25/2 16.00

Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16

Est3,200 - 3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Rossander, Armand, olja, sittande man, signerad, 76 x 60 cm
Est600 - 700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, kvinna med fiol, signerad L Fizesi (?), 61 x 50 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Klackring, 18 karat rödguld med onyx, stämplad Bernt Erlandsson Kristianstad 1891, innerdiameter 20 mm, vikt 7.9 gram,
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Herrambandsur, 18 karat rödguld med länk i förgylld metall, Omega, diameter 35 mm
Final bid7,500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis), längd ca 290 cm
Est3,200 - 3,400 SEK
Råsaftpress/centrifug, Ide Line, framstår oanvänd
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Dreutler, Hannelore för Ateljé Lyktan Åhus, bordslampor, 1 par, glas, etikettsignerade, total h 62 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Lewis, David för B&O, Beosound Century, design 1993, medföljer fjärrkontroll och väggfäste, ej funktionstestad
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Lindau, Börge för Blå Station, barstol, krom och björk med laminatsits, "Oblado"
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Matta, old Persisk, 185 x 145 cm
Est600 - 700 SEK
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti kaffe- och theservisdelar, Arabia och Gefle,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Klackring, 18 karat rödguld med rökkvarts, stämplad Hedbergs Dalsjöfors 1969, innerdiameter cirka 19 mm, vikt 3 gram
Final bid1,400 SEK
Est700 - 800 SEK
Okänd designer (Elis Kauppi?), örhängen, 1 par, 14 karat rödguld med facettslipade ametister, h 4 cm, total vikt 2,2 gram
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med pärlor, total vikt 1,3 gram
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Atelje Stigbert/Heribert Engelbert, brosch, 18 karat rödguld med 3 cabochonslipade ametister, i form av blomma, stämplad Stockholm 1952, h 4 cm, vikt 6,3 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Borgström, Carl Einar för Ystadbrons, skulptur, balettdansös, signerad och numrerad 456, h 29 cm
Final bid6,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Est17,000 - 18,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Lundgren, Eric, olja, Göteborgs hamn
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Beer, Dick, olja, landskap, signerad och a tergo med dödsbostämpel, 63 x 51 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Harbeck, Wilhelm, hänge, 18 karat rödguld med akvamarin (?) samt kedja, 18 karat rödguld, stämplad Stockholm 1948, h 5 cm, kedja l 59 cm, total vikt 12,2 gram
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Schou, Werner för Coronell Electro A/S, fönsterlampor, 3 st, "Droppen", koppar och svartlackerad plåt, dekor av iriserande prismor, h 19 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Matta, old/semiantik persisk, 325 x 225 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est500 - 600 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, skål samt vas, glaserat stengods, ur serien Thalia från 1960, dia 15 respektive h 8,5 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK