Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 29/8 klockan 16.00. Visning: Fredag 27/8 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/8 klockan 10.00 - 17.00, söndag 29/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Avslutad
Balja, koppar, 1900-talets 1 hälft,
769
Balja, koppar, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Väggur, laminat, "Kensington Station",
770
Väggur, laminat, "Kensington Station",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael efter Rembrandt Harmenszoon Van Rijn, olja, "Kökspigan",
771
Qvarsebo, Mikael efter Rembrandt Harmenszoon Van Rijn, olja, "Kökspigan",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, sjöman,
772
Okänd konstnär, olja, sjöman,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, form samt 2 grytor med lock, brunglaserat stengods, "Terma",
773
Lindberg, Stig för Gustavsberg, form samt 2 grytor med lock, brunglaserat stengods, "Terma",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,
774
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, kakburk, lackerad plåt,
775
Okänd designer, 1950-60-tal, kakburk, lackerad plåt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, 25 delar flintgods;  thekanna, mjölkkanna, tallrikar mm, Blå Eld,
776
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, 25 delar flintgods; thekanna, mjölkkanna, tallrikar mm, Blå Eld,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
4 delar porslin, Rörstrand, 1950-tal; gryta med lock Marina, skål Picknick, karott Pomona samt kanna Filippa
777
4 delar porslin, Rörstrand, 1950-tal; gryta med lock Marina, skål Picknick, karott Pomona samt kanna Filippa
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Edenfalk, Bengt för Skruf, glasservisdelar, 26 st, "Corona",
778
Edenfalk, Bengt för Skruf, glasservisdelar, 26 st, "Corona",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti tv-spel, 1 låda,
779
Parti tv-spel, 1 låda,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Väggplåt, mässing, sekelskiftet 1900,
780
Väggplåt, mässing, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gellerstedt, Staffan, egen verkstad, skål på fot, glas,
781
Gellerstedt, Staffan, egen verkstad, skål på fot, glas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Taklampa, vitopakt glas med kopparmontage, 1910-20-tal,
782
Taklampa, vitopakt glas med kopparmontage, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Relief, gips, "L'Inconnue de la Seine",
783
Relief, gips, "L'Inconnue de la Seine",
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-tal,
784
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Orrefors, vinglas,
785
Okänd designer för Orrefors, vinglas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, gjutet glas, "Midsommardansen",
786
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, gjutet glas, "Midsommardansen",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, gjutet glas, "Avena",
787
Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, gjutet glas, "Avena",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, glas, art-déco, 1920-tal,
788
Okänd designer, taklampa, glas, art-déco, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Högrock, svarvat trä, 1800-tal,
789
Högrock, svarvat trä, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, fiskfat, porslin, i form av fisk,
790
Okänd designer för Rörstrand, fiskfat, porslin, i form av fisk,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lättmetallfälgar, 17", 4st,
791
Lättmetallfälgar, 17", 4st,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Ytterfoder, flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor,
792
Ytterfoder, flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstake, gjutet glas, Festivo,
793
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstake, gjutet glas, Festivo,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bokstöd, 1 par, onyx, i form av hästar,
794
Bokstöd, 1 par, onyx, i form av hästar,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bordsur, trä och mässing, Jerger Anker,
795
Bordsur, trä och mässing, Jerger Anker,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Figuriner 1 par, porslin, B&G, Optimisten och Pessimisten, modellnummer 1633 respektive 1635, polykrom underglasyrdekor,
796
Figuriner 1 par, porslin, B&G, Optimisten och Pessimisten, modellnummer 1633 respektive 1635, polykrom underglasyrdekor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skrivbordsuppsats, 4 delar, Kolmårdsmarmor och metall, 1900-talets 1 hälft, skrivställ, kuverthållare, brevkniv samt sigillstamp,
797
Skrivbordsuppsats, 4 delar, Kolmårdsmarmor och metall, 1900-talets 1 hälft, skrivställ, kuverthållare, brevkniv samt sigillstamp,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olympica; minnesmugg, flintgods, Rörstrand, Olympiska Spelen i Stockholm 1912,
798
Olympica; minnesmugg, flintgods, Rörstrand, Olympiska Spelen i Stockholm 1912,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Cigarrskrin, sterlingsilver, 1900-talets 2 hälft, graverat vapen och valspråk för St Andreaslogen Sirius,
799
Cigarrskrin, sterlingsilver, 1900-talets 2 hälft, graverat vapen och valspråk för St Andreaslogen Sirius,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ystad Metall, 1900-talets 1 hälft,
800
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ystad Metall, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, mässing och onyx, 1900-talets 2 hälft,
801
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, mässing och onyx, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Spegellampetter til 2 ljus, 1 par, 1900-talets 2 hälft,
802
Spegellampetter til 2 ljus, 1 par, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Örnberg, Anna för Strömbergshyttan, vas, glas, "Pisa",
803
Örnberg, Anna för Strömbergshyttan, vas, glas, "Pisa",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti diverse; sockerskål och kaffekanna, nysilver samt 2 apoteksflaskor, brun glasmassa,
804
Parti diverse; sockerskål och kaffekanna, nysilver samt 2 apoteksflaskor, brun glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jansson, Tove, efter henne, figurin, trä, läder och textil, Mymlan, design 1955,
805
Jansson, Tove, efter henne, figurin, trä, läder och textil, Mymlan, design 1955,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ahlefeldt-Laurvig, Michael, egen verkstad Nädhult, skulpturer, 2 st, glas,
806
Ahlefeldt-Laurvig, Michael, egen verkstad Nädhult, skulpturer, 2 st, glas,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, bordslampa, krom med blå glaskupa,
807
Okänd designer, bordslampa, krom med blå glaskupa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Dockvagn, 1900-talets mitt, medföljer docka John Blund,
808
Dockvagn, 1900-talets mitt, medföljer docka John Blund,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, Vittsjö, golvlampa, palisander med vit plastskärm,
809
Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, Vittsjö, golvlampa, palisander med vit plastskärm,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Caféstol, böjträ, Thonets art,
810
Caféstol, böjträ, Thonets art,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Carstens, Tönnieshof, Tyskland, 1950-60-tal, snack/dipassietter, 6 st,
811
Okänd designer för Carstens, Tönnieshof, Tyskland, 1950-60-tal, snack/dipassietter, 6 st,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Burmeister, Ingegärd för Gabriel Keramik, fat, glaserad keramik,
812
Burmeister, Ingegärd för Gabriel Keramik, fat, glaserad keramik,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Gästbok, palisander med intarsia, Danmark, 1900-talets 1 hälft,
813
Gästbok, palisander med intarsia, Danmark, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, harpälsglaserat stengods,
814
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, harpälsglaserat stengods,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner, 2 st, bemålat flintgods,
815
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner, 2 st, bemålat flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wiinblad, Björn för Rosenthal, matservis 41 delar, porslin, "Lotus",
816
Wiinblad, Björn för Rosenthal, matservis 41 delar, porslin, "Lotus",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.