Laddar...

Majauktion


Majauktion
Avslutad
Rabun, Jacqueline för Georg Jensen, barnhalsband med hänge, sterlingsilver, "Off Spring",
913
Rabun, Jacqueline för Georg Jensen, barnhalsband med hänge, sterlingsilver, "Off Spring",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olsson, Annmari, akvarell, "Det dolda rummet",
914
Olsson, Annmari, akvarell, "Det dolda rummet",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kaffeservis, 39 delar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
915
Kaffeservis, 39 delar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Visitkortsetui, trä med ben- och mineralintarsia, Indien, 18-1900-tal,
916
Visitkortsetui, trä med ben- och mineralintarsia, Indien, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bok Sirén, Osvald. Kinas konst under tre årtusenden tom I-II,
917
Bok Sirén, Osvald. Kinas konst under tre årtusenden tom I-II,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, sybord med uppfällbar klaff,
918
Okänd designer, 1950-60-tal, sybord med uppfällbar klaff,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Laterna Magica, metall och trä, 1900-talets början,
919
Laterna Magica, metall och trä, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Matta, semiantik/antik Turkmen (?),
920
Matta, semiantik/antik Turkmen (?),
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Matta, semiantik/antik Turkmen (?),
921
Matta, semiantik/antik Turkmen (?),
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Matta, semiantik/antik Turkmen (?),
922
Matta, semiantik/antik Turkmen (?),
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Matta, semiantik/antik Shirvan (?),
923
Matta, semiantik/antik Shirvan (?),
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Rosengren, Jean, olja, skånskt landskap med lantgård,
924
Rosengren, Jean, olja, skånskt landskap med lantgård,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Gate, Simon för Orrefors, skål, kristall, 'Tusen fönster',
925
Gate, Simon för Orrefors, skål, kristall, 'Tusen fönster',
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bergèrer/öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel,
926
Bergèrer/öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Berger, Johan Christian, efter honom, litografi, "Inloppet till Carlskrona",
927
Berger, Johan Christian, efter honom, litografi, "Inloppet till Carlskrona",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Rasmussen, Aage, olja, fiskemarknad på Gammel Strand, Köpenhamn,
928
Rasmussen, Aage, olja, fiskemarknad på Gammel Strand, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jean, Erik (egentligen Jean Erik Adolf Kandell), olja, kustparti i vinter,
929
Jean, Erik (egentligen Jean Erik Adolf Kandell), olja, kustparti i vinter,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets början, tusch, landskap med bro,
930
Okänd konstnär, 1800-talets början, tusch, landskap med bro,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Litografi, handkolorerad, 1800-talets 1 hälft, "Fader Bergström",
931
Litografi, handkolorerad, 1800-talets 1 hälft, "Fader Bergström",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, sekelskiftet 1900, gouache på siden,
932
Okänd kinesisk konstnär, sekelskiftet 1900, gouache på siden,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona,
933
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Taklampa, koppar med 5 alabasterskärmar,
934
Taklampa, koppar med 5 alabasterskärmar,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Taklampa, mässing med vit glaskupa,
935
Taklampa, mässing med vit glaskupa,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Taklampa, krom med vit glaskupa,
936
Taklampa, krom med vit glaskupa,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Takampel, alabaster med förgyllda bronsbeslag,
937
Takampel, alabaster med förgyllda bronsbeslag,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, stolar, 4 st, teak,
938
Okänd designer, 1960-tal, stolar, 4 st, teak,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Matta, old Pakistan,
939
Matta, old Pakistan,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Piedestal, bronserat trä och stuck,
940
Piedestal, bronserat trä och stuck,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Väggspegel förgyllt trä och stuck, 1900-talets 2 hälft,
941
Väggspegel förgyllt trä och stuck, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Herrcykel, Monark årsmodell 2001,
942
Herrcykel, Monark årsmodell 2001,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, rökande man i pyjamas, förklarande text
943
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, rökande man i pyjamas, förklarande text
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vigvattenskål, driven koppar, 1700-tal,
944
Vigvattenskål, driven koppar, 1700-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, skulptur, sterlingsilver, i form av blomma, vikt 25 gram,
945
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, skulptur, sterlingsilver, i form av blomma, vikt 25 gram,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Dosa, mässing, 1800-talets 1 hälft, oval, bukig,
946
Dosa, mässing, 1800-talets 1 hälft, oval, bukig,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dosa, mässing, Holland, barock, 1700-talets början, graverad dekor av mytologiska scener och deviser,
947
Dosa, mässing, Holland, barock, 1700-talets början, graverad dekor av mytologiska scener och deviser,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, smyckeset, 3 delar, sterlingsilver, total vikt 65 gram, i form av Antikärnvapenmärken ("Peace"-märken),
948
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, smyckeset, 3 delar, sterlingsilver, total vikt 65 gram, i form av Antikärnvapenmärken ("Peace"-märken),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Väggplakett, lysterglaserat flintgods, antagligen Newbottle High Pottery, Sunderland, 1840-tal,
949
Väggplakett, lysterglaserat flintgods, antagligen Newbottle High Pottery, Sunderland, 1840-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd (polsk) designer, broch, koppar,
950
Okänd (polsk) designer, broch, koppar,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Thomas, skulptur, terrakotta, stående akt,
951
Qvarsebo, Thomas, skulptur, terrakotta, stående akt,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, kandelaber till 3 ljus, sterlingsilver, granit och körsbärsträ,
952
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, kandelaber till 3 ljus, sterlingsilver, granit och körsbärsträ,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Piedestal, bronserat trä och stuck,
953
Piedestal, bronserat trä och stuck,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matservisdelar, porslin, Rosenthal Maria, design 1916
954
Matservisdelar, porslin, Rosenthal Maria, design 1916
Slutpris1 800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Mat- och kaffeservis, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
955
Mat- och kaffeservis, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
Slutpris4 400 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Persisk,
956
Matta, semiantik Persisk,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Matta, old Hamadan (?),
957
Matta, old Hamadan (?),
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Soffgrupp, 3 delar, skuret och bonat trä med mossgrön klädsel,
958
Soffgrupp, 3 delar, skuret och bonat trä med mossgrön klädsel,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, bonat trä med grön plyschklädsel,
959
Armstolar, 1 par, bonat trä med grön plyschklädsel,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Spegel förgyllt trä och stuck, rokokostil,
960
Spegel förgyllt trä och stuck, rokokostil,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.