Laddar...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00


Visning:

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Aprilauktion
Avslutad
Okänd konstnär, skål, glas,
337
Okänd konstnär, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hellsten, Lars för Orrefors Expo, skål/skulptur, gjutet glas, blomformad,
338
Hellsten, Lars för Orrefors Expo, skål/skulptur, gjutet glas, blomformad,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ahrström, Folke för GAB Stockholm, shaker, nysilver med bakelitlock,
339
Ahrström, Folke för GAB Stockholm, shaker, nysilver med bakelitlock,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, tenn, Swedish Grace,
340
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, tenn, Swedish Grace,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Kåge, Wilhelm för Kåge Verkstad/Gustavsberg, vas, blåglaserat stengods,
341
Kåge, Wilhelm för Kåge Verkstad/Gustavsberg, vas, blåglaserat stengods,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Philippi, Maria för Söholm, skål, blåglaserat stengods,
342
Philippi, Maria för Söholm, skål, blåglaserat stengods,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Barnstol, böjträ, Fischel, Frankrike, 1900-talets början,
343
Barnstol, böjträ, Fischel, Frankrike, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Picknickorg, rotting, sekelskiftet 1900,
344
Picknickorg, rotting, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Alnstock, skuret och bemålat trä med mässingsstift, allmogearbete, 1700-talets 2 hälft,
345
Alnstock, skuret och bemålat trä med mässingsstift, allmogearbete, 1700-talets 2 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Spatserkäpp, bambu med silverkrycka, sekelskiftet 1900,
346
Spatserkäpp, bambu med silverkrycka, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Spatserkäpp, palisander med silverkrycka, 1910-20-tal,
347
Spatserkäpp, palisander med silverkrycka, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd rysk (?) konstnär, skulptur, skuren alabaster, hukande tiger,
348
Okänd rysk (?) konstnär, skulptur, skuren alabaster, hukande tiger,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Medicinskt undersökningsbord, ek, 1900-talets 1 hälft,
349
Medicinskt undersökningsbord, ek, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kanna, mässing, antagligen osmanskt kulturområde, 18-1900-tal,
350
Kanna, mässing, antagligen osmanskt kulturområde, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Persedeldetaljer, 5 delar, Kina, sekelskiftet 1900,
351
Persedeldetaljer, 5 delar, Kina, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
352
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lütken, Per för Royal Copenhagen/Holmegaard, skålar, 2 st, kristall, "Musling",
353
Lütken, Per för Royal Copenhagen/Holmegaard, skålar, 2 st, kristall, "Musling",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,
354
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver,
355
Okänd designer, 1950-tal, kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dekanteringstratt, nysilver, sekelskiftet 1900,
356
Dekanteringstratt, nysilver, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, pokalglas,
357
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, pokalglas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, glaserat flintgods,
358
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, glaserat flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Davies, Peggy för Royal Doulton, figurin, glaserat flintgods, stående dam, "Debbie",
359
Davies, Peggy för Royal Doulton, figurin, glaserat flintgods, stående dam, "Debbie",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tadasaburō, Hattori, vas, cloissonné, polykrom dekor av lilja mot violett fond,
360
Tadasaburō, Hattori, vas, cloissonné, polykrom dekor av lilja mot violett fond,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, sängstommar, 2 st
361
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, sängstommar, 2 st
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Brostrom, Danmark, sängbord, metall med teakskiva,
362
Okänd designer för Brostrom, Danmark, sängbord, metall med teakskiva,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mørkegaard, John, soffbord, palisander med kopparskiva,
363
Mørkegaard, John, soffbord, palisander med kopparskiva,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander med utdragsskiva i formica,
364
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander med utdragsskiva i formica,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Soffbord, valnöt med mässingsbeslag,
365
Soffbord, valnöt med mässingsbeslag,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer 1960-70-tal, soffbord, fur,
366
Okänd designer 1960-70-tal, soffbord, fur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Røge, Malene för Laurtiz Hjorth, Bornholm, vas, chamotterat och delvis glaserat stengods,
367
Røge, Malene för Laurtiz Hjorth, Bornholm, vas, chamotterat och delvis glaserat stengods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Takkrona till 8 ljus, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets början,
368
Takkrona till 8 ljus, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets början,
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Avslutad
Takkrona till 12 ljus, förgylld metall och olikslipade prismor, oscariansk,
369
Takkrona till 12 ljus, förgylld metall och olikslipade prismor, oscariansk,
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Trolle, Anne Marie för Royal Copenhagen, vas, delvis försilvrat porslin, Zenit,
370
Trolle, Anne Marie för Royal Copenhagen, vas, delvis försilvrat porslin, Zenit,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Malinowski, Arno för Georg Jensen, efter honom, mobile wrist straps, 1 par, sterlingsilver och gummi,
371
Malinowski, Arno för Georg Jensen, efter honom, mobile wrist straps, 1 par, sterlingsilver och gummi,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Georg Jensen design group, mobile wrist straps, 1 par, sterlingsilver och gummi,
372
Georg Jensen design group, mobile wrist straps, 1 par, sterlingsilver och gummi,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hänge, sterlingsilver, "Infinity", design 2004,
373
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hänge, sterlingsilver, "Infinity", design 2004,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hänge, sterlingsilver, "Infinity", design 2004,
374
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hänge, sterlingsilver, "Infinity", design 2004,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
375
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Matbord, mahogny, gustaviansk stil, 1900-talets mitt,
376
Matbord, mahogny, gustaviansk stil, 1900-talets mitt,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Salto, Axel för Royal Copenhagen, kaffe/thekanna, porslin, modell "Salto",
377
Salto, Axel för Royal Copenhagen, kaffe/thekanna, porslin, modell "Salto",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fåtölj, alm med textilklädsel, elektriskt justerbar
378
Fåtölj, alm med textilklädsel, elektriskt justerbar
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, vas, glas,
379
Okänd designer, vas, glas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Golvur, mahogny, 1900-talets 2 hälft,
380
Golvur, mahogny, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, Atoll,
381
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, Atoll,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kakburk, så kallad kiksespand, opaliscerande glas med metallmontage, 1910-20-tal,
382
Kakburk, så kallad kiksespand, opaliscerande glas med metallmontage, 1910-20-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Georg Jensen design group, öronclips, 1 par, sterlingsilver, blomformade, "Heritage", årssmycket år 2002,
383
Georg Jensen design group, öronclips, 1 par, sterlingsilver, blomformade, "Heritage", årssmycket år 2002,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Georg Jensen design group, öronclips, 1 par, sterlingsilver, blomformade, "Heritage",
384
Georg Jensen design group, öronclips, 1 par, sterlingsilver, blomformade, "Heritage",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.