Laddar...
Oktoberauktion
Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.
Visning: Fredag 29/10 klockan 12.00 - 19.00, lördag 30/10 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 31/10 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
290
Thebord, ek med infattat flintgodsfat, 1910-20-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
291
Törner, Inge, olja, ekorre i vinter,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
292
Gregers-Rasmussen, Alfred, olja, landskap med hövolmar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
293
Gregers-Rasmussen, Alfred, olja, kustparti,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
294
Bricka, ek och flintgods, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
295
Bordslampa, porslin, B&G,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
296
Byråar/nattygsbord, 1 par, idegran, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
297
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
298
Stolar, 2 st snarlika, avlutad fur, allmogearbeten, 1700-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
299
Ericson, Johan, olja, skogsinteriör med kvistsamlande kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
300
Jensen, Carlo för Poul Hundevad, bokhylla, palisander,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
301
Nielsen, A för Royal Copenhagen, figurin, porslin, fink,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
302
Olson, Axel, etsning, 'Strandkväll'.
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
303
Nielsen, A för KD, figurin, porslin, ekorre,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
304
Herold, Peter för Royal Copenhagen, figurin, porslin, finkar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
305
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Rödhake, modellnummer 2310, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
306
Soffgrupp, 3 delar, nyrokokostil, 1900-talets mitt,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
307
Barn/miniatyrbyrå, bemålat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
308
Okänd designer, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
309
Fåtölj, skuren ek med djuphäftad (senare) klädsel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
310
Lättmetallfälgar, 17", 4st,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
311
Okänd konstnär, olja, lekande pojkar,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
312
Qvarsebo, Mikael, färgserigrafi, Marilyn Monroe,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
313
Qvarsebo, Michael, offset, surrealistisk komposition med trollslända,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
314
Hafström, Thomas, färglito, komposition med man,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
315
Johansson, Alf, offset, Kattugglas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
316
Armstol, skuren och bonad bok, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
317
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
318
Käpp, hardwood med silverkrycka, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
319
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
320
Käpp, bambu med silverbeslag, dekor av runor mm efter original på Jellingestenen,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
321
Bordslampor, 1 par, flintgods och mässing, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
322
Ben-David, Ariel, färglito, komposition med kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
323
Vantjungfru, ek och smide, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
324
Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
325
Okänd designer, bordslampa, glaserad keramik och mässing,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
326
Parti postfriska frimärken i häften,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
327
Parti postfriska frimärken i häften,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
328
Fåtölj, mahogny med rottingklädsel, regencystil, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
329
Dekorelement skuret och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
330
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, brunlackerad metall och krom,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
331
Okänd designer för markslöjd, Tranås, bordslampa, vitlackerat trä med textilskärm,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
332
Sapper, Richard för Artemide, bordslampa, aluminium och technopolymer, "Tizio",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
333
Sapper, Richard för Artemide, bordslampa. aluminium och technopolymer, "Tizio",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
334
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
335
Jansson, Rune, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
336
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, taklampa, eloxerad aluminium med plastgaller, "Medio-pendel",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
337
Jonson, Sven, färglito, "I väntan på vind",
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.