Laddar...

Majauktion


Majauktion
Avslutad
Salomon, Harald för Rörstrand, figuriner, 3 st, blanc-de-chine, sjöjungfrubarn,
625
Salomon, Harald för Rörstrand, figuriner, 3 st, blanc-de-chine, sjöjungfrubarn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Ateljé, vas, glas, handmålad dekor av växter mm,
626
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Ateljé, vas, glas, handmålad dekor av växter mm,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd dansk keramiker, (möjligtvis Kingo Keramik), kruka, glaserat stengods,
627
Okänd dansk keramiker, (möjligtvis Kingo Keramik), kruka, glaserat stengods,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,
628
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Parti filateli; frimärken, FDC mm
629
Parti filateli; frimärken, FDC mm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Skål, porslin, Kina, Zhangzhou (Swatow), 1700-tal,
630
Skål, porslin, Kina, Zhangzhou (Swatow), 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin,
631
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda, skål, glas, dekor i rosa, grönt och blått,
632
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda, skål, glas, dekor i rosa, grönt och blått,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
633
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Isvattenkanna, nysilver med bakelithandtag, Mappin & Webb,
634
Isvattenkanna, nysilver med bakelithandtag, Mappin & Webb,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Myhre, Vera, linoleumsnitt (?), "Akropolis",
635
Myhre, Vera, linoleumsnitt (?), "Akropolis",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Homann, Alfred för Louis Poulsen, skrivbordslampa, svart plast, "Rappe Louis",
636
Homann, Alfred för Louis Poulsen, skrivbordslampa, svart plast, "Rappe Louis",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom,
637
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm,
638
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm,
639
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420,
640
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kuverttallrikar, 11 st samt skålar, 7 st, teak, 1950-tal,
641
Kuverttallrikar, 11 st samt skålar, 7 st, teak, 1950-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Månsson, Mats, olja, komposition,
642
Månsson, Mats, olja, komposition,
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Månsson, Mats, olja, komposition,
643
Månsson, Mats, olja, komposition,
Slutpris5 000 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Duret, Pierre-Jacques efter  Vernet, Claude-Joseph, etsning och kopparstick, "La pêche au fanal"
644
Duret, Pierre-Jacques efter Vernet, Claude-Joseph, etsning och kopparstick, "La pêche au fanal"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Duret, Pierre-Jacques efter  Vernet, Claude-Joseph, etsning och kopparstick, "Vue des environs de Naples",
645
Duret, Pierre-Jacques efter Vernet, Claude-Joseph, etsning och kopparstick, "Vue des environs de Naples",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Modelljärnvägsstation, litograferad plåt, Hornby/Meccano no 3, cirka 1955,
646
Modelljärnvägsstation, litograferad plåt, Hornby/Meccano no 3, cirka 1955,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Äggkoppar, 9 st samt skedar 8 st, plast, Guzzini,
647
Äggkoppar, 9 st samt skedar 8 st, plast, Guzzini,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Wanscher, Ole för P Jeppesen Møbelfabrik, armstolar, 1 par, mahogny med randig textilklädsel, modell PJ 412,
648
Wanscher, Ole för P Jeppesen Møbelfabrik, armstolar, 1 par, mahogny med randig textilklädsel, modell PJ 412,
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Avslutad
4 delar plast, Guzzini; bricka, 2 tillbringare samt ishink,
649
4 delar plast, Guzzini; bricka, 2 tillbringare samt ishink,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sjödin, Margareta, blandteknik med collage, komposition,
650
Sjödin, Margareta, blandteknik med collage, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Assietter, 6 + 6 st, porslin, Stadtmeissen, blå underglasydekor av lökmönstret,
651
Assietter, 6 + 6 st, porslin, Stadtmeissen, blå underglasydekor av lökmönstret,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hummergafflar, 18 st samt lockkarott, nysilver,
652
Hummergafflar, 18 st samt lockkarott, nysilver,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Buljongkoppar med underfat, 12 + 12 st, Rosenthal, 1900-talets 1 hälft,
653
Buljongkoppar med underfat, 12 + 12 st, Rosenthal, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Kaffekoppar med underfat, 12 + 12 st, porslin, Meissen 1900-tal,
654
Kaffekoppar med underfat, 12 + 12 st, porslin, Meissen 1900-tal,
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, Kristi omskärelse (möjligen kopia efter äldre förebild),
655
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, Kristi omskärelse (möjligen kopia efter äldre förebild),
Slutpris13 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Björnberg, Evald, olja, stilleben,
656
Björnberg, Evald, olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Brödfat med hänkel, sterlingsilver, profilera brätte, vikt 625 gram,
657
Brödfat med hänkel, sterlingsilver, profilera brätte, vikt 625 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Olson, Axel, blandteknik, motiv från Stenhuggeriet,
658
Olson, Axel, blandteknik, motiv från Stenhuggeriet,
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Olson, Axel, blandteknik, Flamencodansare,
659
Olson, Axel, blandteknik, Flamencodansare,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Pauli, Georg, olja, kvinna i landskap,
660
Pauli, Georg, olja, kvinna i landskap,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Nordberg, Olle, fiskare i eka,
661
Nordberg, Olle, fiskare i eka,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Eriksson, Christian, skulptur, patinerad brons, "Kärvbinderska",
662
Eriksson, Christian, skulptur, patinerad brons, "Kärvbinderska",
Slutpris12 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Uhrdin, Sam, olja, flicka med sjalett,
663
Uhrdin, Sam, olja, flicka med sjalett,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Essen, Didrik von, olja, vinterlandskap med gumma,
664
Essen, Didrik von, olja, vinterlandskap med gumma,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Olson, Erik, litografi, "Kyrkan vår Moder", färgvariant,
665
Olson, Erik, litografi, "Kyrkan vår Moder", färgvariant,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Oldenburg, Acke, tusch, komposition,
666
Oldenburg, Acke, tusch, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Rosén, Einar, tusch, aktstudie,
667
Rosén, Einar, tusch, aktstudie,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Rosén, Einar, olja, stilleben,
668
Rosén, Einar, olja, stilleben,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ernst, Max, akvatint och etsning, "Par dessus les Moulins" 1974,
669
Ernst, Max, akvatint och etsning, "Par dessus les Moulins" 1974,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, akvarell med täckvitt, "Lofoten",
670
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, akvarell med täckvitt, "Lofoten",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Axel, litograferad poster, Riksungdomsstämma Halmstad 20-25 juni 1956,
671
Olson, Axel, litograferad poster, Riksungdomsstämma Halmstad 20-25 juni 1956,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Axel, blyerts. liggande akt,
672
Olson, Axel, blyerts. liggande akt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.