Auktion 28/7 16.00.
26/7 12-19
27/7 12-17
28/7 12-16
Lowest lot number
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, svart plast, Tuben, l 80 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Bouvier de Cachard, Régis, efter honom, bemålat offset, stilleben, signerad och daterad 1964, 75 x 100 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson, bänk, björk och ek, "Annika", brännstämplad och daterad 1965, l 150 cm
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Hurts med jalusidörr, björk, 1920-30-tal, bred 70 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, dekor i polykromt underfång, signerad och numrerad, h 22 cm, ägargravyr under foten
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Miotte, Jean, färgetsning, komposition, signerad och numrerad 37/50, synlig pappersstorlek 43 x 32 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Kräftskål, flintgods, Tyskland, sekelskiftet 1900, polykrom dekor, kantring i metall, otydlig siglnatur, dia 26 cm, briksslitage
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Okänd designer för Söholm, kandelaber til 4 ljus, fajans, 1950-60-tal, h 24 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Elektrisk öppen spis, ek, b 120 cm
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, skeppsporträtt av briggen Johnny af Stockholm framför Kronborgs Slott, , signerad EW och daterad 1870, 45 x 60 cm
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
3 delar nysilver, lockvas, art-déco, fruktknivsställ, jugend samt vas med glasinsats
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Damarmbandsur Gucci 3000L
Est600 - 700 SEK
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny , knästående akt, h 92 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Stekhuv, old Sheffield Plate, Savory & Sons London, 1800-talets mitt, graverad dekor av adliga ättens Murray crest, 36 x 26 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, musselplockerskor, otydligt signerad, 25 x 39 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Okänd konstnär, katalansk skola, 1900-talets mitt, Barcelonas hamn, osignerad, 57 x 67 cm, a tergo oljeskiss
Est1,600 - 1,700 SEK
Munch, Edward, efter honom, poster, offset (på litografi?), Madonnan, synlig pappersstorlek 65 x 55 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, stereomöbel, palisander, längd 140 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Parti filmrullar mm, US Army, WWII
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Costa, Franco, färgserigraferad poster, "Get inside at the mark" Americas Cup 1987, signerad, synlig pappersstorlek 60 x 80 cm
Est1,600 - 1,700 SEK
Gardinlängder, 1 par, jacquardvävda, dekor av tulpaner, vardera 220 x 130 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Duk, broderat siden, jugend, 1900-talets början, l 150 cm
Est400 - 500 SEK
Collier, John, efter honom, gicléetryck, "Pharaohs Handmaids", efter original från 1883, synlig storlek 48 x 38 cm
Final bid300 SEK
Est600 - 700 SEK
Bordslampa, mässing med infattade glasstenar, jugend, 1900-talets början, h 52 cm
Est3,200 - 3,400 SEK
Est700 - 800 SEK
Okänd designer, biblioteksbord, Swedish Grace, 1910-20-tal, l 150 cm
Final bid1,900 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Final bid3,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est700 - 800 SEK