EN
Loading...
Februariauktion
Auktion:
25/2 16.00
Visning::
23/2 12-19
24/2 12-17
25/2 12-16
Lowest lot number
241
Ring, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, innerdiameter 18 mm, vikt 3,2 gram
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
242
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong/Jiaqing, sekelskiftet 17-1800, blå underglasyrdekor i Willowmönster, l 55 (!) cm
Final bid3,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
243
Okänd designer för Firma W A Bolin, skålar, 4 st, silver, slät modell, stämplade Stockholm 1945 (1 1949), dia 12 cm, total vikt 475 gram
Final bid1,900 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
244
Parti 18 karat rödguld, 2 ringar samt 2 hängen, delvis med stenar eller pärla, total vikt 5,3 gram
Final bid2,200 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
245
Janssonius, Jan, karta/sjökort, kopparstucken och handkolorerad, "Mar Del Nort", Amsterdam 1650, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm, fläckar, ej examinerad ur ram
Final bid3,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
246
Janssonius, Jan, karta/sjökort, kopparstucken och handkolorerad, "Mar Del Zur Hispanis, Mare Pacificum", Amsterdam 1650, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm, fläckar, reva, ej examinerad ur ram
Final bid2,800 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
247
Okänd designer för Hjort Knudsen, fåtölj, svart läderklädsel på kromat underrede, etikettmärkt, framstår i i nyskick
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
248
Okänd designer för Hjort Knudsen, fåtölj med fotpall, svart läderklädsel på kromat underrede, etikettmärkt, framstår i i nyskick
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
249
Sockerlådor, 3 st, SSA, 1900-talets mitt, l 68 respektive 78 cm, medföljer låda l 38 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
250
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 12,7 gram, l 50 cm, lås defekt
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
251
Zwick, Lis, färglito, "Dario Fo Teater", signerad, daterad 1986 samt numrerad 155/200, synlig pappersstorlek 58 x 75 cm, Zwick var gift med Jörgen Nash
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
252
Zwick, Lis, färglito, "Nattens broar II", signerad, daterad 1988 samt numrerad 87/150, synlig pappersstorlek 39 x 49 cm, Zwick var gift med Jörgen Nash
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
253
Zwick, Lis, färglito, "Nattens broar I", signerad, daterad 1988 samt numrerad 87/150, synlig pappersstorlek 39 x 49 cm, Zwick var gift med Jörgen Nash
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
254
Mynt, 999/1000 platina, 150 Balboas, Panama 1976, vikt 9,3 gram
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
255
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 35 delar, koppar, underfat,assietter, sockerskål, ljusstakar mm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
256
Kommod, svart och grålackerat trä, sekelskiftet 1900, front med låda och skåpsdörr, b 57 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
257
Okänd designer, trädgårdsmöblemang, bord samt 2 stolar, blålackerad metall, bord diameter 59 cm, slitage
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
258
Liljedahl, Gösta, olja, Sydfranskt kustlandskap, signerad och daterad 1935, 46 x 55 cm, fransk spännram
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
259
Borste, silver, renässans/barock, 1600-tal, driven dekor i Bérainornamentik
Final bidNo bids
Est4,600 - 4,800 SEK
260
Okänd designer, blombord, kopparfärgad aluminium med svartlackerad lös benställning, diameter 41 cm, slitage
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
261
Biblioteksur, valnöt med mässingsinkrusteringar och -beslag, England George III-IV, urtavla signerad T Russell Lancaster (Thomas R, verksam 1811-32), , h 46 cm
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
262
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, kvadratiskt bukig med polykrom dekor i Kantonemalj, h 32 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
263
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av personer mm i famille-rose-färger, h 38 cm, lagning
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
264
Trofé, jämn 12-taggars älgtjur, monterad, b 92 cm, lackerad
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
265
Okänd konstnär, möjligen Lerlaxen, skulptur, miniatyrkask för Halmstads Polisförening (grundad 1906), delvis bemålat lergods, längd 13 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
266
Okänd designer, skulptur, fallskärmsjägare, gjuten metall monterad på träsockel, given till organisatörerna till 20-års återföreningen av 1965-66 års rekryter, höjd 12 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
267
Aspelin, Arne, olja, "Grissleholm", signerad, 50 x 61 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
268
Matta, Pakistan, 185 x 130 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
269
Huerta, Juan för Lladró, skulptur, glaserat stengods, Eskimo Nap, polykrom underglasyrdekor, h 30 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
270
Matta, semiantik Turkiet Zaff, 185 x 95 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
271
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterfoder, 1 par, chamotterat stengods, signerade, höjd 11 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
272
Skrin, emaljerad och förgylld metall med genombrutet nefritlock, Kina, Qin-repubik, 1900-talets början, dekor av pioner, fåglar mm, l 13 cm, smärre emaljdefekter
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
273
Skrivställ, onyx med mässingsmontage, empirestil, 1900-talets början, dubbla bläckhorn, sidor med pennställ, l 29 cm
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,100 SEK
274
Taklampa, mässing med prismor, höjd 57 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
275
Okänd designer, taklampa, teak och metall, diameter 20 cm, anlupen
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
276
Fickursställ, metall och glas, sekelskiftet 1900, medförljer damfickur, silver, total h 10 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
277
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Upp till mor, modellnummer 2324, polykrom underglasyrdekor, h 12 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
278
Plockross-Irminger, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, läsande barn, modellnummer 1567, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
279
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Den lille gentlemannen, modellnummer 2312, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
280
Mann, Gunilla, färglitografi, "Kolmården", signerad och numrerad 102/290, pappersstorlek 42 x 29 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
281
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda Artist Collection, skål, glas, målad dekor av fjärilar, signerad, höjd 10,5 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
282
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
283
Okänd designer för Lomonosov, vas, porslin, dekor i kobolt och guld, höjd 20 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
284
Lockskål, så kallad ägghöna, vitopak glasmassa, 1900-tal, i form av höna i korg, l 22 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
285
Stort parti vykort, i huvudsak 1900-talet
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
286
Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, pingvin, modellnummer 1821, polykrom underglasyrdekor, höjd 8 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
287
Backström, Monica för Boda, skulpturer, 2 st, polykrom glasmassa, h 6-10 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
288
Olje/vinägerkanna med lock, porslin, Meissen, 1900-talets 2 hälft, blå underglasyrdekor i lökmönstret, h 20 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.