Laddar...

Oktoberauktion

Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Visning: Fredag 29/10 klockan 12.00 - 19.00, lördag 30/10 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 31/10 klockan 12.00 - 16.00

Oktoberauktion
Avslutad
Golvur, skuret och bemålat trä, Österlen, 1800-talets 1 hälft, urtavla signerad Håkan Ahlström Alun Bruket (Alunbruket, Christinehofs Fideikommiss 1780-1830),
97
Golvur, skuret och bemålat trä, Österlen, 1800-talets 1 hälft, urtavla signerad Håkan Ahlström Alun Bruket (Alunbruket, Christinehofs Fideikommiss 1780-1830),
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods,
98
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Du Gardier, Raoul, efter honom, gicléetryck (?), "Croisière"
99
Du Gardier, Raoul, efter honom, gicléetryck (?), "Croisière"
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Cwietkow, Jriada, olja, hästar,
100
Cwietkow, Jriada, olja, hästar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stenyxa, flinta, lösfynd från yngre stenålder (4000-1700 fKr),
101
Stenyxa, flinta, lösfynd från yngre stenålder (4000-1700 fKr),
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Chassepotbajonett med balja, fransk M/1866 (?),
102
Chassepotbajonett med balja, fransk M/1866 (?),
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Skrin, alrot och fruktträ, senempire, 1800-talets 1 hälft,
103
Skrin, alrot och fruktträ, senempire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Dosa för manschettknappar, tenn, Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna, 1900-talets 1 hälft,
104
Dosa för manschettknappar, tenn, Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Snusdosa, silver, empire, oval med graverad akantusdekor,
105
Snusdosa, silver, empire, oval med graverad akantusdekor,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Villon, Jacques, efter honom, färglito, "Composition aux ballons",
106
Villon, Jacques, efter honom, färglito, "Composition aux ballons",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Miró, Juan, litograferad plansch, Louisiana 1974-75,
107
Miró, Juan, litograferad plansch, Louisiana 1974-75,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake,
108
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
109
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Meadows, Robert, akvarell, motiv med The Old Man of Hoy, Orkney,
110
Meadows, Robert, akvarell, motiv med The Old Man of Hoy, Orkney,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar,
111
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt,
112
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô,
113
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Wallander, Alf för Rörstrand, vas, glaserat flintgods, jugend, 1900-talets början,
114
Wallander, Alf för Rörstrand, vas, glaserat flintgods, jugend, 1900-talets början,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
115
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal,
116
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal,
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Bülow, Agnes von, olja, marin,
117
Bülow, Agnes von, olja, marin,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Larson, Lisa, skulptur, brons, "Tänkaren",
118
Larson, Lisa, skulptur, brons, "Tänkaren",
Slutpris7 500 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Rönquist, Lotten, olja, franskt stenbrott,
119
Rönquist, Lotten, olja, franskt stenbrott,
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 4 800 SEK
Avslutad
Behm, Wilhelm, olja, "Vintermotiv från Rönning",
120
Behm, Wilhelm, olja, "Vintermotiv från Rönning",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder,
121
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Parti emblem mm, bland annat US 5th Infantry Division, Korea och US Medical Service Corps
122
Parti emblem mm, bland annat US 5th Infantry Division, Korea och US Medical Service Corps
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ceson Göteborg, örhängen, 1 par, 18 karat rödguld, tota vikt 2,4 gram,
123
Okänd designer för Ceson Göteborg, örhängen, 1 par, 18 karat rödguld, tota vikt 2,4 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bouillottelampa, försilvrad och bemålad brons, empirestil, 1800-talets slut, i form av grekisk oljelampa,
124
Bouillottelampa, försilvrad och bemålad brons, empirestil, 1800-talets slut, i form av grekisk oljelampa,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, bordslampa, glaserat stengods,
125
Okänd designer för Rörstrand, bordslampa, glaserat stengods,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Urna, vitglaserat stengods, så kallat "Cizhou ware", Song-stil, Kina 1900-tal,
126
Urna, vitglaserat stengods, så kallat "Cizhou ware", Song-stil, Kina 1900-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lockask, glaserad keramik, Thailand, möjligen Sawankhalok 13-1400-tal,
127
Lockask, glaserad keramik, Thailand, möjligen Sawankhalok 13-1400-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kungliga autografer, 2 st, Karl XV och Oskar II,
128
Kungliga autografer, 2 st, Karl XV och Oskar II,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Wilczek, Kornel, olja, stadsvy (Santiago de Compostela?),
129
Wilczek, Kornel, olja, stadsvy (Santiago de Compostela?),
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Paraplyställ, bemålat järn och aluminium, 1900-tal,
130
Paraplyställ, bemålat järn och aluminium, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Nilsson, Tage, olja, Ölandsgård,
131
Nilsson, Tage, olja, Ölandsgård,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd svensk designer, 1950-60-tal, matta, vävd ylle,
132
Okänd svensk designer, 1950-60-tal, matta, vävd ylle,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Edel Rösnes, Gudrun, collage,
133
Edel Rösnes, Gudrun, collage,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Cöster, Nicolai, olja, mor och barn,
134
Cöster, Nicolai, olja, mor och barn,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Berndtsson, Rolf, gouache, flygande knipor,
135
Berndtsson, Rolf, gouache, flygande knipor,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ollers, Edvin, olja, motiv från Altea, Spanien,
136
Ollers, Edvin, olja, motiv från Altea, Spanien,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd (norsk?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, landskap,
137
Okänd (norsk?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lockaskar, 2 st, porslin, Kina, 18-1900-tal,
138
Lockaskar, 2 st, porslin, Kina, 18-1900-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kina, antagligen Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av "Lange Lijsen" mm,
139
Vas, porslin, Kina, antagligen Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av "Lange Lijsen" mm,
Slutpris4 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Holsby, Paul, blandteknik, "Stad i vardande",
140
Holsby, Paul, blandteknik, "Stad i vardande",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta,
141
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Fåtöljer, 1 par, svarvad valnöt med gul plyschklädsel,
142
Fåtöljer, 1 par, svarvad valnöt med gul plyschklädsel,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bokskåp, valnöt och valnötsrot, oscarianskt, 1800.talets 2 hälft, dubbla vitrindörrar och undre lådor,
143
Bokskåp, valnöt och valnötsrot, oscarianskt, 1800.talets 2 hälft, dubbla vitrindörrar och undre lådor,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Leon, May K, färglitografi, komposition med damer, sign o numr 46/260
144
Leon, May K, färglitografi, komposition med damer, sign o numr 46/260
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.