EN
Loading...
Juniauktion
Visning
28/6 12 - 19
29/6 12 - 17
30/6 12 - 16
Lowest lot number
145
Pietilä, Tuulikki, etsning, Den Heliga Familjen, signerad, daterad 1946 och numrerad 1/25, synlig pappersstorlek 13,5 x 10 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
146
Herrbetjänt, bonat trä och metall, Fratelli Reguetti, 1900-talets 2 hälft, signerad
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
147
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, bemålat glas, "Caramba", design 1987, dekor av kvinnoansikte mm, signerad och etikettmärkt, h 35 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
148
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, "Open Minds", design 1986, dekor av ansikte, signerad, höjd 36 cm
Final bid1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
149
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, "Satellite", signerad, diameter 24 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
150
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite", signerad, höjd 24 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
151
Miniatyrsekretär, bonat trä, 1800-talets mitt, 2 lådor samt skrivklaff, dekor av initialer samt datering 1848, h 29 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
152
Symaskin, Pfaff Hobbylock 756 med tillbehör, i originalförpackning
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
153
Vägghylla, skuret och bemålat trä, allmogearbete,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
154
Bordslampa, krom och brunlackerad metall, h 52 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
155
Heby, Tore, olja, pojkporträtt, signerad, 65 x 46 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
156
Lewis, David för B&O, cd-växlare BeoSound 9000, design 1996, fjärrkontroll medföljer
Final bid4,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
157
Lewis, David för B&O, aktiva kolonnhögtalare, 1 par, Beolab 8000, design 1992
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
158
Lewis, David för B&O, aktiva kolonnhögtalare, 1 par, Beolab 8000, design 1992
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
159
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite", signerad, höjd 20 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
160
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite", signerad, höjd 31 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
161
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), akvatint, "Couple de l'étè" 1986, ed GKM, synlig pappersstorlek 34 x 29 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
162
Pirak, Lars, saltripa med sked, skuret renhorn, signerad och daterad 1988, h 6 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
163
Miniatyrer i benram, 5 st, bland annat Drottningarna Astrid och Marie Antoinette, h 12 - 16 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
164
Ytterfoder, flintgods, "Roman", 1900-talets början, h
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
165
Okänd konstnär, olja, klippkust, Bornholm, signerad Bille? och daterad 1861, 30 x 48 cm, smärre repor
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
166
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, Kina, 1900-tal, höjd 50 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
167
Björkman, Gunnar "Gebbe", olja, "Badsäsongen är över", signerad och daterad 1987, 40 x 80 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
168
Kihlman, Mikael, litografi, Skogsbjörkar, signerad och numrerad 147/310, synlig pappersstorlek 53 x 42 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
169
Jillnesjö, Rune, olja, flicka på äng, signerad, 61 x 51 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
170
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, sittande akt, otydligt signerad, 65 x 50 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
171
Waltermark, Tamara för Tamara Designs, halssmycke, keramik, metall och gummi, hänge i form av mask, halsband i form av orm, signerat, hänge h 6,5 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
172
Gryta, mässing med smideshänkel, 1800-tal, dia 31 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
173
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), halskrage, förgylld metall med glasstenar och onyx, dekor av orm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
174
Corsini, Barba för Gubi, bordslampa, svartlackerad metall, "Pedrera PD1", design 1955, h 33 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
175
Mask, skuret trä och kaolinlera, Lega, Kongo, 1900-tal, h 31 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
176
Ytterkrukor, 2 st, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 16 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
177
Ytterkrukor, 3 st, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 13 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
178
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 26 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
179
Parti frimärken, postfriska, nominellt värde ca 1200 kr, årssatserna innehåller 20 st rabattfrimärken
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
180
Aalto, Alvar för Iittala, vas, 'Savoy', design 1936, dekor i vitt underfång, etsad signatur, etikettmärkt, h 16 cm, smärre kantnagg
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
181
Gugelot, Hans & Rams Dieter för Braun, radiogrammofon, SK61-S, längd 58 cm, lock saknas
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
182
Jacobsen, Robert, färgetsning, komposition, signerad och numrerad 3/80, synlig pappersstorlek 60 x 42 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
183
Okänd designer, sannolikt för Stoby, soffa, rödbrunt läder, l 182 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
184
Klint, Kaare för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 101, "Frugtlygten", design 1944, h 42 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
185
Poster, Tivoli, AL Ofset, Andreasen & Lachmann, Köpenhamn, 85 x 62 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
186
Okänd konstnär, olja, kvinna på strand, otydligt signerad Pasini?, 25 x 20 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
187
Qvarsebo, Michael, litografi, komposition med siffror, signerad och numrerad 1/75, synlig pappersstorlek 83 x 64 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
188
Qvarsebo, Michael, litografi, komposition med ansikte, signerad och numrerad PT 1/8, synlig pappersstorlek 87 x 55 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
189
Qvarsebo, Michael, litografi, komposition med ansikte, signerad och numrerad HC 24/25, synlig pappersstorlek 54 x 42 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
190
Naliwajko, Jan, färglitografi, "Fågelkvinna", signerad och numrerad 223/360, synlig pappersstorlek 70 x 60 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
191
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, "Open Minds", design 1986, dekor av ansikte, signerad, höjd 28 cm
Final bid1,100 SEK
Est700 - 800 SEK
192
Vallien, Bertil för Boda, whiskyglas/tumblers, 11 st, glas, "Ballad", design 1975, h 8,5 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.