Laddar...
Oktoberauktion
Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.
Visning: Fredag 29/10 klockan 12.00 - 19.00, lördag 30/10 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 31/10 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
434
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, täljande pojke,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
435
Andersson, Arne, olja, skogsparti med råbock
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
436
Matservis, 31 delar,porslin, Villeroy & Boch, "Basket",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
437
Kuddar, 3 st, Turkmen (?)
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
438
Okänd designer, möjligen Frankrike, soffbordsunderrede, svetsat järn,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
439
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
440
Sandströare, brons, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
441
Andersson, Arne, olja, sjöparti med tranor
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
442
Bröndum Sörensen, Peder, olja, "Huse ved Vesterhavet",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
443
Dockhuvud, bisquitporslin, Armand Marseille 3200 8/0 II,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
444
Arninge, Gudrun, olja, "Från Luxenbourgträdgården (!) Paris",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
445
Toftarp, Britten, (Kronmakaren), egen verkstad, tiara, försilvrad metall med slipade krysopraser (?),
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
446
Sandströare, svarvad masurbjörk och horn, 1800-talets början, bandad dekor med trattformad mynning,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
447
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, glaserat stengods,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
448
Olje/tranlampa, svartglaserat lergods, 17-1800-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
449
Ljusstakar, 2 st, mässing, barock, 1700-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
450
Motor för modellflygplan, 9-cylinders radialmotor, möjligen design Karl Erik Olsrud,
Slutpris9 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
451
Motor för modellflygplan, Rolls Royce Packard Merlin, 12 cylindrar, sannolikt designad av Karl Erik Olsrud, signerad KEO,
Slutpris15 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
452
Kinnmansson, L (Lars Gustaf?), olja, hamninlopp i skymning,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
453
Brandt, Carl, pastell, marin,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
454
Kullberg, Isak Fredrik, olja, blåmesar,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
455
Liljefors, Charlotta, olja, "Ormvråk",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
456
Larsen, Christian Björn, olja, efter badet,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
457
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
458
Skulptur, violettglaserat stengods, sittande Buddha,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
459
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
460
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
461
Herlander, Lisette för Vävaregården, Eringsboda, matta, rölakan, "Lyckeby"
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 2 000 SEK
462
Bordsuppsats, 4 delar, pläter och kristall, 1800-talets mitt, vinäger- respektive senapskanna samt 2 saltkar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
463
Vas, jadefärgat glas med invälsade nysilvertrådar, Kina, 1900-talets slut,
Slutpris2 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
464
Hein, Piet, avstressningskula, nysilver, "Superæg"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
465
Just Andersen, Ib, vaser, 2 st, bronserad metall, så kallad Diskometall,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
466
Brozén, Olle för SEA Glasbruk, vaser, 1 par, glas, "Twin Models",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
467
Boèr, Zoltan von, gouache, sittande par,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
468
Grandin, Svän, olja, gatuscen,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
469
Widholm, Stellan, färglito, "Den hemlighetsfulla måltiden II",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
470
Kasiulis, Vytautas, färglito, Kunglig livgardist,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
471
Fickur, 5 st, silver,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
472
Tazzor, 1 par, porslin, Royal Copenhagen,
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
473
Coasters, 1 par, nysilver och trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
474
Mortel med pistill, mässing, 1800-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
475
Uppläggningsbestick, 1 par, nysilver med ivorineskaft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
476
Johansson, Lars, olja, klippor Brandts vik, Söndrum
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
477
Johansson, Lars, olja, kustlandskap Glassvik, Steninge
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
478
Okänd designer, (möjligen Hans Agne Jakobsson), 1960-70-tal, taklampa, fur,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
479
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, matta, reliefflossa,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
480
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets slut, oljemålningar 1 par, porträtt, man respektive kvinna,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
481
Bok, Swift, Jonathan, Gulliver's Travels into several remote nations of the world,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.