Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 29/8 klockan 16.00. Visning: Fredag 27/8 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/8 klockan 10.00 - 17.00, söndag 29/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Avslutad
Johansson, Nils, olja, ankare på strand,
721
Johansson, Nils, olja, ankare på strand,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, matsalsbord, svartlackerat hardwood och serpentinsten,
722
Okänd designer, matsalsbord, svartlackerat hardwood och serpentinsten,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Matta, Tava New Red,
723
Matta, Tava New Red,
SlutprisInga bud
Avslutad
Aisslinger, Werner för Magis, Italien, förvaringsmöbel, röd plast och metall, 12 lådor, "plus unit",
724
Aisslinger, Werner för Magis, Italien, förvaringsmöbel, röd plast och metall, 12 lådor, "plus unit",
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Soffbord, bonat trä, modern tillverkning
725
Soffbord, bonat trä, modern tillverkning
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Byrå, bemålat och marmorerat trä, gustaviansk typ, 18-1900-tal,
726
Byrå, bemålat och marmorerat trä, gustaviansk typ, 18-1900-tal,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Förvaringskärl, papier-maché-klädd rotting, Indien,
727
Förvaringskärl, papier-maché-klädd rotting, Indien,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Förvaringskärl, papier-maché-klädd rotting, Indien,
728
Förvaringskärl, papier-maché-klädd rotting, Indien,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Soffbord, bonat trä med metallbeslag, orientaliskt,
729
Soffbord, bonat trä med metallbeslag, orientaliskt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tripod, brons med kristallkupa, empirestil, modern tillverkning
730
Tripod, brons med kristallkupa, empirestil, modern tillverkning
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skulptur/bänk, laserat trä, bedjande man,
731
Skulptur/bänk, laserat trä, bedjande man,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Soffbord med tidningshylla, hardwood och rotting, orientaliskt arbete,
732
Soffbord med tidningshylla, hardwood och rotting, orientaliskt arbete,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fållbänk, avlutad fur, sekelskiftet 1900,
733
Fållbänk, avlutad fur, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Byrå, avlutad fur, sekelskiftet 1900,
734
Byrå, avlutad fur, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulptur/bänk, skuret och bemålat trä, liggande elefant
735
Skulptur/bänk, skuret och bemålat trä, liggande elefant
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Slagbord, avlutad fur, 17-1800-tal,
736
Slagbord, avlutad fur, 17-1800-tal,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Väggvitrinskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900,
737
Väggvitrinskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Väggspegel, fur, 1900-talets 2 hälft,
738
Väggspegel, fur, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matsalsstolar, 4 + 2 cm, svartlackerad alm och rotting,
739
Matsalsstolar, 4 + 2 cm, svartlackerad alm och rotting,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Stegstol, delvis bemålat trä, sekelskiftet 1900,
740
Stegstol, delvis bemålat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wysocki, Harry, offsettryck, "Lady with Peacock",
741
Wysocki, Harry, offsettryck, "Lady with Peacock",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Everhall, Bengt Erland, pastell, "Tre nunnor",
742
Everhall, Bengt Erland, pastell, "Tre nunnor",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stort parti mynt, sedlar, polletter mm,
743
Stort parti mynt, sedlar, polletter mm,
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd svensk designer, biblioteksbord, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
744
Okänd svensk designer, biblioteksbord, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd svensk designer, bokhylla, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal, ben med lejontassar,
745
Okänd svensk designer, bokhylla, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal, ben med lejontassar,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
746
Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Herrcykel, Crescent Sport Racer,
747
Herrcykel, Crescent Sport Racer,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Damcykel, Crescent Världsmästarcykeln,
748
Damcykel, Crescent Världsmästarcykeln,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Matta semiantik Hamadan galleri,
749
Matta semiantik Hamadan galleri,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Matta, semiantik, Hamadan galleri,
750
Matta, semiantik, Hamadan galleri,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Matta, old Pakistan,
751
Matta, old Pakistan,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, semiantik persisk,
752
Matta, semiantik persisk,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Kirman (?),
753
Matta, semiantik Kirman (?),
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Solur, Ölandssten, 1800-talets 1 hälft,
754
Solur, Ölandssten, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Filateli; parti frimärken, frimärksklipp, FDC mm,
755
Filateli; parti frimärken, frimärksklipp, FDC mm,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Taklampa till 3 ljus, bronserad metall, art-déco, 1920-tal,
756
Taklampa till 3 ljus, bronserad metall, art-déco, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stort parti silvermynt, hela världen,
757
Stort parti silvermynt, hela världen,
Slutpris9 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Stort parti mynt, hela världen,
758
Stort parti mynt, hela världen,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bordsuppsats, silver med dubbla glaskupor, Österrike Ungern, sekelskiftet 1900,
759
Bordsuppsats, silver med dubbla glaskupor, Österrike Ungern, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
760
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Salongsbord, palisander med intarsia, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
761
Salongsbord, palisander med intarsia, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets 1 hälft,
762
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Berg, Håkan, färgserigrafi, "Utan titel 6",
763
Berg, Håkan, färgserigrafi, "Utan titel 6",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Elfgren, Helena, färgetsning, "Samtal om natten",
764
Elfgren, Helena, färgetsning, "Samtal om natten",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Clarence Garden, bordslampa, patinerad metall,
765
Okänd designer för Clarence Garden, bordslampa, patinerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Clarence Garden, bordslampa, patinerad metall,
766
Okänd designer för Clarence Garden, bordslampa, patinerad metall,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Svensson, Gunnar, olja, Caroli kyrka från Sandgärdsgatan - motiv från Borås,
767
Svensson, Gunnar, olja, Caroli kyrka från Sandgärdsgatan - motiv från Borås,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd spansk konstnär, fotografiskt tryck, "Dit de Colom",
768
Okänd spansk konstnär, fotografiskt tryck, "Dit de Colom",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.