Laddar...
Majauktion
Lägsta föremålsnummer
865
Matbord, mahogny, gustaviansk stil, 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
866
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, Atoll,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
867
Fåtölj, alm med textilklädsel, elektriskt justerbar
Slutpris800 SEK
Värdering300 - 400 SEK
868
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
869
Golvur, mahogny, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
870
Salto, Axel för Royal Copenhagen, kaffe/thekanna, porslin, modell "Salto",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
871
Matta, antik Turkmen,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
872
Gunnarsson, Sven, skulpturer, 11 st, skuret och bemålat trä,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
873
Golvur, vitlackerat trä, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
874
Matta, old persisk (?), jaktmotiv,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
875
Matta, old persisk (?),
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
876
Matta, semiantik/antik persisk,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
877
Sybord, bonat trä, senempire, 1800-talets 1 hälft, lyrformade sidor,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
878
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
879
Georg Jensen design group, öronclips, 1 par, sterlingsilver, blomformade, "Heritage",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
880
Georg Jensen design group, öronclips, 1 par, sterlingsilver, blomformade, "Heritage", årssmycket år 2002,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
881
Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960.
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
882
Georg Jensen design group, öronclips, 1 par, sterlingsilver, blomformade, "Heritage",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
883
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat flintgods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
884
Golvur, mahogny, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
885
Damskrivbord, bonad alm och björk, biedermeter, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
886
Elektrisk kompostkvarn, Ryobi RSH2545B 2500W
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
887
Färglitografi, 1800-talets slut, S/S Island, Thingvalla Line, på väg till USA,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
888
Golfbag, Bag Tech,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
889
Barometer, mahogny, oscariansk,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
890
Potpourriekorg med underfat, porslin, Royal Copenhagen, blå blomst med guldkant,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
891
Coasters, 5 st, mässing och trä,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
892
Fat, porslin, Japan, antagligen Taishô, polykrom dekor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
893
Okänd konstnär, blyerts, utsikt mot Mölle med Kullen i fonden,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
894
Henriksen, William, olja, italiensk innergård,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
895
Salongsbord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
896
Okänd konstnär, olja, sydländsk hamnbild,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
897
Teleskopljusstakar, 1 par, pläter, möjligen England, 1800-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
898
Damm, Carl Olof, egen verkstad, Borgholm, skulptur, stengods, fiskekutter,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
899
Damm, Carl Olof, egen verkstad, Borgholm, skulptur, stengods, fiskekutter,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
900
Dragspel, Giulietti,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
901
Dragspel, Guerrini,
Slutpris13 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
902
Födelsedagskaravan, bemålat trä, Toys Pure,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
903
Parti frimärken, hela världen,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
904
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), bricka, koppar, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
905
Okänd designer för JEKA, taklampa, vitlackerad metall, modell 1012-H,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
906
Okänd designer för JEKA, taklampa, vitlackerad metall, modell 1012-H,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
907
Fartygsmodell, delvis bemålat trä och textil, kustseglare,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
908
Stort parti smycken och bijouterier,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
909
Kannor med lock, 3 st, porslin, 1800-tal, polykrom och förgylld dekor,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
910
Rabun, Jacqueline för Georg Jensen, barnhalsband med hänge, sterlingsilver, "Off Spring",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
911
Just Andersen, Ib, egen verkstad, bägare, tenn med mässingsdetaljer, så kallad Skönvirke, omkring 1920,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
912
Rabun, Jacqueline för Georg Jensen, barnhalsband med hänge, sterlingsilver, "Off Spring",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.