Laddar...
Oktoberauktion
Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.
Visning: Fredag 29/10 klockan 12.00 - 19.00, lördag 30/10 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 31/10 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
386
Swärd, Anne, offset, 2 st, ordspråk,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
387
Matbesticksuppsättning, 31 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 600 SEK
388
Holm, Åke, MYCKET stort parti linoleumsnitt,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
389
Silow, Ingegerd för Axeco, vävnad, rölakan, "Skåne",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
390
Olson, Axel, färgetsning, "Ankarplats",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
391
Olson, Axel, mapp med 3 torrnålsgravyrer; Skuggan, Skeppsvraket samt Skissblocket,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
392
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
393
Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
394
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
395
Picasso, Pablo, efter honom, serigrafi, "Le petit Pierrot",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
396
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
397
Rosensohn, Lennart, blandteknik, komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
398
Leonette, Dan, akvarell, stilleben med emaljerad spann,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
399
Zielecki, Jan, färglito, surrealistisk komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
400
Kaffeskedar, 12 st, silver, sachsisk modell, total vikt 90 gram
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
401
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
402
Armstol, mahogny med intarsia, empirestil, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
403
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
404
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
405
Takampel, delvis bemålad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
406
Pira, Olle, hyllsystem, "Pira System", grålackerad metall och teak, 1950-60-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
407
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
408
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 8 st samramade,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
409
Bianconi, Fulvio för Venini, tillskriven, skål, glas, näsduksskål, "Latticino zanfirico",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
410
Vallien, Bertil för Rörstrand, vas, bisquitporslin,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
411
Salongsbord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets slut,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
412
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
413
Petersen, S H efterThersner, Ulric, kopparstick, "Skarhult Från Syd Östra Sidan",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
414
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
415
Benter, Lotte för KD, figurin, porslin, flickor i Amagerdräkt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
416
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, 4 delar porslin, Koka Blå/Brun, design 1951;
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
417
Okänd designer för Göteborgs porslinsfabrik, skinkfat, glaserat flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
418
Bokstöd/figuriner, 1 par, flintgods, sittande spanielar, så kallade risgrynspudlar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
419
Kastberg, Stig, olja, "Ballerina",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
420
Thomsen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, gåsapiga,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
421
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, herdinna med får,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
422
Olson, Axel, färgetsning, "Dörr mot ljuset",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
423
Ljusstakar, 1 par, trä och smide, så kallade Taserudstakar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
424
Samovar, koppar, antagligen Danmark, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
425
Figuriner/bokstöd, 3 st, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
426
Stort parti, smycken, manschettknappar mm, silver, total vikt 330 gram,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
427
Parti silverbestick mm, total silvervikt cirka 650 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
428
Larsen, Christian Björn, olja, sittande kvinna,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
429
Örtenholm, Götrik, olja, "Kvinna vid fönster",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
430
Andersson, Allan, olja, gluttsnäppa,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
431
Kaffekopp med underfat, delvis förgyllt porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
432
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipad månsten (?),
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
433
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vas, kristall,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.