Laddar...

Majauktion


Majauktion
Avslutad
Kedelv, Poul för Flygsfors, skålar, 1 par, glas, "Coquille",
481
Kedelv, Poul för Flygsfors, skålar, 1 par, glas, "Coquille",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Boyesen, Kaj, nötknäckare, 3 st, trä,
482
Boyesen, Kaj, nötknäckare, 3 st, trä,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Servex, flask/glasställ, teak med mässingsbeslag, 1960-tal,
483
Okänd designer för Servex, flask/glasställ, teak med mässingsbeslag, 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Wallin, Gunnar, blandteknik, skämtteckning med förklarande text,
484
Wallin, Gunnar, blandteknik, skämtteckning med förklarande text,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell med collage av frimärksklipp,
485
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell med collage av frimärksklipp,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mörner, Stellan, färglito, Rosenkavaljeren,
486
Mörner, Stellan, färglito, Rosenkavaljeren,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Fat, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), blå underglasyrdekor av Willow-mönster,
487
Fat, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), blå underglasyrdekor av Willow-mönster,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jönsson, Barbro, olja, "Landskap med vitsippor",
488
Jönsson, Barbro, olja, "Landskap med vitsippor",
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vinglas, 11 st, 'Chateau',
489
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vinglas, 11 st, 'Chateau',
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, vas, vitglaserat stengods med silverdekor, "Grazia",
490
Lindberg, Stig för Gustavsberg, vas, vitglaserat stengods med silverdekor, "Grazia",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, harpälsglaserat stengods,
491
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, harpälsglaserat stengods,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Leksak, bemålat trä, ledad, BRIO, 1950-60-tal,
492
Leksak, bemålat trä, ledad, BRIO, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ljusstake, mässing, empire, 1900-talets 1 hälft,
493
Ljusstake, mässing, empire, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skeppsur, mässing med emaljerad urtavla, Hamburg-American Clock Co, Hamburg,
494
Skeppsur, mässing med emaljerad urtavla, Hamburg-American Clock Co, Hamburg,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Väggur, trä och metall, Danmark 1700-talets 2 hälft, urtavla signerad Sören Markusen Måbjerg 1787,
495
Väggur, trä och metall, Danmark 1700-talets 2 hälft, urtavla signerad Sören Markusen Måbjerg 1787,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Väggur, trä och metall, antagligen Danmark, 1800-talets 1 hälft,
496
Väggur, trä och metall, antagligen Danmark, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Fartygsmodell, bemålat trä och textil,
497
Fartygsmodell, bemålat trä och textil,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skrivställ, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal, dekor av spridda blommor i starkeldsfärger,
498
Skrivställ, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal, dekor av spridda blommor i starkeldsfärger,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skulptur/brevpress, grön marmor, fallos,
499
Skulptur/brevpress, grön marmor, fallos,
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Missale, pergament, "Eructavit cor meum verbum bonum" antagligen 1600-tal,
500
Missale, pergament, "Eructavit cor meum verbum bonum" antagligen 1600-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,
501
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, dockservis, 6 delar, glaserat stengods, "Pyret" (Pyro Brun),
502
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, dockservis, 6 delar, glaserat stengods, "Pyret" (Pyro Brun),
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Møller, Niels för J L Møller, stol, teak med svart läderklädd sits, modell 75, design 1954,
503
Møller, Niels för J L Møller, stol, teak med svart läderklädd sits, modell 75, design 1954,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel, 1800-talets 1 hälft,
504
Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Lindlöfs Interiör, fåtöljer, 1 par, böjträ med rottingklädsel,
505
Okänd designer för Lindlöfs Interiör, fåtöljer, 1 par, böjträ med rottingklädsel,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Industribelysning, metall och glas, Polen, 1900-talets 2 hälft,
506
Industribelysning, metall och glas, Polen, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Cazaux, Édouard för Degué, tillskriven, taklampa, gjutet och frostat glas, art-déco, omkring 1930, montage i smide i Louis Majorelles art,
507
Cazaux, Édouard för Degué, tillskriven, taklampa, gjutet och frostat glas, art-déco, omkring 1930, montage i smide i Louis Majorelles art,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Stenqvist, Sylve för Olof Persson (OPE) Jönköping, fåtöljer, 1 par, bonat trä, "Classic",
508
Stenqvist, Sylve för Olof Persson (OPE) Jönköping, fåtöljer, 1 par, bonat trä, "Classic",
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Fartygsmodell, trä och textil, antagligen Tyskland, 1900-talets början eller första hälft,
509
Fartygsmodell, trä och textil, antagligen Tyskland, 1900-talets början eller första hälft,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skeppsmodell, delvis bemålat trä, 3-mastat segelfartyg, "Dorade",
510
Skeppsmodell, delvis bemålat trä, 3-mastat segelfartyg, "Dorade",
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Fartygsmodell, trä och textil,
511
Fartygsmodell, trä och textil,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fartygsmodell, trä, 1900-talets mitt, kustseglare,
512
Fartygsmodell, trä, 1900-talets mitt, kustseglare,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fartygsratt, ek och mässing, 1900-talets början,
513
Fartygsratt, ek och mässing, 1900-talets början,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Fartygsratt, ek och smide, 1900-talets början,
514
Fartygsratt, ek och smide, 1900-talets början,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Vitrin, mahogny, 1900-talets början, medföljer (defekt) skeppsmodell,
515
Vitrin, mahogny, 1900-talets början, medföljer (defekt) skeppsmodell,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Fartygsratt, ek och mässing, 1900-talets 1 hälft,
516
Fartygsratt, ek och mässing, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Pipa, skuren sjöskum och ben, 1910-20-tal, i form av kvinnohand hållandes kranium,
517
Pipa, skuren sjöskum och ben, 1910-20-tal, i form av kvinnohand hållandes kranium,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
518
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",
519
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd indo-persisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, komposition med personer och djur,
520
Okänd indo-persisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, komposition med personer och djur,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen,
521
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
522
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
523
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),
524
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Väggspegel, bronserat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft,
525
Väggspegel, bronserat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nakterhus, mässing, sekelskiftet 1900,
526
Nakterhus, mässing, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Köttkrok, smide, 17-1800-tal,
527
Köttkrok, smide, 17-1800-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gryta, mässing, 1700-tal, rund på 3 koniska ben,
528
Gryta, mässing, 1700-tal, rund på 3 koniska ben,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.