Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.
Erixson, Sven X:et, teckning, stenbrott,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Ragoutsked, silver gammalfransk modell, vikt 80 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matsked, silver, slät modell, vikt 50 gram,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matskedar, 2 par + 1, silver, gammalfransk modell, 1800-tal, total vikt 220 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Kakburkar, 3 st lackerad aluminium, 1930-40-tal, Triett, , medf liknande,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jordglob i golvställning, Svenska Skolboks Förlagens Glob,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Dahl, Katarina för By Rydéns, golvlampa, koppar, "Spidery",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Strykjärnsställ, mässing och smide med svärtat trähandtag, 1700-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Miniatyrstrykjärn, mässing med trähandtag, 17-1800-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljusstake, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ljusstakar, 1 par, Old Sheffield Plate, England, George III, sekelskiftet 1800,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Norryd, Mats, färglito, Sjöjungfruns förälskelse (ur Den lilla sjöjungfrun),
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bläckhorn, svarvat horn, 1800-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, historicerande scen,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Ragoutsked, pläter, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kragh-Jacobsen, Bamse, färgserigrafi, konkret komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hougaard, Henning, olja, räv i vinterlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Johnzon, Sven, olja, gård i vinterlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Asko, soffbord, vit laminatskiva på fyrdelad metallfot,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplakett, glaserat stengods, dekor av fåglar,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Aneta, skrivbordslampa, röd plast och krom,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skedar, 2 st silver, 17-1800-tal, total vikt 100 gram,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Qvarsebo, Mikael, färglito, komposition, med kvinna,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Johansson, Åke I, väggspegel, teak,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Glasskylare, koppar, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Berggren, Jim, färglito, "Envig i eld och sand",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, chamotterat stengods, "Zenit",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Wallander, Alf för Rörstrand, vas, porslin,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Gryta med dubbla hänklar, mässing, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Aladåbform på tre ben, koppar, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fickursställ, skuren valnöt, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bergman, Karl, olja, skärgårdsmotiv från Blekinge,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Takkrona, mässing med bärnstensfärgade prismor och hängen,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK