Laddar...

Majauktion


Majauktion
Avslutad
Golvur, valnöt med intarsia, England, George II, 1700-talets mitt, chippendalekrön,
385
Golvur, valnöt med intarsia, England, George II, 1700-talets mitt, chippendalekrön,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Bord, valnöt, Spanien eller Italien, barock, 1600-tal,
386
Bord, valnöt, Spanien eller Italien, barock, 1600-tal,
Slutpris5 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Boj/farledsmarkering, grönmålat trä och glas,
387
Boj/farledsmarkering, grönmålat trä och glas,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kolonnskåp, mahogny, 1900-talets början, plakettmärkt "M/S KIRSTI",
388
Kolonnskåp, mahogny, 1900-talets början, plakettmärkt "M/S KIRSTI",
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Diorama, skuret och bemålat trä, 1900-talets början, segelbåt till havs,
389
Diorama, skuret och bemålat trä, 1900-talets början, segelbåt till havs,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Lejdare, 1 par, mässing,
390
Lejdare, 1 par, mässing,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Howda (elefantstol), skuret och, bemålat trä, Indien, 1900-tal,
391
Howda (elefantstol), skuret och, bemålat trä, Indien, 1900-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Taklampa, mässing med prismor, gustaviansk stil, 1900-talets början,
392
Taklampa, mässing med prismor, gustaviansk stil, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer,
393
Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ram, förgyllt trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av blommor mm samt av Herkules i lejonskinn,
394
Ram, förgyllt trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av blommor mm samt av Herkules i lejonskinn,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Ram, förgyllt trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av blommor mm samt av Herkules i lejonskinn,
395
Ram, förgyllt trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av blommor mm samt av Herkules i lejonskinn,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Skrin, trä, allmogearbete, 1800-tal, dekor av karvsnitt,
396
Skrin, trä, allmogearbete, 1800-tal, dekor av karvsnitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Puderstolar, 1 par, skuren och bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
397
Puderstolar, 1 par, skuren och bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Salongsstolar, 1 par, svartlackerat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
398
Salongsstolar, 1 par, svartlackerat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Pistol, slag- från flintlås, Sverige, 1700-talets mitt, kolv i björk med munbleck av ben och mässingsbeslag, rikt skulpterad kolvkappa,
399
Pistol, slag- från flintlås, Sverige, 1700-talets mitt, kolv i björk med munbleck av ben och mässingsbeslag, rikt skulpterad kolvkappa,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Péczely, Antal Anton, olja, interiör med lekande barn,
400
Péczely, Antal Anton, olja, interiör med lekande barn,
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Avslutad
Babordslanterna, koppar med röd glaskupa, sekelskiftet 1900,
401
Babordslanterna, koppar med röd glaskupa, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Babordslanterna, mässing med röd glaskupa, 1900-talets början,
402
Babordslanterna, mässing med röd glaskupa, 1900-talets början,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bok, Bengel, Johann Albrecht, Novum Testamentum Graecum,
403
Bok, Bengel, Johann Albrecht, Novum Testamentum Graecum,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Bok, Lancelotti, Giovanni Paolo, Corpus Juris Canonici,
404
Bok, Lancelotti, Giovanni Paolo, Corpus Juris Canonici,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Luktdosa, 18 k rödguld, 1800-talets 1 hälft, slät, urboettformad, invändigt med genombrutet galler med dekor av stjärna, innehåller originalsvamp,
405
Luktdosa, 18 k rödguld, 1800-talets 1 hälft, slät, urboettformad, invändigt med genombrutet galler med dekor av stjärna, innehåller originalsvamp,
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,18 carat enligt gravyr, vikt 1,9 gram,
406
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,18 carat enligt gravyr, vikt 1,9 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Kaffeservis, cirka 25 delar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
407
Kaffeservis, cirka 25 delar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Toilettedosor 2 par samt nipperfat, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, slät modell,
408
