Laddar...

Majauktion


Majauktion
Avslutad
Bordsfotogenlampa, onyx med förgylld metalldekor, sekelskiftet 1900, glasskärm med etsad dekor,
577
Bordsfotogenlampa, onyx med förgylld metalldekor, sekelskiftet 1900, glasskärm med etsad dekor,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Axelremsväska, svart läder, Bon Goût,
578
Axelremsväska, svart läder, Bon Goût,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Axelremsväska, svart läder med metalldetaljer, Bon Goût,
579
Axelremsväska, svart läder med metalldetaljer, Bon Goût,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, dekor av luftbubblor mot delvis blå fond,
580
Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, dekor av luftbubblor mot delvis blå fond,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Damarmbandsur, förgyllt stål med svart läderrem, Certina Good Time,
581
Damarmbandsur, förgyllt stål med svart läderrem, Certina Good Time,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti mynt mm, hela världen,
582
Parti mynt mm, hela världen,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti silvermynt, England, 18-1900-tal, total vikt 265 gram,
583
Parti silvermynt, England, 18-1900-tal, total vikt 265 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, äggkoppar, 1 par, glas,
584
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, äggkoppar, 1 par, glas,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ålenius Björk, Ivar för Ystad metall, ljusstakar, 2 st, mässing respektive nysilver, "Liljan",
585
Ålenius Björk, Ivar för Ystad metall, ljusstakar, 2 st, mässing respektive nysilver, "Liljan",
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Brevpress/skulptur, patinerad brons på svart marmorsockel, sittande putto,
586
Brevpress/skulptur, patinerad brons på svart marmorsockel, sittande putto,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vinkoppar, 3 st, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
587
Vinkoppar, 3 st, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Golvvas/kanna, glaserat lergods, Carstens Tönnieshof, Tyskland, 1950-60-tal,
588
Golvvas/kanna, glaserat lergods, Carstens Tönnieshof, Tyskland, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skoglund, Gustaf, olja, "Björkar",
589
Skoglund, Gustaf, olja, "Björkar",
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Erixson, Sven X:et, färglito, "Skärgård" (Valfisken)
590
Erixson, Sven X:et, färglito, "Skärgård" (Valfisken)
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Läkarväska, läder med metallbeslag,
591
Läkarväska, läder med metallbeslag,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matservisdelar, 29 st, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst med guldkant
592
Matservisdelar, 29 st, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst med guldkant
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Sundberg, Kjell, färglito, Bondauktion,
593
Sundberg, Kjell, färglito, Bondauktion,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wickström, Åke, olja, bröllop,
594
Wickström, Åke, olja, bröllop,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Rösiö, Hilding, olja, Tripolitanio,
595
Rösiö, Hilding, olja, Tripolitanio,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Svensson, Roger, olja, "Halsduk",
596
Svensson, Roger, olja, "Halsduk",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd(a?), konstnär för Bergdala, 3 delar konstglas,
597
Okänd(a?), konstnär för Bergdala, 3 delar konstglas,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Docka, så kallad karaktärsdocka med bisquithuvud, Porzellanfabrik Burggrub, sekelskiftet 1900,
598
Docka, så kallad karaktärsdocka med bisquithuvud, Porzellanfabrik Burggrub, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Kanna, koppar och mässing, antagligen Nordafrika, 1900-tal,
599
Kanna, koppar och mässing, antagligen Nordafrika, 1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stop med lock, laggat trä, 1800-tal,
600
Stop med lock, laggat trä, 1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bålskål, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50), dekor av personer, blommor mm i Kantonemalj,
601
Bålskål, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50), dekor av personer, blommor mm i Kantonemalj,
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Avslutad
Kaffeservis, 3 delar, sterlingsilver, slät modell,
602
Kaffeservis, 3 delar, sterlingsilver, slät modell,
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Avslutad
Pallasch m portepé, M/1899 för infanteriofficer, klinga med etsad och förgylld dekor av Konungen och Fäderneslandet,
603
Pallasch m portepé, M/1899 för infanteriofficer, klinga med etsad och förgylld dekor av Konungen och Fäderneslandet,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Pallasch med portepé och balja, möjligen variant av M/1899 för infanteriofficer, klinga med etsad och förgylld dekor av Konungen och Fäderneslandet,
604
Pallasch med portepé och balja, möjligen variant av M/1899 för infanteriofficer, klinga med etsad och förgylld dekor av Konungen och Fäderneslandet,
Slutpris2 200 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Slaglåspistol, smide och mässing  med valnötskolv,
605
Slaglåspistol, smide och mässing med valnötskolv,
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skrin, silver, kinesiskt exportarbete, Hongkong eller Shanghai, 1900-talets början,
606
Skrin, silver, kinesiskt exportarbete, Hongkong eller Shanghai, 1900-talets början,
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av växtlighet mm,
607
Vas, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av växtlighet mm,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Le Lorrain, Claude (egentligen Claude Gellée), hans art, 17-1800-tal, klassicerande hamnparti,
608
Le Lorrain, Claude (egentligen Claude Gellée), hans art, 17-1800-tal, klassicerande hamnparti,
Slutpris5 500 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal,
609
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn,
610
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), runt,
611
Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), runt,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), runt,
612
Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), runt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Potpourriekorg med underfat, porslin, Royal Copenhagen, Musselmalet,
613
Potpourriekorg med underfat, porslin, Royal Copenhagen, Musselmalet,
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Potpourriekorg med underfat, porslin, Royal Copenhagen, Sachsisk Blomst,
614
Potpourriekorg med underfat, porslin, Royal Copenhagen, Sachsisk Blomst,
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Sverrisdottir, Pia Rakel, skålfat, svart glasmassa, etsad dekor av kaskelot,
615
Sverrisdottir, Pia Rakel, skålfat, svart glasmassa, etsad dekor av kaskelot,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
616
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Krause, Emil, olja, kvinna i trädgård,
617
Krause, Emil, olja, kvinna i trädgård,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stort parti Blue-Ray-filmer,
618
Stort parti Blue-Ray-filmer,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Herrmann, C C, skål, sterlingsilver, så kallad Skönvirkestil, 1900-talets 2 hälft,
619
Herrmann, C C, skål, sterlingsilver, så kallad Skönvirkestil, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Snusdosa, silver, transition, senbarock-rokoko, 1700-talets mitt, profilerad form med dekor av knäckar,
620
Snusdosa, silver, transition, senbarock-rokoko, 1700-talets mitt, profilerad form med dekor av knäckar,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Luktdosa, så kallat hovedvandsaeg, silver, antagligen Danmark, 1700-talets mitt, krönt hjärtformad,
621
Luktdosa, så kallat hovedvandsaeg, silver, antagligen Danmark, 1700-talets mitt, krönt hjärtformad,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Öhman, Martin, egen verkstad, skål, sterlingsilver, geometrisk dekor,
622
Öhman, Martin, egen verkstad, skål, sterlingsilver, geometrisk dekor,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Bägare, 2 st, sterlingsilver respektive silver, total vikt 100 gram
623
Bägare, 2 st, sterlingsilver respektive silver, total vikt 100 gram
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Huerta, Juan för Lladró, figurin, porslin, "Aggressive goose",
624
Huerta, Juan för Lladró, figurin, porslin, "Aggressive goose",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.