Laddar...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00


Visning:

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Aprilauktion
Avslutad
Johansson, Judith, egen verkstad, Knäred, matta, Rölakan, "Hallandsåsen", formgiven 1962,
1
Johansson, Judith, egen verkstad, Knäred, matta, Rölakan, "Hallandsåsen", formgiven 1962,
Slutpris22 000 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, olja, "Blå katt",
2
Qvarsebo, Mikael, olja, "Blå katt",
Slutpris4 800 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, olja, "Magisk lövfiguration",
3
Qvarsebo, Mikael, olja, "Magisk lövfiguration",
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Spegel, förgyllt och bronserat trä och pastellage, Stockholmsarbete i rokoko, omkring 1760,dekor av rocailler, akantus mm,
4
Spegel, förgyllt och bronserat trä och pastellage, Stockholmsarbete i rokoko, omkring 1760,dekor av rocailler, akantus mm,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Avslutad
Spegel, förgyllt och bronserat trä och pastellage, Stockholmsarbete i rokoko, omkring 1760,dekor av rocailler, akantus mm, dekor av rocailler, blommor mm,
5
Spegel, förgyllt och bronserat trä och pastellage, Stockholmsarbete i rokoko, omkring 1760,dekor av rocailler, akantus mm, dekor av rocailler, blommor mm,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 600 - 40 SEK
Avslutad
Spegel, bronserat trä, pastellage och marmorerat glas, så kallad glasmästarespegel, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av palmetter, rosor mm,
6
Spegel, bronserat trä, pastellage och marmorerat glas, så kallad glasmästarespegel, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av palmetter, rosor mm,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Skoglund, Gustaf, olja, "Septemberkust",
7
Skoglund, Gustaf, olja, "Septemberkust",
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skoglund, Gustaf, olja, "Döda träd",
8
Skoglund, Gustaf, olja, "Döda träd",
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jönsson, Barbro, olja, "Landskap med vitsippor",
9
Jönsson, Barbro, olja, "Landskap med vitsippor",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Frisk, Thomas, färgetsningar, 2 st, "Karyatid" respektive "Från Akropolis",
10
Frisk, Thomas, färgetsningar, 2 st, "Karyatid" respektive "Från Akropolis",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Solur, kalksten och smide, 1800-tal, initialer JNS samt datering 1873,
11
Solur, kalksten och smide, 1800-tal, initialer JNS samt datering 1873,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Ytterfoder, flintgods, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av växter, hänklar i form av lejonmaskaroner,
12
Ytterfoder, flintgods, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av växter, hänklar i form av lejonmaskaroner,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 2 hälft, gouache på ben, porträtt av George, Prince of Wales - sedermera George IV,
13
Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 2 hälft, gouache på ben, porträtt av George, Prince of Wales - sedermera George IV,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken, guldvikt cirka 41,5 gr,
14
Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken, guldvikt cirka 41,5 gr,
Slutpris14 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Avslutad
Fat, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), blå underglasyrdekor av Willow-mönster,
15
Fat, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), blå underglasyrdekor av Willow-mönster,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Matta, old Hereke, silke med vävda metalltrådar, dekor av djur i landskap,
16
Matta, old Hereke, silke med vävda metalltrådar, dekor av djur i landskap,
Slutpris13 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Hallberg, Jan för Edsbyverken, stol, teakfanér, "Tallåsen"
17
Hallberg, Jan för Edsbyverken, stol, teakfanér, "Tallåsen"
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "The Presidents House, Washington",
18
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "The Presidents House, Washington",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "Capitol of The United States, Washington",
19
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "Capitol of The United States, Washington",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bianconi, Fulvio för Venini Murano, skulptur, glas, stående fågel, design cirka 1954,
20
Bianconi, Fulvio för Venini Murano, skulptur, glas, stående fågel, design cirka 1954,
Slutpris6 500 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Bej, Enrico, serigrafi å duk med appliaktioner, "Do Baj by Yourself", 1971,
21
Bej, Enrico, serigrafi å duk med appliaktioner, "Do Baj by Yourself", 1971,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Toilettespegel med låda, valnöt, högklassigt Stockholmsarbete i rokoko, signerat NS under krona för Nils Sundström, spegelmakare i Stockholm 1754-1781,
22
