Laddar...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00


Visning:

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Aprilauktion
Avslutad
Nattygsbord, 1 par, vitlackerat trä, 1930-40-tal,
97
Nattygsbord, 1 par, vitlackerat trä, 1930-40-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Taklampa, koppar med frostad glaskupa, 1920-tal,
98
Taklampa, koppar med frostad glaskupa, 1920-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt, modell PH5,
99
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt, modell PH5,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd svensk modernist, olja, komposition, 1900-talets mitt,
100
Okänd svensk modernist, olja, komposition, 1900-talets mitt,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Percy, Arthur för Gefle, ytterfoder, 1 par, flintgods,
101
Percy, Arthur för Gefle, ytterfoder, 1 par, flintgods,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
 Shayer, William J Junior, akvatinter 2 st, "Dead Beat" respektive "Gone Away",
102
Shayer, William J Junior, akvatinter 2 st, "Dead Beat" respektive "Gone Away",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Ranney, Elaine, akryl, "Spring Day",
103
Ranney, Elaine, akryl, "Spring Day",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mayer, Auguste Etienne François litografier, 3 st, Karlskronamotiv,
104
Mayer, Auguste Etienne François litografier, 3 st, Karlskronamotiv,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 fanérade iläggsskivor, mahogny, "Herrgården"
105
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 fanérade iläggsskivor, mahogny, "Herrgården"
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl, matsalsstolar, 4 st, lackerat trä, "Vardags",
106
Malmsten, Carl, matsalsstolar, 4 st, lackerat trä, "Vardags",
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för Åtvidaberg, bokskåp, så kallad "Sekreteraremöbel", bonad ek med metallbeslag,
107
Malmsten, Carl för Åtvidaberg, bokskåp, så kallad "Sekreteraremöbel", bonad ek med metallbeslag,
Slutpris4 800 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Bok, Smith, W H B, "Small arms of the world", 9 upplagan 1969,
108
Bok, Smith, W H B, "Small arms of the world", 9 upplagan 1969,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti metall, mestadels Just Andersen; skrivställ, 2 + 1 ljusstake Just samt kandelaber mässing, okänd designer
109
Parti metall, mestadels Just Andersen; skrivställ, 2 + 1 ljusstake Just samt kandelaber mässing, okänd designer
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer i Alvar Aaltos art, barnstolar, 1 par, böjträ,
110
Okänd designer i Alvar Aaltos art, barnstolar, 1 par, böjträ,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tryckstämpel för batik, skuren ek, 1800-tal, Paisleymönstrad,
111
Tryckstämpel för batik, skuren ek, 1800-tal, Paisleymönstrad,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Modelljärnvägssats, LGB 70420 - Lehmann Oil Startset,
112
Modelljärnvägssats, LGB 70420 - Lehmann Oil Startset,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Kakelugnsmodell för Metatabletter, koppar och mässing,
113
Kakelugnsmodell för Metatabletter, koppar och mässing,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal,
114
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, glas och mässing,
115
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, glas och mässing,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Modelljärnvägssats, Piko Modern Trains and Modern Buildings, nummer 37100
116
Modelljärnvägssats, Piko Modern Trains and Modern Buildings, nummer 37100
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Alberius, Olle för Rörstrand, mat- och kaffeservis, cirka 50 delar, porslin, "Taffel",
117
Alberius, Olle för Rörstrand, mat- och kaffeservis, cirka 50 delar, porslin, "Taffel",
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Ljusstake, tenn, barock, 16-1700-tal, rund form med räfflad stam,
118
Ljusstake, tenn, barock, 16-1700-tal, rund form med räfflad stam,
Slutpris7 500 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, vas, vitglaserat stengods med silverdekor, "Grazia",
119
Lindberg, Stig för Gustavsberg, vas, vitglaserat stengods med silverdekor, "Grazia",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vinglas, 11 st, 'Chateau',
120
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vinglas, 11 st, 'Chateau',
