Laddar...

Oktoberauktion

Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Visning: Fredag 29/10 klockan 12.00 - 19.00, lördag 30/10 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 31/10 klockan 12.00 - 16.00

Oktoberauktion
Avslutad
Takfotogenlampa, bronserad metall med vit glaskupa,
242
Takfotogenlampa, bronserad metall med vit glaskupa,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
243
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sideboard, svartlackerad alm och marmor,
244
Sideboard, svartlackerad alm och marmor,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Prydnadsobelisk, svartpatinerat trä och konstmassa, 1900-talets slut,
245
Prydnadsobelisk, svartpatinerat trä och konstmassa, 1900-talets slut,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fotpall, skuret och betsat trä, rokokostil, 1900-talets början,
246
Fotpall, skuret och betsat trä, rokokostil, 1900-talets början,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, 'Ödets verkstad',
247
Olson, Erik, färglito, 'Ödets verkstad',
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Michelin, Lillan, färglito, bryggflirt,
248
Michelin, Lillan, färglito, bryggflirt,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hedman, John, olja, "Siesta",
249
Hedman, John, olja, "Siesta",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Erixson, Sven "X:et", färglito, "två flickor"1959,
250
Erixson, Sven "X:et", färglito, "två flickor"1959,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Andersson, Inge för Bröderna Andersson, Ekenässjön, fåtölj, palisander med röd textilklädsel, "Bracil",
251
Andersson, Inge för Bröderna Andersson, Ekenässjön, fåtölj, palisander med röd textilklädsel, "Bracil",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
252
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jardinière, nysilver med bemålad glasinsats, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,
253
Jardinière, nysilver med bemålad glasinsats, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bordslampa, driven koppar med marmorerad glaskupa, jugend, 1900-talets början,
254
Bordslampa, driven koppar med marmorerad glaskupa, jugend, 1900-talets början,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bordslampa, driven koppar med marmorerad glaskupa, jugend, 1900-talets början,
255
Bordslampa, driven koppar med marmorerad glaskupa, jugend, 1900-talets början,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skagh, Henrik, olja, lada,
256
Skagh, Henrik, olja, lada,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ångsäter, Hans, olja, "Sommarpynt",
257
Ångsäter, Hans, olja, "Sommarpynt",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
258
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hou, Axel, olja, dimma över Julsö med Himmelbjergtornet till höger,
259
Hou, Axel, olja, dimma över Julsö med Himmelbjergtornet till höger,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Schaldemose, Eyvind, olja, "Ungdom i byn",
260
Schaldemose, Eyvind, olja, "Ungdom i byn",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Punschmuggar, 6 st, silver, total vikt 215 gram,
261
Punschmuggar, 6 st, silver, total vikt 215 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Krus, saltglaserat stengods, Höganäs, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
262
Krus, saltglaserat stengods, Höganäs, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Syltkrus, saltglaserat stengods, Gustavsberg, 1895,
263
Syltkrus, saltglaserat stengods, Gustavsberg, 1895,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Aladåbform, delvis saltglaserat lergods, empire, 1800-talets 1 hälft,
264
Aladåbform, delvis saltglaserat lergods, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Takkandelaber till 2 ljus, svärtat smide, allmogearbete, 1800-tal,
265
Takkandelaber till 2 ljus, svärtat smide, allmogearbete, 1800-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Deleuran, Otto, olja, stadsbild,
266
Deleuran, Otto, olja, stadsbild,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Elfgren, Helena, färgetsning, "Samtal om natten",
267
Elfgren, Helena, färgetsning, "Samtal om natten",
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd grönländsk konstnär, skulptur, skuren valrossbete,
268
Okänd grönländsk konstnär, skulptur, skuren valrossbete,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Byrå, avlutad fur, oscariansk, 1800-talets slut,
269
Byrå, avlutad fur, oscariansk, 1800-talets slut,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffa, svart skinnklädsel,
270
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffa, svart skinnklädsel,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Krus, 5 st, saltglaserat stengods, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, 1/3 liter till 2 liter,
271
Krus, 5 st, saltglaserat stengods, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, 1/3 liter till 2 liter,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal,
272
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början,
273
Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Wyke, Nils Andersson, olja, utsikt mot Hagagården, Arild,
274
Wyke, Nils Andersson, olja, utsikt mot Hagagården, Arild,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen,
275
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer,  1960-tal, soffbord, palisander,
276
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, palisander,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-tal, stol, teak, textilklädd rygg och sits
277
Okänd dansk designer, 1950-tal, stol, teak, textilklädd rygg och sits
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Salongs/matbord med 2 fällbara klaffar, bonad ek, barockstil, 1900-talets 1 hälft,
278
Salongs/matbord med 2 fällbara klaffar, bonad ek, barockstil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kista, skuren och delvis bonad kamfer,
279
Kista, skuren och delvis bonad kamfer,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hansen, Severin för Haslev, soffbord med 2 utdragbara, melaminklädda skivor
280
Hansen, Severin för Haslev, soffbord med 2 utdragbara, melaminklädda skivor
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, stilleben,
281
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Bjöklund, Poul, olja, Ung kvinde,
282
Bjöklund, Poul, olja, Ung kvinde,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Okänd polsk konstnär, olja, blomsterstilleben,
283
Okänd polsk konstnär, olja, blomsterstilleben,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel,
284
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Orup, Bengt för Johansfors, kanna, glas, Strikt,
285
Orup, Bengt för Johansfors, kanna, glas, Strikt,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Golvur, bonad ek, England, George III, 1700-talets slut,
286
Golvur, bonad ek, England, George III, 1700-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, fåtölj, 1950-60-tal,
287
Okänd dansk designer, fåtölj, 1950-60-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,
288
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
289
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.