Toilettespegel med låda, valnöt, högklassigt Stockholmsarbete i rokoko, signerat NS under krona för Nils Sundström, spegelmakare i Stockholm 1754-1781,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Sockerskrin, silver, högklassigt arbete i senbarock, ovalt med vridna knäckar på fyra volutfötter,
23
Sockerskrin, silver, högklassigt arbete i senbarock, ovalt med vridna knäckar på fyra volutfötter,
SlutprisInga bud
Värdering20 000 - 22 000 SEK
Avslutad
Rathsman, Siri, färglito, Harlekin,
24
Rathsman, Siri, färglito, Harlekin,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Handkanna, argent-haché med uppsvängd trähänkel, dekor av vertikala knäckar, högklassigt Stockholmsarbete,
25
Handkanna, argent-haché med uppsvängd trähänkel, dekor av vertikala knäckar, högklassigt Stockholmsarbete,
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Luktdosa, 18 k rödguld, 1800-talets 1 hälft, slät, urboettformad, invändigt med genombrutet galler med dekor av stjärna, innehåller originalsvamp,
26
Luktdosa, 18 k rödguld, 1800-talets 1 hälft, slät, urboettformad, invändigt med genombrutet galler med dekor av stjärna, innehåller originalsvamp,
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 k rödguld, gustaviansk, dekor av tvinnade guldtrådar,
27
Ring, 18 k rödguld, gustaviansk, dekor av tvinnade guldtrådar,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Pistol, slag- från flintlås, Sverige, 1700-talets mitt, kolv i björk med munbleck av ben och mässingsbeslag, rikt skulpterad kolvkappa,
28
Pistol, slag- från flintlås, Sverige, 1700-talets mitt, kolv i björk med munbleck av ben och mässingsbeslag, rikt skulpterad kolvkappa,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Trofé, monterat kranium av vattenbuffel ( (Bubalus bubalis),
29
Trofé, monterat kranium av vattenbuffel ( (Bubalus bubalis),
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Piretti, Giancarlo för JSC Castelli, stolar, 4 st, böjträ och aluminium, modellnummer DSC 106,
30
Piretti, Giancarlo för JSC Castelli, stolar, 4 st, böjträ och aluminium, modellnummer DSC 106,
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Ekman, Birger, tuschteckning, drömscen,
31
Ekman, Birger, tuschteckning, drömscen,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ekman, Birger, tuschteckning, Konstakademien,
32
Ekman, Birger, tuschteckning, Konstakademien,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti hängen, 18 karat rödguld, total vikt 8 gram
33
Parti hängen, 18 karat rödguld, total vikt 8 gram
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med (defekt) mabépärla, vikt 9,5 gram,
34
Ring, 18 karat rödguld med (defekt) mabépärla, vikt 9,5 gram,
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Avslutad
Mostyn, Thomas Edward, olja, sekelskiftet 1900, kvinnoporträtt i pre-Rafaleitiskt manér,
35
Mostyn, Thomas Edward, olja, sekelskiftet 1900, kvinnoporträtt i pre-Rafaleitiskt manér,
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas,
36
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas,
37
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd spansk (?) konstnär, olja, kajscen, a tergo betecknad North Sea,
38
Okänd spansk (?) konstnär, olja, kajscen, a tergo betecknad North Sea,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Reseskrivschatull, valnöt med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, inre, läderklädd skrivskiva,
39
Reseskrivschatull, valnöt med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, inre, läderklädd skrivskiva,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Matservis, cirka 60 delar, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst,
40
Matservis, cirka 60 delar, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst,
Slutpris8 000 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Avslutad
Kaffeservis, cirka 25 delar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
41
Kaffeservis, cirka 25 delar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Toilettedosor 2 par samt nipperfat, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, slät modell,
42
Toilettedosor 2 par samt nipperfat, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, slät modell,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv,
43
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,
44
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nilsson, Bert Johnny, färglito, komposition med Venus di Milo,
45
Nilsson, Bert Johnny, färglito, komposition med Venus di Milo,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ystad Metall, barockstil, 1900-talets 2 hälft,
46
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ystad Metall, barockstil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, olja, skördelandskap,
47
Okänd dansk konstnär, olja, skördelandskap,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Data/axelremsväska, canvas med läderdetaljer, Baron,
48
Data/axelremsväska, canvas med läderdetaljer, Baron,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.