Laddar...
Aprilauktion
Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00
Visning:
Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
433
Fåtölj, skuren och svarvad valnöt, nyrokoko,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
434
Bergèrer/öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
435
Berger, Johan Christian, efter honom, litografi, "Inloppet till Carlskrona",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
436
Spegel, förgyllt trä och stuck, modern tillverkning,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
437
Bouthillier de Beaumont, Auguste, tillskriven, akvarellerad pennteckning, motiv från Rom,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
438
Okänd konstnär, 1800-talets början, tusch, landskap med bro,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
439
Litografi, handkolorerad, 1800-talets 1 hälft, "Fader Bergström",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
440
Okänd kinesisk konstnär, sekelskiftet 1900, gouache på siden,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
441
Rasmussen, Aage, olja, fiskemarknad på Gammel Strand, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
442
Jean, Erik (egentligen Jean Erik Adolf Kandell), olja, kustparti i vinter,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
443
TV, Samsung, 32 tum, LCD
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
444
Stol, svartlackerat trä, sengustavianskt provinsarbete, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
445
Stol, svartlackerat trä, provinsarbete i transition rokoko-gustaviansk tid,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
446
Dosa, mässing, Holland, barock, 1700-talets början, graverad dekor av mytologiska scener och deviser,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
447
Dosa, mässing, 1800-talets 1 hälft, oval, bukig,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
448
Väggplakett, lysterglaserat flintgods, antagligen Newbottle High Pottery, Sunderland, 1840-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
449
Vigvattenskål, driven koppar, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
450
Skyttegravständare, nickel, Österrike WWI, "Chronos",
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
451
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, rökande man i pyjamas, förklarande text
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
452
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, kandelaber till 3 ljus, sterlingsilver, granit och körsbärsträ,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
453
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, smyckeset, 3 delar, sterlingsilver, total vikt 65 gram, i form av Antikärnvapenmärken ("Peace"-märken),
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
454
Quistgaard, Jens Harald, för B&G, theservisdelar, glaserat stengods, Tema, 1970-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
455
Assietter, 16 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde,
Slutpris5 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
456
Vigeland, Tone, egen verkstad, halsring med hänge, sterlingsilver med bärnsten,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
457
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, skulptur, sterlingsilver, i form av blomma, vikt 25 gram,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
458
Okänd (polsk) designer, broch, koppar,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
459
Qvarsebo, Thomas, skulptur, terrakotta, stående akt,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
460
Relief, Bois Durci, antagligen England, 1800-tal, dekor av musicerande putti,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
461
Primitivt betalningsmedel, brons, så kallatd Bracelet Currency,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
462
Patronkök/kartuschväska, mässing, Indo-persisk,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
463
Skulptur, patinerat gjutjärn, barock, 1600-tal, lejonhuvud,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
464
Svepask, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
465
Flugfiskespö med rulle, trä med mässingsdetaljer, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
466
Parti medaljer mm, The Royal Antediluvian Order of Buffaloes, 8 medaljer (delvis silver) axelband mm,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
467
Axelremsväska, grått läder med mässingsbeslag, Jaeger, London,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
468
3 delar metall; mössmärke för Gordon Highlanders, tartanbrosch för Clan Gordon samt askfat för The Royal Regiment of Canadian Artillery
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
469
Aftonklänning, siden med glaspärlor, så kallad Charlestonklänning, 1920-tal
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
470
Aftonväskor, 5 st, textil, konstläder och metall,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
471
Parti linne, servietter och dukar
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
472
Kuddstång med fästen, smide, Frankrike, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
473
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, relief, brons,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
474
Klingenstierna, Stig, etsning, "Skeppsgossefartyg" (antagligen systerskeppen Najaden och Jarramas), signerad, numrerad 15/200 och daterad 1937,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
475
Kaminur med slag, ek med förgyllda mässingsbeslag, Wilcocks patent,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
476
Okänd designer, 1900-talets början, skrivbordslampa, brons,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
477
Underlägg, 8 st, behandlad papier-maché, Japan, 1900-talets mitt, märkta "Alcohol proof",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 40 SEK
478
Karlsson, Uno Hubert, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
479
Lind, Hardan, olja, insjölandskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
480
Viberg, Sören, olja, kustparti, Öland,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.