Laddar...
JULAUKTION
Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00
Visning:
Fredagen 17/12 12 - 19
Lördagen 18/12 10 - 17
Söndagen den 19/12 12 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
529
Okänd designer för Brdr Furbo Spøttrup, matbord med 2 utdragbara skivor, teak, 1960-tal, svagt rundade sarger,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
530
Mangelkorg, rotting, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
531
Larsen, Kjeld för Anderstrup, stol, ek med textilklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
532
Karlsson, Uno Hubert, olja, interiör,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
533
Normann, Lars, färglito, Sydamerikanska kvinnor,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
534
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture",
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
535
Langenfeld, Werner för ESA Møbelværk, Danmark, snurrfåtölj, svart läder på kromad fot,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
536
Okänd dansk (?) designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
537
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
538
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
539
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
540
Ignatius, Lea, färgakvatint, "Fjärran skogar",
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
541
Okänd designer, 1900-talets mitt, hurts, ek,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
542
Spegel, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
543
Okänd designer för Laboremus, Viborg, Danmark, soffbord, obehandlad ek,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
544
Matservis, 31 delar,porslin, Villeroy & Boch, "Basket",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
545
Sovelfat, glaserat lergods, 17-1800-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
546
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
547
Okänd designer för Emil Clausen, hyllsektioner, 4 delar, palisander, 1960-70-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
548
Skåp, valnöt och valnötsrot med förgyllda beslag, nyrenässans, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
549
Förvaringsmöbel, bonad ek, 1800-talets slut,
Slutpris4 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
550
Matta, old-semiantik Pou Tou,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
551
Spegel med konsol, förgyllt trä och stuck med röd marmorskiva, Glas & Trä Hovmantorp, 1900-talets mitt,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
552
Lådspegel, valnöt, oscariansk, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
553
Brandt, Carl, pastell, marin,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
554
Ulrichsen, Theodor, olja, utsikt över Roskilde från Sankt Jørgensbjerg,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
555
Arninge, Gudrun, olja, "Från Luxenbourgträdgården (!) Paris",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
556
Okänd konstnär, olja, utsikt över Neapel från Posillipo med Vesuvius i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
557
Just Andersen, Ib, vaser, 2 st, bronserad metall, så kallad Diskometall,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
558
Markhed, Sven-Erik, olja, "Vita hus, Spanien", signerad
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
559
Markhed, Sven-Erik, olja, "Landskap", signerad
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
560
Papart, Max, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
561
Jonson, Sven, färglito, "Morgonsol genom ruinerna",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
562
Leksaksbil, bemålat trä, Leko, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
563
Kastberg, Stig, olja, "Ballerina",
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
564
Okänd designer för Höganäs, vas, glaserat lergods, Höganäs, jugend,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
565
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, brunlackerad metall och krom,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
566
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, chamotterat stengods, gående björn,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
567
Andersson, Allan, olja, gluttsnäppa,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
568
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
569
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
570
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
571
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
572
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
573
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
574
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
575
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
576
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.