Jonson, Sven, färglito, Nocturne,
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Boberg, Jörgen, linjeetsning och akvatint, "Brev fra Wien efter jagten",
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti, delvis äldre, verktyg mm, smide och mässing,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, ytterkrukor, 2 + 1 flintgods, "Tiara",
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sänghimmel, förgylld metall, empirestil, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Kyrkduva (Den Helige Ande). skuren ek, barock, 16-1700-tal,
Slutpris5 500 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Ring, 18 karat rödguld, vikt 6 gram
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Kanna, fajans med tennlock, Delft, 1700-tal, dekor i koboltblått av flykten till Egypten,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Percy, Arthur för Gefle, ytterfoder, 1 par, flintgods, dekor av påfåglar mm,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hundkoppel (?), läder och metall, Frankrike, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kryddställ, fajans, antagligen Talaver eller Puente del Arzobispo, Spanien, 1700-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Staehr-Olsen, Fritz, akvarell, motiv från Gilleleje,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, etsning, "Old Man with Beard, fur Cap, and velvet Cloak", omkring 1632,
Slutpris5 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Frølich, Lorenz, blyerts och tusch, 1800-talets 2 hälft, sällskapsscen,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, taklampa, koppar, modern tillverkning,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mortel med stöt, mässing, 1700-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Applicquer till 4 ljus, 1 par, förgylld brons, senempirestil, 1800-talets slut,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bricka, mässing, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, blomformat brätte,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fat, tenn, barock, Tyskland 1600-tal, brätte med graverade initialer KK, MCS samt datering 1688,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Bordsfotogenlampfot, tenn och mässing, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Stekhuv, metall, sekelskiftet 1900,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Reseur med alarm, förgylld brons, Frankrike, 1800-talets slut, kolonnformat med uppsvängd hänkel,
Slutpris11 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Valldeby, Erling, skulptur/kandelaber, bemålad gips, stående ängel,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, vägglampa, teak med vit, veckad plastskärm,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Claesson, Stig, färglito, villaträdgård,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lindström, Bengt, färglitografi, August Strindberg 1979,
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Lindström, Kaj Alexander, olja, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd dansk konstnär, olja "Latter-gas" (lustgas),
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Brandt, Carl, pasteller,  1 par, vår- respektive vinterlandskap med björkar,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Brandt, Carl, pastell, sommarlandskap med insjö,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jonsson, Nils för Hugo Troed, matbord med 2 utdragbara skivor, teak, "Ultra",
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Andersen, Johannes för VAMO, Sönderborg, stolar, 4 st, bonad ek, "Sonja"
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Hansen, Andreas för Brdr Andersen Møbelsnedkeri, soffa, körsbär med ljus moccaklädsel,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, bemålat glas,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Medaljer, 5 st, 18-1900-tal,  förgylld metall respektive vitmetall,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Thorén, Esaias, Sydländska kvinnor,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Månsken och flygelfönster",
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Golvvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, underglasyrdekor av fåglar i landskap i famille-ros-färger,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jonsson, Nils för Hugo Troed/Bra Bohag, sideboard, teak, "Trio",
Slutpris11 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Klippark, så kallad Neuruppin, handkolorerad, 4 sprattelgubbar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, hyllsektioner, 9 delar, teak,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd dansk konstnär, 1900-talets mitt, olja, sträckande gäss,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Golvur med slag, mahogny med intarsia, England, George IV,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Brandt, Carl, pastell, sommarlandskap med eka,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Besman, svarvat trä och smide, 16-1700-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK