Laddar...

Majauktion


Majauktion
Avslutad
Jultallrik, porslin, Royal Copenhagen 1909,
49
Jultallrik, porslin, Royal Copenhagen 1909,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vinkanna/väggfontän, mässing, empirestil, sekelskiftet 1900,
50
Vinkanna/väggfontän, mässing, empirestil, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Kedelv, Poul för Flygsfors, skålfat/skulptur, glas, Coquille "Rocka",
51
Kedelv, Poul för Flygsfors, skålfat/skulptur, glas, Coquille "Rocka",
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bok; Trigonometri, Wolff, Christiaan, Nodige Tafelen Tot de Trigonometria...Amsterdam 1765,
52
Bok; Trigonometri, Wolff, Christiaan, Nodige Tafelen Tot de Trigonometria...Amsterdam 1765,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Salutkanonrör, brons, 1700-tal,
53
Salutkanonrör, brons, 1700-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Eldhake/grytkrok, smide, 17-1800-tal,
54
Eldhake/grytkrok, smide, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Olsen, Einar, olja, segelskuta på slip,
55
Olsen, Einar, olja, segelskuta på slip,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Runge, Hannes, olja, porträtt av flicka med flätor,
56
Runge, Hannes, olja, porträtt av flicka med flätor,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, möjligen Indien, 1900-tal, olja på guldgrund, blomsterstilleben,
57
Okänd konstnär, möjligen Indien, 1900-tal, olja på guldgrund, blomsterstilleben,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,
58
Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vindflöjel, mönjemålat smide, 1800-talets mitt,
59
Vindflöjel, mönjemålat smide, 1800-talets mitt,
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lykta (för brandvakt?), bemålad plåt, 1800-tal,
60
Lykta (för brandvakt?), bemålad plåt, 1800-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Armstol, skuren valnöt, så kallad Dantestol, Italien, renässansstil, 1800-tal,
61
Armstol, skuren valnöt, så kallad Dantestol, Italien, renässansstil, 1800-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Sittpuff/pall, textilklädd, Christian Richard, London, 19-2000-tal,
62
Sittpuff/pall, textilklädd, Christian Richard, London, 19-2000-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Pianobänk, svarvat och förgyllt trä, sekelskiftet 1900,
63
Pianobänk, svarvat och förgyllt trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Golvvas/kanna, saltglaserat stengods, Reinhold Merkelbach, Höhr-Grenzhausen, sekelskiftet 1900,
64
Golvvas/kanna, saltglaserat stengods, Reinhold Merkelbach, Höhr-Grenzhausen, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Salongsbord, delvis svärtad alm, sjömansarbete, 1800-tal,
65
Salongsbord, delvis svärtad alm, sjömansarbete, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Takhat, skuret och bemålat trä, Indien, 18-1900-tal,
66
Takhat, skuret och bemålat trä, Indien, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Golvlampa, mässing med bärnstensfärgat glas, renässansstil, 1900-talets början,
67
Golvlampa, mässing med bärnstensfärgat glas, renässansstil, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Hänglås, smide, antagligen barock, 1600-tal, genomgående stångbygel,
68
Hänglås, smide, antagligen barock, 1600-tal, genomgående stångbygel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, relief, delvis bemålad brons, 1920-30-tal, dekor av Tutankhamon,
69
Okänd konstnär, relief, delvis bemålad brons, 1920-30-tal, dekor av Tutankhamon,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Krön (till öppen spis?), förgylld brons, Louis XVI-stil, 1800-talets 2 hälft,
70
Krön (till öppen spis?), förgylld brons, Louis XVI-stil, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Handdukshållare, svarvad mahogny, sekelskiftet 1900,
71
Handdukshållare, svarvad mahogny, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Tobaksmortel, trä, Västafrika, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
72
Tobaksmortel, trä, Västafrika, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Notställ, skuret och målat trä, 1900-talets början,
73
Notställ, skuret och målat trä, 1900-talets början,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, delvis bemålat stengods, liggande kvinna vid vattenskål,
74
Okänd konstnär, skulptur, delvis bemålat stengods, liggande kvinna vid vattenskål,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Limvärmare (?), koppar på smidesställning, 1900-talets början,
75
Limvärmare (?), koppar på smidesställning, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Golvlampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, fot tillverkad av fartygspropeller,
76
Golvlampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, fot tillverkad av fartygspropeller,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Armring, 18 karat rödguld, vikt 14,5 gram
77
Armring, 18 karat rödguld, vikt 14,5 gram
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Avslutad
Armring, 18 karat rödguld, vikt 16 gram,
78
Armring, 18 karat rödguld, vikt 16 gram,
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Armring, 18 karat rödguld, vikt 13 gram,
79
Armring, 18 karat rödguld, vikt 13 gram,
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Armring, 18 karat rödguld, vikt 9,4 gram,
80
Armring, 18 karat rödguld, vikt 9,4 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 21,5 gram
81
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 21,5 gram
Slutpris6 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Hänge, 18 karat rödguld med turkoser, vikt 7 gram,
82
Hänge, 18 karat rödguld med turkoser, vikt 7 gram,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Brosch med hängen, 18 karat rödguld, vikt 6,5 gram,
83
Brosch med hängen, 18 karat rödguld, vikt 6,5 gram,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld, vikt 8,7 gram
84
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld, vikt 8,7 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Brosch med hänge, 18 karat rödguld med 3 sötvattenspärlor, vikt 11,7 gram,
85
Brosch med hänge, 18 karat rödguld med 3 sötvattenspärlor, vikt 11,7 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Carmoséring, 18 karat vitguld eller platina med 10 gammalslipade diamanter om totalt cirka 1 carat, vikt 3,6 gram,
86
Carmoséring, 18 karat vitguld eller platina med 10 gammalslipade diamanter om totalt cirka 1 carat, vikt 3,6 gram,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 11 facettslipade diamanter (1 saknas), vikt 9,2 gram
87
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 11 facettslipade diamanter (1 saknas), vikt 9,2 gram
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Brosch, 18 karat rödguld med facettslipade smaragder, orkidéformad, vikt 11,6 gram
88
Brosch, 18 karat rödguld med facettslipade smaragder, orkidéformad, vikt 11,6 gram
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld, vikt 2,6 gram,
89
Ring, 18 karat rödguld, vikt 2,6 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld, vikt 2,8 gram,
90
Ring, 18 karat rödguld, vikt 2,8 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med safirer, vikt 1,9 gram,
91
Ring, 18 karat vitguld med safirer, vikt 1,9 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med rubiner, vikt 2,1 gram,
92
Ring, 18 karat vitguld med rubiner, vikt 2,1 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med rubiner och vita safirer(?), vikt 3,5 gram
93
Ring, 18 karat vitguld med rubiner och vita safirer(?), vikt 3,5 gram
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par mässing, så kallade Naestvedstager, Danmark, empire, 1800-talets 1 hälft,
94
Ljusstakar, 1 par mässing, så kallade Naestvedstager, Danmark, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Apoteks/pipkanna, fajans, 1700-tal, dekor i starkeldsfärger av personer hållandes växter samt text "Artemesiae" (!),
95
Apoteks/pipkanna, fajans, 1700-tal, dekor i starkeldsfärger av personer hållandes växter samt text "Artemesiae" (!),
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Dop(?)fat, driven koppar, rokoko, 1700-talets mitt,
96
Dop(?)fat, driven koppar, rokoko, 1700-talets mitt,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.