Laddar...

JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00


Visning:

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Avslutad
Okänd designer för CEBE, landskrona, taklampa, vit plast och metall,
481
Okänd designer för CEBE, landskrona, taklampa, vit plast och metall,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Byrå, palisander med intarsia, bronsbeslag och brokig marmorskiva,
482
Byrå, palisander med intarsia, bronsbeslag och brokig marmorskiva,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
483
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, skuren valnöt, oscarianska, 1800-talets slut,
484
Stolar, 1 par, skuren valnöt, oscarianska, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt,
485
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bertil Lindecrantz, olja, Ljus morgon Stranninge
486
Bertil Lindecrantz, olja, Ljus morgon Stranninge
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bertil Lindecrantz, olja, åkerlandskap
487
Bertil Lindecrantz, olja, åkerlandskap
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bertil Lindecrantz, olja, landskap med dunge
488
Bertil Lindecrantz, olja, landskap med dunge
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bertil Lindecrantz, olja, Strandljus II
489
Bertil Lindecrantz, olja, Strandljus II
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Flyckt, Kersti, olja, skogsdunge
490
Flyckt, Kersti, olja, skogsdunge
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Flyckt, Kersti, olja, skogsparti, signerad
491
Flyckt, Kersti, olja, skogsparti, signerad
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Flyckt, Kersti, olja, skogsdunge, signerad,
492
Flyckt, Kersti, olja, skogsdunge, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bergström, Erik, olja, kustparti med bodar, signerad
493
Bergström, Erik, olja, kustparti med bodar, signerad
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Broberg, Iwan, olja, man vid vatten, signerad och daterad -71
494
Broberg, Iwan, olja, man vid vatten, signerad och daterad -71
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, komposition med barn
495
Okänd konstnär, olja, komposition med barn
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Boréns, vägglampa, mässing
496
Okänd designer för Boréns, vägglampa, mässing
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Fotografialbum, plysch ock lack, antagligen USA, sekelskiftet 1900,
497
Fotografialbum, plysch ock lack, antagligen USA, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Josef Inwald, skålfat, glas, så kallat Barolac,
498
Okänd designer för Josef Inwald, skålfat, glas, så kallat Barolac,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Litograferad poster, "Med Folket för Fosterlandet" Utgifven af Kvinnoförbundet för Sveriges Sjöförsvar,
499
Litograferad poster, "Med Folket för Fosterlandet" Utgifven af Kvinnoförbundet för Sveriges Sjöförsvar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dall, Hans, olja, skymningslandskap,
500
Dall, Hans, olja, skymningslandskap,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, skuret och bonat trä, så kallade Dantestolar, renässansstil, 1900-talets 2 hälft,
501
Stolar, 1 par, skuret och bonat trä, så kallade Dantestolar, renässansstil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets slut, oljor, 1 par, landskap,
502
Okänd konstnär, 1800-talets slut, oljor, 1 par, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Fridericia, William, olja, gatuparti,
503
Fridericia, William, olja, gatuparti,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Markhed, Sven-Erik, olja, "Klippor Kråkelund" (Oskarshamn),
504
Markhed, Sven-Erik, olja, "Klippor Kråkelund" (Oskarshamn),
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
505
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Taklampa, förgylld metall, antagligen Italien, 1900-talets 2 hälft,
506
Taklampa, förgylld metall, antagligen Italien, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för GEMI, Töreboda, bordslampa, mässing med plastskärm
507
Okänd designer för GEMI, Töreboda, bordslampa, mässing med plastskärm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, (möjligen Hans Agne Jakobsson), 1960-70-tal, taklampa, fur,
508
Okänd designer, (möjligen Hans Agne Jakobsson), 1960-70-tal, taklampa, fur,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Rossi, Giovanni Giacomo efter Scultori (Mantovano), Giovanni Battista, kopparstick, "The Trojans repulsing the Greeks, 1642", efter Homeros Iliaden,
509
Rossi, Giovanni Giacomo efter Scultori (Mantovano), Giovanni Battista, kopparstick, "The Trojans repulsing the Greeks, 1642", efter Homeros Iliaden,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för möjligen för LK Nes (Lauritz Knudsen/Nordisk Elektricitets Selskab), Valby, Danmark, 1960-70-tal, taklampor 1 par,
510
Okänd designer för möjligen för LK Nes (Lauritz Knudsen/Nordisk Elektricitets Selskab), Valby, Danmark, 1960-70-tal, taklampor 1 par,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, plast med 3 + 1 mässingsklot,
511
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, plast med 3 + 1 mässingsklot,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Widholm, Stellan, färglito, "Den hemlighetsfulla måltiden II",
512
Widholm, Stellan, färglito, "Den hemlighetsfulla måltiden II",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vägg/presenterfat, gjutjärn, antagligen Husqvarna Vapenfabrik,
513
Vägg/presenterfat, gjutjärn, antagligen Husqvarna Vapenfabrik,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti modern design, teak, rostfritt mm,
514
Parti modern design, teak, rostfritt mm,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, akvarell, hallandsgård,
515
Okänd konstnär, akvarell, hallandsgård,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bricka, bonad björk med bronshandtag, 1910-tal,
516
Bricka, bonad björk med bronshandtag, 1910-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, ställande pointer,
517
Okänd konstnär, olja, ställande pointer,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, barnstolar, 3 st, nylonband på stålställning
518
Okänd designer, 1950-60-tal, barnstolar, 3 st, nylonband på stålställning
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bernadotte, Sigvard för Nilsjohan, termos, rostfritt stål och svart plast,
519
Bernadotte, Sigvard för Nilsjohan, termos, rostfritt stål och svart plast,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Docka, bisquit och textil, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
520
Docka, bisquit och textil, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kluge, Harry, olja, Möns Klint,
521
Kluge, Harry, olja, Möns Klint,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft. taklampa, skuret trä, barockstil,
522
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft. taklampa, skuret trä, barockstil,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lodregulator, valnöt, sekelskiftet 1900,
523
Lodregulator, valnöt, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Piedestal, skuret och lackerat trä, 1900-talets mitt,
524
Piedestal, skuret och lackerat trä, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
525
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Koksspann, koppar med smideshandtag, 1900-talets 2 hälft
526
Koksspann, koppar med smideshandtag, 1900-talets 2 hälft
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Norrman, Knut, olja, Visby ringmur,
527
Norrman, Knut, olja, Visby ringmur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
528
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.