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Leksak, bemålat trä, ledad, BRIO, 1950-60-tal,
121
Leksak, bemålat trä, ledad, BRIO, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, harpälsglaserat stengods,
122
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, harpälsglaserat stengods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Thorhauge, Niels Henrik, soffbord, palisander med kakelplattor,
123
Thorhauge, Niels Henrik, soffbord, palisander med kakelplattor,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,
124
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, patinerad brons, empirestil, 1900-talets 2 hälft,
125
Ljusstakar, 1 par, patinerad brons, empirestil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Karott, tenn, 17-1800-tal, profilerat med dekor av knäckar,
126
Karott, tenn, 17-1800-tal, profilerat med dekor av knäckar,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sosnovskij, Arsenij Petrovich, olja, kustlandskap med båtar,
127
Sosnovskij, Arsenij Petrovich, olja, kustlandskap med båtar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô,
128
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel, 1800-talets 1 hälft,
129
Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar samt skrivtecken i famille-rose-färger och sepia,
130
Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar samt skrivtecken i famille-rose-färger och sepia,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Klintz, Joachim, egen verkstad, hänge med kedja, silver, dekor av facettslipad bergkristall (?),
131
Klintz, Joachim, egen verkstad, hänge med kedja, silver, dekor av facettslipad bergkristall (?),
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hagberg, Marianne och Knut för IKEA, fåtöljer, 1 par, svart läderklädsel på stålställning, "Klappsta",
132
Hagberg, Marianne och Knut för IKEA, fåtöljer, 1 par, svart läderklädsel på stålställning, "Klappsta",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, dockservis, 6 delar, glaserat stengods, "Pyret" (Pyro Brun),
133
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, dockservis, 6 delar, glaserat stengods, "Pyret" (Pyro Brun),
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Häggbom,Rolf  och Lalander, Helénè / Bernadotte & Björn Industridesign A/S för Husqvarna Borstfabrik AB, tillbringare med lock,
134
Häggbom,Rolf och Lalander, Helénè / Bernadotte & Björn Industridesign A/S för Husqvarna Borstfabrik AB, tillbringare med lock,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Pistol, slag- från flintlås, 1800-tal,
135
Pistol, slag- från flintlås, 1800-tal,
Slutpris2 400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Cazaux, Édouard för Degué, tillskriven, taklampa, gjutet och frostat glas, art-déco, omkring 1930, montage i smide i Louis Majorelles art,
136
Cazaux, Édouard för Degué, tillskriven, taklampa, gjutet och frostat glas, art-déco, omkring 1930, montage i smide i Louis Majorelles art,
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Lindlöfs Interiör, fåtöljer, 1 par, böjträ med rottingklädsel,
137
Okänd designer för Lindlöfs Interiör, fåtöljer, 1 par, böjträ med rottingklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Møller, Niels för J L Møller, stol, teak med svart läderklädd sits, modell 75, design 1954,
138
Møller, Niels för J L Møller, stol, teak med svart läderklädd sits, modell 75, design 1954,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Köksö/bänk på hjul, fur, 1900-talets slut,
139
Köksö/bänk på hjul, fur, 1900-talets slut,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Nordenskjöld, Gerd, olja, Blomfantasi,
140
Nordenskjöld, Gerd, olja, Blomfantasi,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Lock till transportlåda för galoscher, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"
141
Lock till transportlåda för galoscher, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Faskinkniv M/1848 med balja,
142
Faskinkniv M/1848 med balja,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Mauserbajonett i balja, spansk M/1913,
143
Mauserbajonett i balja, spansk M/1913,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Bajonett med balja och bärläder, WWII, tysk M/K98, klingan stämplad WKC för Weyersberg, Kirschbaum & Cie,
144
Bajonett med balja och bärläder, WWII, tysk M/K98, klingan stämplad WKC för Weyersberg, Kirschbaum & Cie,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.