Auktion 28/7 16.00.
26/7 12-19
27/7 12-17
28/7 12-16
Lowest lot number
Lomax, John Arthur, efter, färglitografi, "The reconciliation" 1898, yttermått inklusive rikt dekorerad ram i fornnordisk stil 74 x 93 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Thorén, Esaias, olja, komposition med snäckor, signerad och a tergo daterad 54, 28 x 36 cm
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Okänd konstnär, skulptur, brons, ballerinor, höjd 72 cm
Final bid1,700 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Okänd designer för Globen AB, taklampa, glas och metall, sk Tiffanystil, diameter 38 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, matservisdelar, 27 st, porslin, Koka Blå, design 1953
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Rauschenberg, Robert, multipel, handgjort papper, textil och bambu, "Snake Eyes" ur serien "Bones and unions", signerad och daterad -75, 85 x 67 cm, i original plexilåda,
Final bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Est9,500 - 10,000 SEK
Miró, Juan, färglito, "L'Aïeule des 10,000 Âges" 1976, signerad och numrerad HC, pappersstorlek 57 x 86 cm
Est15,000 - 16,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Qvarsebo, Mikael, olja, komposition, signerad och daterad -94, 85 x 65 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est700 - 800 SEK
Sadel, Kiefer
Est900 - 1,000 SEK
Högtalare (Datorhögtalare?) samt subwoofer, Bose Companion 3
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti diverse, snäckor, ametistkluster mm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd rysk (?) konstnär, akvarell, "Pir," otydligt signerad, synlig pappersstorlek 17 x 23 cm
Est400 - 500 SEK
Okänd rysk (?) konstnär, akvarell, motiv från Veliko Tarnovo, Bulgarien, otydligt signerad, daterad -91, synlig pappersstorlek 23 x 32 cm
Est400 - 500 SEK
Hinders, Ulf, offset, "Oasis motel", signerad och numrerad 62/360, synlig pappersstorlek 35 x 48 cm, lös i inramning
Est300 - 400 SEK
Stegpall, metall och plast, AWAB, 1900-talets 2 hälft, h 61 cm, senare bemålning, slitage
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på plåt, förbudsskylt med djur, signerad, signerad och daterad -92, diameter 97 cm
Est700 - 800 SEK
Okänd fransk konstnär, olja, sekelskiftet 1900, stadsvy, otydligt signerad, 39 x 54 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Papperskorg, konstläder, Carlo, h 30 cm
Est400 - 500 SEK
EU-flagga, 220 x 140 cm
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Stort parti Lego Duplo
Est400 - 500 SEK
Sadel, Stubben
Est900 - 1,000 SEK
Okänd fransk konstnär, olja, komposition, signerad B Henriët, signerad och daterad -54, 30 x 55 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Fridolfsson, Kerstin ("Miss K"), skulptur/väggrelief, plåt, HSTD, höjd 100 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est300 - 400 SEK
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm
Est500 - 600 SEK
Damarbetsbord, bambu och rotting, 1900-talets 1 hälft, textilklädd skiva med skyddsglas, l 57 cm
Est400 - 500 SEK
Matta, rölakan, 240 x 170 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, möjligen för Lysberg, Hansen & Therp, matbord med 3 fanerade iläggsskivor, mahogny, totalt 273 x 123 cm
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Matta, rölakan, 200 x 140 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Matta, rölakan, oidentifierad signatur BF, 195 x 145 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est900 - 1,000 SEK