JULAUKTION
Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00
Fredagen 17/12 12 - 19
Lördagen 18/12 10 - 17
Söndagen den 19/12 12 - 15.45
Okänd designer för CEBE, landskrona, taklampa, vit plast och metall,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Byrå, palisander med intarsia, bronsbeslag och brokig marmorskiva,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Stolar, 1 par, skuren valnöt, oscarianska, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bertil Lindecrantz, olja, Ljus morgon Stranninge
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bertil Lindecrantz, olja, åkerlandskap
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bertil Lindecrantz, olja, landskap med dunge
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bertil Lindecrantz, olja, Strandljus II
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Flyckt, Kersti, olja, skogsdunge
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Flyckt, Kersti, olja, skogsparti, signerad
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Flyckt, Kersti, olja, skogsdunge, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bergström, Erik, olja, kustparti med bodar, signerad
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Broberg, Iwan, olja, man vid vatten, signerad och daterad -71
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, komposition med barn
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Boréns, vägglampa, mässing
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fotografialbum, plysch ock lack, antagligen USA, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer för Josef Inwald, skålfat, glas, så kallat Barolac,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Dall, Hans, olja, skymningslandskap,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Stolar, 1 par, skuret och bonat trä, så kallade Dantestolar, renässansstil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets slut, oljor, 1 par, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fridericia, William, olja, gatuparti,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Markhed, Sven-Erik, olja, "Klippor Kråkelund" (Oskarshamn),
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Taklampa, förgylld metall, antagligen Italien, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för GEMI, Töreboda, bordslampa, mässing med plastskärm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för möjligen för LK Nes (Lauritz Knudsen/Nordisk Elektricitets Selskab), Valby, Danmark, 1960-70-tal, taklampor 1 par,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Widholm, Stellan, färglito, "Den hemlighetsfulla måltiden II",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Vägg/presenterfat, gjutjärn, antagligen Husqvarna Vapenfabrik,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti modern design, teak, rostfritt mm,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, akvarell, hallandsgård,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bricka, bonad björk med bronshandtag, 1910-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, ställande pointer,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bernadotte, Sigvard för Nilsjohan, termos, rostfritt stål och svart plast,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Docka, bisquit och textil, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kluge, Harry, olja, Möns Klint,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lodregulator, valnöt, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Piedestal, skuret och lackerat trä, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Koksspann, koppar med smideshandtag, 1900-talets 2 hälft
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Norrman, Knut, olja, Visby ringmur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK