Laddar...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00


Visning:

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Aprilauktion
Avslutad
Bajonett i balja, M/1915 för karbin m/1894-14 samt kpist m/1945C,
145
Bajonett i balja, M/1915 för karbin m/1894-14 samt kpist m/1945C,
Slutpris1 600 SEK
Värdering500 - 800 SEK
Avslutad
Bajonett i balja M/1965 för AK4,
146
Bajonett i balja M/1965 för AK4,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Industribelysning, metall och glas, Polen, 1900-talets 2 hälft,
147
Industribelysning, metall och glas, Polen, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI,
148
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Stouby, soffa, 3-sits, bonad bok med rutig, helstoppad textilklädsel,
149
Okänd designer för Stouby, soffa, 3-sits, bonad bok med rutig, helstoppad textilklädsel,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, akvareller, 2 st, Marstrandsmotiv,
150
Okänd konstnär, akvareller, 2 st, Marstrandsmotiv,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stenqvist, Sylve för Olof Persson (OPE) Jönköping, fåtöljer, 1 par, bonat trä, "Classic",
151
Stenqvist, Sylve för Olof Persson (OPE) Jönköping, fåtöljer, 1 par, bonat trä, "Classic",
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer (möjligen Paolo Piva) för B&B Italia, soff/matbord, brännlackerad metall med frostade glasskivor,
152
Okänd designer (möjligen Paolo Piva) för B&B Italia, soff/matbord, brännlackerad metall med frostade glasskivor,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Spatserkäpp med vapensköld, 1800-tal, trä och horn med mässingsbeslag,
153
Spatserkäpp med vapensköld, 1800-tal, trä och horn med mässingsbeslag,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Frimärksalbum med, delvis äldre, frimärken,
154
Frimärksalbum med, delvis äldre, frimärken,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mauserbajonett i balja, turkisk M/1890,
155
Mauserbajonett i balja, turkisk M/1890,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bajonett, stål med mässingsfäste, argentinsk M/1891,
156
Bajonett, stål med mässingsfäste, argentinsk M/1891,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bajonett i balja, finsk M/1929,
157
Bajonett i balja, finsk M/1929,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hylsbajonett, sannolikt förändringsmodell M/1826-54 för Flottan,
158
Hylsbajonett, sannolikt förändringsmodell M/1826-54 för Flottan,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gevär, slag- från flintlås, M/1815-49, Norrtelje Manufaktur,
159
Gevär, slag- från flintlås, M/1815-49, Norrtelje Manufaktur,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),
160
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Anton Michelsen, cocktailmixer, glas och sterlingsilver, 1950-60-tal,
161
Okänd designer för Anton Michelsen, cocktailmixer, glas och sterlingsilver, 1950-60-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Hansen, Josef Theodor, akvarell, altaret i atriet till Epidius Sabinus hus, Pompeji,
162
Hansen, Josef Theodor, akvarell, altaret i atriet till Epidius Sabinus hus, Pompeji,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen,
163
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
164
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
165
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Nordström, Patrick för Royal Copenhagen, vas med hänklar, glaserat stengods,
166
Nordström, Patrick för Royal Copenhagen, vas med hänklar, glaserat stengods,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,
167
Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Afdal, Torbjörn för Mellemstrands/Bruksbo, stereohurts, palisander,
168
Afdal, Torbjörn för Mellemstrands/Bruksbo, stereohurts, palisander,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd designer 1950-60-tal, blombord, palisander med kopparbalja,
169
Okänd designer 1950-60-tal, blombord, palisander med kopparbalja,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Herrarmbandsur, guld på stål, Omega Constellation Automatic Chronometer
170
Herrarmbandsur, guld på stål, Omega Constellation Automatic Chronometer
Slutpris9 000 SEK
Värdering5 600 - 6 000 SEK
Avslutad
Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm,
171
Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm,
172
Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm,
173
Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm,
174
Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd indo-persisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, komposition med personer och djur,
175
Okänd indo-persisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, komposition med personer och djur,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",
176
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
177
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben,
178
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Verid, Lucien, olja, Madonnan med Barnet,
179
Verid, Lucien, olja, Madonnan med Barnet,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Spegelglas, antagligen Murano, 1700-tal, hinterglasdekor av stående man mm,
180
Spegelglas, antagligen Murano, 1700-tal, hinterglasdekor av stående man mm,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Pipa, skuren sjöskum och ben, 1910-20-tal, i form av kvinnohand hållandes kranium,
181
Pipa, skuren sjöskum och ben, 1910-20-tal, i form av kvinnohand hållandes kranium,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Wallentin, Gunnar, olja, Mölle Fälad med Kullaberg i fonden,
182
Wallentin, Gunnar, olja, Mölle Fälad med Kullaberg i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Cederström, Gustaf, hans art, olja, karolinsk officer vid kanon
183
Cederström, Gustaf, hans art, olja, karolinsk officer vid kanon
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ben Salem, Aly, tuschteckning, komposition med kvinnor och hästar,
184
Ben Salem, Aly, tuschteckning, komposition med kvinnor och hästar,
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets slut, olja, kvinnoporträtt,
185
Okänd konstnär, 1800-talets slut, olja, kvinnoporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Leidel, Jacobus Bartholoaeus efter Cazes, Pierre Jacques, etsning, Amor och Psyche,
186
Leidel, Jacobus Bartholoaeus efter Cazes, Pierre Jacques, etsning, Amor och Psyche,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kaufmann, Wilhelm, olja, sittande akt,
187
Kaufmann, Wilhelm, olja, sittande akt,
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Lindberg, Robert, olja, interiör,
188
Lindberg, Robert, olja, interiör,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd tunisisk konstnär, blandteknik, läsande man,
189
Okänd tunisisk konstnär, blandteknik, läsande man,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Henkelmann, Fredrik, olja, landskap med stenbro,
190
Henkelmann, Fredrik, olja, landskap med stenbro,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Barnskramla med visselpipa, sterlingsilver med benskaft, England, 1900-talets början,
191
Barnskramla med visselpipa, sterlingsilver med benskaft, England, 1900-talets början,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Miniatyrfotografiram, mässing med emalj, antagligen Frankrike, sekelskiftet 1900,
192
Miniatyrfotografiram, mässing med emalj, antagligen Frankrike, sekelskiftet 1900,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.