Laddar...

Oktoberauktion

Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Visning: Fredag 29/10 klockan 12.00 - 19.00, lördag 30/10 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 31/10 klockan 12.00 - 16.00

Oktoberauktion
Avslutad
Thebord, ek med infattat flintgodsfat, 1910-20-tal,
290
Thebord, ek med infattat flintgodsfat, 1910-20-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Törner, Inge, olja, ekorre i vinter,
291
Törner, Inge, olja, ekorre i vinter,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gregers-Rasmussen, Alfred, olja, landskap med hövolmar,
292
Gregers-Rasmussen, Alfred, olja, landskap med hövolmar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gregers-Rasmussen, Alfred, olja, kustparti,
293
Gregers-Rasmussen, Alfred, olja, kustparti,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bricka, ek och flintgods, sekelskiftet 1900,
294
Bricka, ek och flintgods, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bordslampa, porslin, B&G,
295
Bordslampa, porslin, B&G,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Byråar/nattygsbord, 1 par, idegran, 1900-talets 2 hälft,
296
Byråar/nattygsbord, 1 par, idegran, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium,
297
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stolar, 2 st snarlika, avlutad fur, allmogearbeten, 1700-tal,
298
Stolar, 2 st snarlika, avlutad fur, allmogearbeten, 1700-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ericson, Johan, olja, skogsinteriör med kvistsamlande kvinna,
299
Ericson, Johan, olja, skogsinteriör med kvistsamlande kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Jensen, Carlo för Poul Hundevad, bokhylla, palisander,
300
Jensen, Carlo för Poul Hundevad, bokhylla, palisander,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Nielsen, A för Royal Copenhagen, figurin, porslin, fink,
301
Nielsen, A för Royal Copenhagen, figurin, porslin, fink,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Axel, etsning, 'Strandkväll'.
302
Olson, Axel, etsning, 'Strandkväll'.
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Nielsen, A för KD, figurin, porslin, ekorre,
303
Nielsen, A för KD, figurin, porslin, ekorre,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Herold, Peter för Royal Copenhagen, figurin, porslin, finkar,
304
Herold, Peter för Royal Copenhagen, figurin, porslin, finkar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Rödhake, modellnummer 2310, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm,
305
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Rödhake, modellnummer 2310, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Soffgrupp, 3 delar, nyrokokostil, 1900-talets mitt,
306
Soffgrupp, 3 delar, nyrokokostil, 1900-talets mitt,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Barn/miniatyrbyrå, bemålat trä, sekelskiftet 1900,
307
Barn/miniatyrbyrå, bemålat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal,
308
Okänd designer, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fåtölj, skuren ek med djuphäftad (senare) klädsel,
309
Fåtölj, skuren ek med djuphäftad (senare) klädsel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lättmetallfälgar, 17", 4st,
310
Lättmetallfälgar, 17", 4st,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, lekande pojkar,
311
Okänd konstnär, olja, lekande pojkar,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, färgserigrafi, Marilyn Monroe,
312
Qvarsebo, Mikael, färgserigrafi, Marilyn Monroe,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Michael, offset, surrealistisk komposition med trollslända,
313
Qvarsebo, Michael, offset, surrealistisk komposition med trollslända,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hafström, Thomas, färglito, komposition med man,
314
Hafström, Thomas, färglito, komposition med man,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Johansson, Alf, offset, Kattugglas,
315
Johansson, Alf, offset, Kattugglas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Armstol, skuren och bonad bok, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,
316
Armstol, skuren och bonad bok, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
317
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Käpp, hardwood med silverkrycka, 1900-talets början,
318
Käpp, hardwood med silverkrycka, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
319
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Käpp, bambu med silverbeslag, dekor av runor mm efter original på Jellingestenen,
320
Käpp, bambu med silverbeslag, dekor av runor mm efter original på Jellingestenen,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bordslampor, 1 par, flintgods och mässing, 1900-talets 2 hälft,
321
Bordslampor, 1 par, flintgods och mässing, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ben-David, Ariel, färglito, komposition med kvinna,
322
Ben-David, Ariel, färglito, komposition med kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vantjungfru, ek och smide, 1800-tal,
323
Vantjungfru, ek och smide, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft,
324
Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, bordslampa, glaserad keramik och mässing,
325
Okänd designer, bordslampa, glaserad keramik och mässing,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti postfriska frimärken i häften,
326
Parti postfriska frimärken i häften,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Parti postfriska frimärken i häften,
327
Parti postfriska frimärken i häften,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Fåtölj, mahogny med rottingklädsel, regencystil, 1900-talets början,
328
Fåtölj, mahogny med rottingklädsel, regencystil, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dekorelement skuret och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft,
329
Dekorelement skuret och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, brunlackerad metall och krom,
330
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, brunlackerad metall och krom,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för markslöjd, Tranås, bordslampa, vitlackerat trä med textilskärm,
331
Okänd designer för markslöjd, Tranås, bordslampa, vitlackerat trä med textilskärm,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sapper, Richard för Artemide, bordslampa, aluminium och technopolymer, "Tizio",
332
Sapper, Richard för Artemide, bordslampa, aluminium och technopolymer, "Tizio",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sapper, Richard för Artemide, bordslampa. aluminium och technopolymer, "Tizio",
333
Sapper, Richard för Artemide, bordslampa. aluminium och technopolymer, "Tizio",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
334
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Jansson, Rune, färglito, komposition,
335
Jansson, Rune, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, taklampa, eloxerad aluminium med plastgaller, "Medio-pendel",
336
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, taklampa, eloxerad aluminium med plastgaller, "Medio-pendel",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, "I väntan på vind",
337
Jonson, Sven, färglito, "I väntan på vind",
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.