459
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,
460
Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mackay, Charles, akvarell, ålandskap med bro - motiv från Bienne, Frankrike,
461
Mackay, Charles, akvarell, ålandskap med bro - motiv från Bienne, Frankrike,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skålfat, porslin, infattning i förgylld och emaljerad brons, Frankrike, 1800-talets slut,
462
Skålfat, porslin, infattning i förgylld och emaljerad brons, Frankrike, 1800-talets slut,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Stolar, 4 st, skuret och bemålat trä, rokokostil, 1900-talets mitt, så kallad "svensk" ryggbricka,
463
Stolar, 4 st, skuret och bemålat trä, rokokostil, 1900-talets mitt, så kallad "svensk" ryggbricka,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Specht-Büchting, Liselotte för Rosenthal, skulptur, parian, knästående flicka
464
Specht-Büchting, Liselotte för Rosenthal, skulptur, parian, knästående flicka
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Kandelaber för 5 ljus, serpentinsten och mässing med prismor,
465
Kandelaber för 5 ljus, serpentinsten och mässing med prismor,
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets mitt,
466
Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar,
467
Stolar, 1 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gefle, tvättuppsättning, flintgods, kanna samt skål
468
Okänd designer för Gefle, tvättuppsättning, flintgods, kanna samt skål
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti silver: fickur, bägare, 2 saltskedar samt så kallad bunadsbroche,
469
Parti silver: fickur, bägare, 2 saltskedar samt så kallad bunadsbroche,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Syskrin, textilklädd plast, 1960-70-tal,
470
Syskrin, textilklädd plast, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, tidskriftshylla, trä
471
Okänd designer, tidskriftshylla, trä
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Illums Boligshus, Köpenhamn, fotpall/taburett, teak med svart skinnklädsel,
472
Okänd designer för Illums Boligshus, Köpenhamn, fotpall/taburett, teak med svart skinnklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, old/semaintik Turkmen (?),
473
Matta, old/semaintik Turkmen (?),
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik Turkmen (?),
474
Matta, old/semiantik Turkmen (?),
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik Hamadan,
475
Matta, old/semiantik Hamadan,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stolar, ett par, grönlackerat och bronserat trä,
476
Stolar, ett par, grönlackerat och bronserat trä,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Nattygsbord, 1 par, grönlackerat och bronserat trä,
477
Nattygsbord, 1 par, grönlackerat och bronserat trä,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skulpturer, 4 st, brons, cire-perdueteknik, Västafrika 1900-talets 2 hälft,
478
Skulpturer, 4 st, brons, cire-perdueteknik, Västafrika 1900-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Figurer, 7 st, skuret och delvis bemålat trä,
479
Figurer, 7 st, skuret och delvis bemålat trä,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Dricksglas, 10 st, Svenska Amerika Linien,
480
Dricksglas, 10 st, Svenska Amerika Linien,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.