Laddar...

Majauktion


Majauktion
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taburett, teakfanérat böjträ med aluminiumdetaljer,
1009
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taburett, teakfanérat böjträ med aluminiumdetaljer,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Gyllensvärd, Georg, olja, landskap,
1010
Gyllensvärd, Georg, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kina, 1900-talets slut, polykrom dekor av påfågel på klippformation, skrivtecken mm,
1011
Vas, porslin, Kina, 1900-talets slut, polykrom dekor av påfågel på klippformation, skrivtecken mm,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Dekorelement skuret och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft,
1012
Dekorelement skuret och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Alfelt, Vibeke, färglito, blå hästar,
1013
Alfelt, Vibeke, färglito, blå hästar,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs,
1014
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jönsson, Bror, olja, vinterlandskap med gräsänder,
1015
Jönsson, Bror, olja, vinterlandskap med gräsänder,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stall, skuret och bonat trä, sekelskiftet 1900,
1016
Stall, skuret och bonat trä, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Jensen, Lauritz för Royal Copnhagen, figurin, porslin, engelsk setter, modellnummerr 2015,
1017
Jensen, Lauritz för Royal Copnhagen, figurin, porslin, engelsk setter, modellnummerr 2015,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Rödstjärt, modellnummer 1242,
1018
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Rödstjärt, modellnummer 1242,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Himmelstoss, Karl för Rosenthal, figurin porslin, starar, polykrom underglasyrdekor,
1019
Himmelstoss, Karl för Rosenthal, figurin porslin, starar, polykrom underglasyrdekor,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, bemålat flintgods,
1020
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, bemålat flintgods,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Latham, Richard & Loewy, Raymond för Rosenthal, kaffeservis, porslin, modell '2000',
1021
Latham, Richard & Loewy, Raymond för Rosenthal, kaffeservis, porslin, modell '2000',
Slutpris300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kryddburkar, 5 st, delvis glaserat lergods, Laholmskeramik, 1950-tal,
1022
Kryddburkar, 5 st, delvis glaserat lergods, Laholmskeramik, 1950-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mat- och theservis porslin, Royal Copenhagen, Palads (Palace),
1023
Mat- och theservis porslin, Royal Copenhagen, Palads (Palace),
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Sjögren, Christer för Lindshammar, vas, glas, veckad, formblåst,
1024
Sjögren, Christer för Lindshammar, vas, glas, veckad, formblåst,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Butiksvåg, rostfritt stål, Indor,
1025
Butiksvåg, rostfritt stål, Indor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Trumma, urholkad trästam med dubbla trumskinn, Afrika, 1900-talets 2 hälft,
1026
Trumma, urholkad trästam med dubbla trumskinn, Afrika, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stol, ek med läderklädsel, barockstil, 1800-tal, målad initial "H"
1027
Stol, ek med läderklädsel, barockstil, 1800-tal, målad initial "H"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Väggplåtar till 1 ljus, 1 par, mässing, 1900-tal,
1028
Väggplåtar till 1 ljus, 1 par, mässing, 1900-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, soffbord, bonad björk och mahogny,, Swedish Grace, 1900-talets 1 hälft,
1029
Okänd designer, soffbord, bonad björk och mahogny,, Swedish Grace, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, Holland, 1900-tal, oljemålningar, 1 par,
1030
Okänd konstnär, Holland, 1900-tal, oljemålningar, 1 par,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, vaser, 1 par, blå- respektive grön glasmassa,
1031
Okänd designer, vaser, 1 par, blå- respektive grön glasmassa,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,
1032
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Exner, Julis, efter honom, olja, "Besöget hos Bedstefader",
1033
Exner, Julis, efter honom, olja, "Besöget hos Bedstefader",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Flavet, Claude, akvarell på pannå, figurkomposition,
1034
Flavet, Claude, akvarell på pannå, figurkomposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hagberg, Rune, litografi med applikation, komposition,
1035
Hagberg, Rune, litografi med applikation, komposition,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Lampfot, skuret och förgyllt trä, dekor av ananas,
1036
Lampfot, skuret och förgyllt trä, dekor av ananas,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, antagligen för Sandvik, skål, bruntonat sodaglas,
1037
Okänd designer, antagligen för Sandvik, skål, bruntonat sodaglas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ramsey, Christopher för Johansfors, vinglas, 8 st,
1038
Ramsey, Christopher för Johansfors, vinglas, 8 st,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Engström, Ulla, textil, tovad ull med applikation, bagge,
1039
Engström, Ulla, textil, tovad ull med applikation, bagge,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hövdingestol, läderklätt trä och växtfibrer,
1040
Hövdingestol, läderklätt trä och växtfibrer,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mortel med stöt, brons, 17-1800-tal,
1041
Mortel med stöt, brons, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Spegel, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft,
1042
Spegel, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, satsbord, 3 st, palisander med kakelplattor,
1043
Okänd dansk designer, satsbord, 3 st, palisander med kakelplattor,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Spegellampett, skuret och förgyllt trä, gustaviansk stil,
1044
Spegellampett, skuret och förgyllt trä, gustaviansk stil,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja på siden(?)väv, herarnas Tillbedjan,
1045
Okänd konstnär, olja på siden(?)väv, herarnas Tillbedjan,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Vang Kragh, Anja för Royal Copenhagen, servisdelar, porslin, "Flora", design 2012,
1046
Vang Kragh, Anja för Royal Copenhagen, servisdelar, porslin, "Flora", design 2012,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för IKEA, matta, röd, handtuftad ull, "PS",
1047
Okänd designer för IKEA, matta, röd, handtuftad ull, "PS",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda, karaff, bruntonad glasmassa,
1048
Höglund, Erik för Boda, karaff, bruntonad glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ytterkrukor, 5 st, glaserat lergods, bland annat Uppsala Ekeby,
1049
Ytterkrukor, 5 st, glaserat lergods, bland annat Uppsala Ekeby,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1920-30-tal, bordslampa, björk och palisander med metallmontage,
1050
Okänd designer, 1920-30-tal, bordslampa, björk och palisander med metallmontage,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, bordslampa, ljus björk med intarsia och metalldetaljer,
1051
Okänd designer, bordslampa, ljus björk med intarsia och metalldetaljer,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, snurrstolar, 1 par,
1052
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, snurrstolar, 1 par,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
1053
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Remmare, 5 st, grön glasmassa, 1900-talets mitt,
1054
Remmare, 5 st, grön glasmassa, 1900-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Serveringskanna, koppar med smideshandtag, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
1055
Serveringskanna, koppar med smideshandtag, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Percy, Arthur för Gefle, ytterfoder, blåglaserat flintgods,
1056
Percy, Arthur för Gefle, ytterfoder, blåglaserat flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.