Laddar...

Majauktion


Majauktion
Avslutad
Millington, Terrence, linjeetsning och akvatint, "Figure 1",
289
Millington, Terrence, linjeetsning och akvatint, "Figure 1",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Millington, Terrence, linjeetsning och akvatint, "Figure 1",
290
Millington, Terrence, linjeetsning och akvatint, "Figure 1",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skrin, koppar- och mässingklätt trä med färgade glasstenar, Tibet, 1900-talets mitt,
291
Skrin, koppar- och mässingklätt trä med färgade glasstenar, Tibet, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Hardaga, Tarik, blandteknik/serigrafi med applikationer och bemålning, "Under kontroll",
292
Hardaga, Tarik, blandteknik/serigrafi med applikationer och bemålning, "Under kontroll",
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kamferkista med mässingslås, Kina, 1900-tal,
293
Kamferkista med mässingslås, Kina, 1900-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa. grålackerad metall,
294
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa. grålackerad metall,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matservis, flintgods, Rörstrand Risa, sekelskiftet 1900,
295
Matservis, flintgods, Rörstrand Risa, sekelskiftet 1900,
Slutpris3 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Matta, antik Teke (?),
296
Matta, antik Teke (?),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Matta, antik Ersari (?),
297
Matta, antik Ersari (?),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Stridsklubbor, 3 st, hardwood, så kallade "Knobkerries",
298
Stridsklubbor, 3 st, hardwood, så kallade "Knobkerries",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skålfat, Argenta,
299
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skålfat, Argenta,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kaffekopp, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
300
Kaffekopp, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, bordslampa, vitglaserat stengods,
301
Nylund, Gunnar för Rörstrand, bordslampa, vitglaserat stengods,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, bricka, laminat, "Tulpan",
302
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, bricka, laminat, "Tulpan",
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, 3 delar keramik,
303
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, 3 delar keramik,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skålar, 2 st, polerade musselskal med silvermontage, orientaliska arbeten, 1900-tal,
304
Skålar, 2 st, polerade musselskal med silvermontage, orientaliska arbeten, 1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Boda Åfors, miniatyrvas, glas,
305
Vallien, Bertil för Boda Åfors, miniatyrvas, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skulptur, skuren hardwood och ben, Kina, 1900-talets mitt, "Happy Buddha",
306
Skulptur, skuren hardwood och ben, Kina, 1900-talets mitt, "Happy Buddha",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulptur, skuren hardwood och ben, Kina, 1900-talets mitt, 1 av de odödliga,
307
Skulptur, skuren hardwood och ben, Kina, 1900-talets mitt, 1 av de odödliga,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, bordslampa, glaserat stengods, polykrom dekor av blommor,
308
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, bordslampa, glaserat stengods, polykrom dekor av blommor,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Engströmer, Rolf för Fabriksaktiebolaget Kronsilver tillskriven, kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver,
309
Engströmer, Rolf för Fabriksaktiebolaget Kronsilver tillskriven, kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver,
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd japansk konstnär, rökelsekar, porslin, Meiji, sekelskiftet 1900,
310
Okänd japansk konstnär, rökelsekar, porslin, Meiji, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Primitivt betalningsmedel, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Tuareg,
311
Primitivt betalningsmedel, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Tuareg,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Primitivt betalningsmedel, koppar, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Nupe (Tapa),
312
Primitivt betalningsmedel, koppar, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Nupe (Tapa),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Brynstål, smide och mässing, 1700-tal,
313
Brynstål, smide och mässing, 1700-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Tallrik, fajans, antagligen Frankrike, 17-1800-tal,
314
Tallrik, fajans, antagligen Frankrike, 17-1800-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fotjärn, 1 par, smide, 1700-tal,
315
Fotjärn, 1 par, smide, 1700-tal,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Vattenpipa, försilvrad mässing och palisander, sekelskiftet 1900,
316
Vattenpipa, försilvrad mässing och palisander, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nyckel med bälteskrok, smide och mässingsbleck, barock, 1600-tal,
317
Nyckel med bälteskrok, smide och mässingsbleck, barock, 1600-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Hålslev, mässing, 17-1800-tal,
318
Hålslev, mässing, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dörrhandtag med vred, koppar och smide, 1800-tal,
319
Dörrhandtag med vred, koppar och smide, 1800-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skafthålsyxa, bergart, neolitikum,
320
Skafthålsyxa, bergart, neolitikum,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Spegelskåp, bemålat trä, Indopersiskt arbete, sekelskiftet 1900,
321
Spegelskåp, bemålat trä, Indopersiskt arbete, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Bok, Dilherr, Johann Michael, "Heilig-Epistolischer Bericht, Licht, Geleit und Freud. Emblematische Fürstellung Das ist der Heiligen Sonn- und Festtägl. Episteln"
322
Bok, Dilherr, Johann Michael, "Heilig-Epistolischer Bericht, Licht, Geleit und Freud. Emblematische Fürstellung Das ist der Heiligen Sonn- und Festtägl. Episteln"
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Wärff, Göran för Kosta, ljuslykta, gjutet glas, "Polar",
323
Wärff, Göran för Kosta, ljuslykta, gjutet glas, "Polar",
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Bok; Post-inkunabel, Virgilius, Publius Maronius Bucolica,
324
Bok; Post-inkunabel, Virgilius, Publius Maronius Bucolica,
Slutpris6 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Bok, Stockius, Christian, Clavis Lingvae Sanctae Veteris Testamenti,
325
Bok, Stockius, Christian, Clavis Lingvae Sanctae Veteris Testamenti,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Bok; Krauss, Johann Ulrich, Historischer Bilder Bibel, tom I-V,
326
Bok; Krauss, Johann Ulrich, Historischer Bilder Bibel, tom I-V,
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Bok, Contenson, Vincent, Ordinis Praedicatorum, tom II,
327
Bok, Contenson, Vincent, Ordinis Praedicatorum, tom II,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Primitivt betalningsmedel, koppar, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Nupe (Tapa),
328
Primitivt betalningsmedel, koppar, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Nupe (Tapa),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1700-tal, skulptur, marmor, stående amorin,
329
Okänd konstnär, 1700-tal, skulptur, marmor, stående amorin,
Slutpris17 000 SEK
Värdering14 000 - 16 000 SEK
Avslutad
Kartusch/fönsteromfattning, marmor, 17-1800-tal, dekor av rosor,
330
Kartusch/fönsteromfattning, marmor, 17-1800-tal, dekor av rosor,
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fågel,
331
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fågel,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fågel,
332
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fågel,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fåglar,
333
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fåglar,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fåglar,
334
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fåglar,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Rörstrand, vas, porslin, "Terra",
335
Vallien, Bertil för Rörstrand, vas, porslin, "Terra",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål glas, "Chicko", design 1996,
336
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål glas, "Chicko", design 1996,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.