Plakett, jade, Kina, sen Qing, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Takkrona till 4 ljus, förgylld mässing med prismor,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer för ESA, ishink med lock, teak med rottinghandtag,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Assiett, silver, slät med vågigt brätte, graverat vapen för Frimurarelogen Den Mellersta Pelaren Jönköping, namn mm, vikt 230 gram
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Assiett, 800/1000 silver, Italien 1900-talets 2 hälft, vikt 185 gram
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Åberg, Jan, skulpturer, 3 st, koppar och konstmassa;
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Soffa, skuret och lackerat trä med lösa dynor, så kallad "trågsoffa", rokoko, omkring 1760,
Slutpris8 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Bankettsoffa, ljus björk, sannolikt Lindome, biedermeier, 1800-talets 1 hälft
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Damsekretär, mahogny, rokokostil, 1900-talets mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Qvarsebo, Mikael, olja, "Det eviga leendet",
Slutpris8 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Salongsbord, mahogny med intarsia, empire, 1810-10-tal,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Byrå, mahogny med intarsia, England, George IV,
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Byrå, ek, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Poudreuse, körsbärsträ, rokokostil, 1900-tales mitt,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Armstol, skuret och bemålat trä, transition senbarock/rokoko, 1700-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Sybord, mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Spegel, skuret och förgyllt trä och gesso, möjligen Venedig, 17-1800-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Ambrotypi (daguerrotypi?), 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kronstrand, Bror, blyerts, damporträtt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, chamotterat och glaserat stengods,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas/skulptur, klarglas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
With, Eric, olja, hamnparti från Bohuslän,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Björnberg, Evald, olja, blomsterstilleben,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Björnberg, Evald, olja, Marstrands Kyrka,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Buharewicz-Hewelke, Jadwiga, olja, polsk landsby,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Brandt, Carl, olja, fäbod i snö,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, Omega,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, Alpha,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Ahrle, Leif, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Barrios, Alvaro, färglito, golfare,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Trzcinski, Mieczyslaw, olja, Kościół Wizytek i Warszawa,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd polsk konstnär, 1800-tal, akvarell, personer i landskap,
Slutpris2 200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, interiör med piprökande man,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Trebacz, Maurycy (Mojżesz), olja, porträtt av judisk man,
Slutpris7 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Lepautre, Jean efter Erik Dahlbergh, kopparstick 2 st, "Rex Sueciæ missum ab Imperatore Turcico" respektive "Solennis coronatio Serenissimæ Principis ac Dominæ D(omi)næ Hedwigis Eleonore"
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Puchalski, Marian, akvareller, 4 st, Warzawamotiv, bland annat Łazienkiparken,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Takkrona till 6 ljus, förgylld mässing med prismor,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Agnell, Olle, etsning, "Dalen vid Kalamefka (?) Kreta,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Olson, Axel, färglito, "X:ets hatt",
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK