Auktion 28/7 16.00.
26/7 12-19
27/7 12-17
28/7 12-16
Lowest lot number
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd italiensk konstnär, gouache, "Promessi Sposi", efter romanen av Alessandro Manzoni, synlig pappersstorlek 32 x 23 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Agnell, Olle, olja, klippor, signerad, 30 cx 38 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, stämpelsignerad, h 18 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Skivspelare, Garrard, SP 25 MK III
Est600 - 700 SEK
Rullbandspelare, Tandberg 3541 X
Est1,100 - 1,200 SEK
Reciever samt högtalare, Tandberg SS11 samt 2 högtalare Hi-fi system 7
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Gnosjö Konstsmide, bordslampor, 1 par, mässing, så kallade kullampor, modell 2095, 1960-70-tal, h exklusive skärm 45 cm, inklusive original textilskärm 68 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för EWÅ, Värnamo, bordslampa, delvis grönlackerad mässing, h 53 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Agius, Lorenzo, fotografi, "Keith Richards", signerad och numrerad 1/25, synlig bildyta 45 x 55 cm
Est34,000 - 36,000 SEK
Landy, Elliot, fotografi, gelatin silver print, "Paul Morrissey, Andy Warhol, Janis Joplin, Tim Buckley, Max'S Kansas City, Nyc, 1968", signerad, synlig bildyta 40 x 60 cm
Est8,000 - 9,000 SEK
O'Neill, Terry, fotografi, "David Bowie in Hat, Los Angeles" 1975, signerad och numrerad 24/50, synlig bildyta 35 x 45 cm, bilden togs under inspelningen av The man who fell to earth
Est17,000 - 18,000 SEK
Est9,000 - 1,000 SEK
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson, bänk, björk och masurbjörk, "Annika", brännstämplad , l 130 cm, smärre nagg
Final bid9,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
3D-printer, Anycubic i3 Mega, medföljer orginalkartong
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est600 - 700 SEK
Herrarmbandsur, stål, Omega Geneve, manuell, glas med spricka
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, "Galaxy Blue", design 1982, dekor av invälsade trådar och fält, signerad, h 30 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est400 - 500 SEK
Skål, flintgods, Hododa, Gold Satsuma, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av 1000 faces of the imoortals, delvis i relief, signerad, 25 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Matservis, fajans, Spode "Sommer Palace", cirka 70 delar
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Hushållsassistent med tillbehör, Electrolux, modell 8, 1900-talets mitt,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, karaff, polykrom glasmassa, "Bonbon", design 1989, signerad, h 36 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Dalahästar, 5 st, skuret och bemålat trä, h 3 - 27 cm
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Herstal, golvlampa, krom och rödlackerad metall, "Diva", etikettmärkt, h 133 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Est600 - 700 SEK
Salongsmöbel, 4 + 3 delar, mahogny, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, soffbänk samt 3 stolar, medföljer 3 stolar 1900-tal, soffbänk l 230 cm, proveniens: familjen von Möller, Skottorps Slott
Est4,200 - 4,400 SEK
Ljusstakar, 1 par, nysilver, gustaviansk stil, kolonnformade på kvadratisk fot, stämplade GAB 1901, h 19 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Bägare, silver, slät, svagt konisk, stämplad Sven Erik Högberg Göteborg 1954, h 6,5 cm, vikt 140 gram
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti silver, bägare, bestick mm, total vikt 235 gram
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Okänd designer för Rörstrand, mugg, flintgods, "Daldansen", sekelskiftet 1900, h 15,5 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Ljusstake, mässing, empire, 1800-talets början, h 30 cm
Est600 - 700 SEK