Laddar...
Majauktion
Lägsta föremålsnummer
721
Corneille, (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färglitografier, 2 st, kvinna och fågel respektive kvinna, fågel och katt,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
722
Prins Eugen, akvatint, "Molnet" ur Ord och Bild 1936,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
723
Corneille, (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färglitografier, 2 st, kvinna och fågel respektive kvinna, fågel och katt,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
724
Corneille, (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färglitografier, 2 st, kvinna och fågel respektive kvinna, fågel och katt,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
725
Papart, Max, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
726
Jeansson, Gustaf för GAB, matbesticksuppsättning 75 delar, silver, Diplomat, total vikt 1900 gram exklusive knivar,
Slutpris8 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
727
Olson, Erik, färglito, 'Sång till friheten',
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
728
Erixson, Sven X:et efter honom, färgserigrafi, 'Dansbanan Tumba'
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
729
Qvarsebo, Mikael, färglitografi, Henrik VIII,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
730
Parti silver, total vikt 960 gram,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
731
Okänd designer i Glössners art, taklampa, mässing med frostad glaskupa, 1950-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
732
Matta, semiantik Pou Tou,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
733
Matta, semiantik Pou Tou,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
734
Matta, old Keshan,
Slutpris7 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
735
Matta, old Täbriz, korkull med silkeinslag,
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
736
Salongsbord, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, oval skiva,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
737
Ölback, bemålat trä, Carlsberg, 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
738
Ölback, bemålat trä, Carlsberg, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
739
Mat- och kaffeservisdelar, porslin, B&G, empire,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
740
Parti äldre smide; lås, fotbojor mm,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
741
Megafon, koppar och mässing, Kockums Mekaniska Verkstad,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
742
Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, skulptur, granit,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
743
Wanscher, Ole för P Jeppesens möbelfabrik, matbord, mahogny, Rungstedlund,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
744
Mortel, hardwood med läderdetaljer,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
745
Käpp, skuren hardwood, Västafrika, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
746
Lanternor, 1 par, rödlackerad metall, 1900-talets början,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
747
Klackring, 18 karat rödguld med karneol, vikt 5,2 gram
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
748
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 5,1 gram
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
749
Hänge med kedja, 18 karat rödguld, total vikt 3,3 gram
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
750
Hänge med kedja, 18 karat rödguld, total vikt 4,5 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
751
Okänd designer, 1910-20-tal, brosch, silver och emalj,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
752
Parti smycken och bijouterier, mestadels silver;
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
753
Kakelplattor, 6 st 1700-tal, dekor av papegoja i starkeldsfärger,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
754
Parti smycken, och bijouterier, delvis silver,
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
755
Golvur, bonad ek, Skottland, 1700-talets 2 hälft,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
756
Slaglåstrombon, så kallad Trabuco, Spanien 1800-tal,
Slutpris2 400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
757
Dragkista, ek och rotfanér, så kallad dragkista, Danmark, Louis XVI sekelskiftet 1800,
Slutpris2 400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
758
Saddlebag, semiantik Persisk,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
759
Matta, antik Turkmen,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
760
Takampel, rosatonat glas med mässingsmontage,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
761
Takampel, rosatonat glas med mässingsmontage,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
762
Takampel, rosatonat glas med mässingsmontage,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
763
Okänd dansk (?) designer, arbets/konferensbord, körsbär och svärtat trä på svärtade stålben,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
764
Fat, porslin, Royal Copenhagen Flora Danica,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
765
Offerskål, porslin, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
766
Draner, Jules Renard, litografier, 2 st, handkolorerade, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
767
Miniatyrtakampel, mässing med rosa glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
768
Takampel, mässing med bemålad glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.