Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 29/8 klockan 16.00. Visning: Fredag 27/8 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/8 klockan 10.00 - 17.00, söndag 29/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Avslutad
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
625
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Manschettknappar, 6 par, Dyrberg & Kern,
626
Manschettknappar, 6 par, Dyrberg & Kern,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium,
627
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
628
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
629
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1700-talets 2 hälft, "Platea maxima matriti...",
630
Okänd konstnär, 1700-talets 2 hälft, "Platea maxima matriti...",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lerpiniere, Daniel och Fittler, James efter Paton, Richard, kopparstick och linjeetsning, "The distressed situation of the QUEBEC....",
631
Lerpiniere, Daniel och Fittler, James efter Paton, Richard, kopparstick och linjeetsning, "The distressed situation of the QUEBEC....",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Frisk, Thomas, olja i aluminiumram, diptyk, "Natt och dag",
632
Frisk, Thomas, olja i aluminiumram, diptyk, "Natt och dag",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fagerström, Hans, olja, "Höstträd"
633
Fagerström, Hans, olja, "Höstträd"
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skoglund, Gustaf, olja, "Dammen",
634
Skoglund, Gustaf, olja, "Dammen",
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larsson, Carl Oskar, olja, Skeppsbron, Malmö,
635
Larsson, Carl Oskar, olja, Skeppsbron, Malmö,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Erixson, Sven X:et, teckning, stenbrott,
636
Erixson, Sven X:et, teckning, stenbrott,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fagerström, Hans, olja, "Vid vinterstrand II",
637
Fagerström, Hans, olja, "Vid vinterstrand II",
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bagge, Eva, gouache, "Gamla oxlar, Sätuna",
638
Bagge, Eva, gouache, "Gamla oxlar, Sätuna",
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, taklampa, svartlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
639
Okänd dansk designer, taklampa, svartlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bäcken, tenn, Birch & Villers, London, omkring 1780,
640
Bäcken, tenn, Birch & Villers, London, omkring 1780,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Manschettknappar, 6 par, Dyrberg & Kern,
641
Manschettknappar, 6 par, Dyrberg & Kern,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Väggur, trä och metall, antagligen Danmark, 1800-talets 1 hälft,
642
Väggur, trä och metall, antagligen Danmark, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Wallin, Gunnar, blandteknik, skämtteckning med förklarande text,
643
Wallin, Gunnar, blandteknik, skämtteckning med förklarande text,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bergèrer/öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel,
644
Bergèrer/öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olsson Hagalund, Olle, färglito, kvinna med undulater,
645
Olsson Hagalund, Olle, färglito, kvinna med undulater,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, blåglaserat stengods, guldfasan,
646
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, blåglaserat stengods, guldfasan,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stort parti nysilver mm,
647
Stort parti nysilver mm,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti glas; 9 whiskyglas Orrefors Erik, design Olle Alberius,
648
Parti glas; 9 whiskyglas Orrefors Erik, design Olle Alberius,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bägare, 5 st silver, total vikt 120 gram,
649
Bägare, 5 st silver, total vikt 120 gram,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skålar, 3 st, silver, total vikt 250 gram,
650
Skålar, 3 st, silver, total vikt 250 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Stort parti smycken, bijouterier mm,
651
Stort parti smycken, bijouterier mm,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, Reptil Carrara,
652
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, Reptil Carrara,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, antagligen för Sandvik, skål, bruntonat sodaglas,
653
Okänd designer, antagligen för Sandvik, skål, bruntonat sodaglas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bok, Laselve, Zacharias, "Annus Apostolicus..."
654
Bok, Laselve, Zacharias, "Annus Apostolicus..."
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Böcker, "Diarium comitiorum regni Hungariae",
655
Böcker, "Diarium comitiorum regni Hungariae",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Norrman, Lars, olja, sydamerikanskt landskap med personer,
656
Norrman, Lars, olja, sydamerikanskt landskap med personer,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Öronlappsfåtölj, mahogny med brun skinnklädsel,
657
Öronlappsfåtölj, mahogny med brun skinnklädsel,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Thomas, skulptur, terrakotta, stående akt,
658
Qvarsebo, Thomas, skulptur, terrakotta, stående akt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, kandelaber till 3 ljus, sterlingsilver, granit och körsbärsträ,
659
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, kandelaber till 3 ljus, sterlingsilver, granit och körsbärsträ,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Rex, Göte, olja, fiskare i Söndrum,
660
Rex, Göte, olja, fiskare i Söndrum,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Rex, Göte, olja, på perrongen,
661
Rex, Göte, olja, på perrongen,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ullberger, Kurt, linoleumsnitt, kustparti med måsar,
662
Ullberger, Kurt, linoleumsnitt, kustparti med måsar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gustavsberg, 1900-talets mitt, vas, harpälsglaserat stengods,
663
Okänd designer för Gustavsberg, 1900-talets mitt, vas, harpälsglaserat stengods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vas, flintgods, Satsuma, antagligen Taishô, polykrom och förgylld dekor av Shimatzu Mon och sittande samuraj,
664
Vas, flintgods, Satsuma, antagligen Taishô, polykrom och förgylld dekor av Shimatzu Mon och sittande samuraj,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär för Goebel, figurin, terrakotta, sittande akt,
665
Okänd konstnär för Goebel, figurin, terrakotta, sittande akt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kakburk, lackerad plåt, 1950-tal, möjligen Triett,
666
Kakburk, lackerad plåt, 1950-tal, möjligen Triett,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sockerskål med lock och underfat, flintgods, Minton,
667
Sockerskål med lock och underfat, flintgods, Minton,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matkärl, porslin, Kina, antagligen Guangxu (1875-1908),
668
Matkärl, porslin, Kina, antagligen Guangxu (1875-1908),
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Armstol, skuret, lackerat och bronserat trä, Louis XV,
669
Armstol, skuret, lackerat och bronserat trä, Louis XV,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Persisk,
670
Matta, semiantik Persisk,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti smycken och bijouterier,
671
Parti smycken och bijouterier,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, semiantk Senneh,
672
Matta, semiantk Senneh,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.