Toilettedosor 2 par samt nipperfat, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, slät modell,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "Capitol of The United States, Washington",
409
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "Capitol of The United States, Washington",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "The Presidents House, Washington",
410
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "The Presidents House, Washington",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sockerskrin, silver, högklassigt arbete i senbarock, ovalt med vridna knäckar på fyra volutfötter,
411
Sockerskrin, silver, högklassigt arbete i senbarock, ovalt med vridna knäckar på fyra volutfötter,
SlutprisInga bud
Värdering16 000 - 18 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 k rödguld, gustaviansk, dekor av tvinnade guldtrådar,
412
Ring, 18 k rödguld, gustaviansk, dekor av tvinnade guldtrådar,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv,
413
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Toilettespegel med låda, valnöt, högklassigt Stockholmsarbete i rokoko, signerat NS under krona för Nils Sundström, spegelmakare i Stockholm 1754-1781,
414
Toilettespegel med låda, valnöt, högklassigt Stockholmsarbete i rokoko, signerat NS under krona för Nils Sundström, spegelmakare i Stockholm 1754-1781,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 2 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,34 carat och 6 åttkantslipade- om totalt cirka 0,06 carat, totalt 0,40 carat enligt gravyr,
415
Ring, 18 karat vitguld med 2 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,34 carat och 6 åttkantslipade- om totalt cirka 0,06 carat, totalt 0,40 carat enligt gravyr,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hörnskåp, bonad och skuren ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft, tudelat med kannelerade kolonetter,
416
Hörnskåp, bonad och skuren ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft, tudelat med kannelerade kolonetter,
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Avslutad
Fartygsratt, ek och mässing, 1900-talets början,
417
Fartygsratt, ek och mässing, 1900-talets början,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Fartygsratt, ek och mässing, 1900-talets början,
418
Fartygsratt, ek och mässing, 1900-talets början,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Fartygsventil, järn, 1900-talets början,
419
Fartygsventil, järn, 1900-talets början,
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd spansk (?) konstnär, olja, kajscen, a tergo betecknad North Sea,
420
Okänd spansk (?) konstnär, olja, kajscen, a tergo betecknad North Sea,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Trofé, monterat kranium av vattenbuffel ( (Bubalus bubalis),
421
Trofé, monterat kranium av vattenbuffel ( (Bubalus bubalis),
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Hallberg, Jan för Edsbyverken, stol, teakfanér, "Tallåsen"
422
Hallberg, Jan för Edsbyverken, stol, teakfanér, "Tallåsen"
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ekman, Birger, tuschteckning, drömscen,
423
Ekman, Birger, tuschteckning, drömscen,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ekman, Birger, tuschteckning, Konstakademien,
424
Ekman, Birger, tuschteckning, Konstakademien,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas,
425
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti theskedar, silver, total vikt 145 gram
426
Parti theskedar, silver, total vikt 145 gram
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Armbandsur, 3 st, stål, Longines respektive Longines Ultra Chron Automatic och Certina Bristol 190,
427
Armbandsur, 3 st, stål, Longines respektive Longines Ultra Chron Automatic och Certina Bristol 190,
Slutpris1 200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, armstol. teak,
428
Okänd designer, 1960-tal, armstol. teak,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, gultonad glasmassa,
429
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, gultonad glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sarpaneva, Timo för Opa Oy Mikkeli, Finland, plunta, rostfritt stål,
430
Sarpaneva, Timo för Opa Oy Mikkeli, Finland, plunta, rostfritt stål,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Uppläggningsfat, 3 st, anodiserad aluminium, Design Olden Norge,
431
Uppläggningsfat, 3 st, anodiserad aluminium, Design Olden Norge,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Wåhlström, Ann för Kosta Boda, objekt, 6 st, sandgjutet glas, sjöstjärnor,
432
Wåhlström, Ann för Kosta Boda, objekt, 6 st, sandgjutet glas, sjöstjärnor,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.