EN
Loading...
Januariauktion
Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16
Visning:
26/1 kl 12 - 19
27/1 kl 12 - 17
28/1 kl 12 - 16
Lowest lot number
482
Vodder, Arne för Sibast Møbelfabrik, stol, massiv palisander med svart lädersits, modell 430, design cirka 1960, sits med smärre ålderstecken
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
483
Vedel, Kristian för Søren Willadsen Møbelfabrik, Vejen, soffbord, ek med glasskiva, "Modus", design 1963, knoppar till skiva saknas
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
484
Balle, Mogens, färglito, komposition med kvinna och uggla, signerad EA, synlig pappersstorlek 28 x 36 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
485
Skål på tre fötter, sterlingsilver, dekor av fabeldjur mm, signerad Jays 142-144 Oxford Street London, l 15 cm, vikt 115 gram
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
486
Korg, silver, genombruten dekor av växtlighet mm, stämplad J L Hultman 1953, l 16 cm, vikt 125 gram
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
487
Miró, Juan, färglito, komposition 1965, ur Derrière le Miroir nr 151-152, synlig pappersstorlek 37 x 27 cm, litteratur: Mourlot 368
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
488
Pedersen, Bernt, vilstol, ek med lösa dynor, "Kludestolen", design 1965
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
489
Okänd dansk konstnär, olja, "An old wise woman", otydligt signerad, totalt 59 x 49 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
490
Okänd designer för E S Horn AS, Aalestrup, bordslampa, svartlackerad metall, etikettsignerad, h 58 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
491
Engström, Kaj, skulptur, delvis bemålad betong, "Sfinx", signerad och numrerad4/200, utförd för Vandalorum i Värnamo, h 16 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
492
Heath, Ditte & Adrian för FDB Møbler, loungstol, ek med svart konstläderklädsel, modell J102, stämpelsignerad, klädsel med skador
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
493
Okänd designer, möjligen för Holmegaard, taklampa, glas, dekor i orange överfång, h 30 cm, obetydliga nagg
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
494
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, allmogearbeten, 1800-tal, balusterforad ryggbricka med hjärta
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
495
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, bordslampor, 1 par, glaserad keramik, dekor i så kallad spirande stil, h exklusive lampfäste30 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
496
Longobardi, Nino, blandteknik, erotisk komposition, a tergo signerad och daterad -85, på bakstycke intygad av Anders Tornberg, synlig pappersstorlek 50 x 35 cm,
Final bid1,500 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
497
Skålfat, 2 st, silver, genombrutna, utländska stämplar, l 12 respektive 15 cm, total vikt 145 gram
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
498
Damfickur, 18 karat rödguld, 1800-talets mitt eller 2 hälft, graverad dekor av gudom, dia 35 mm, total vikt 26 gram, skador, glas saknas
Final bid2,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
499
Dessertskedar, 13 st, silver, Rosen, stämplade Georg Wessfeldt Malmö, l 15 cm, total vikt 340 gram
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
500
3 delar silver; bricka, sockerskrin samt gräddkanna, rokokostil, stämplade Georg Wessfeldt Malmö, bricka l 21 cm, total vikt 410 gram
Final bid1,700 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
501
Cigarettetui, silver, sekelskiftet 1900, niellerad dekor, importstämpel för Karl Andersson Stockholm, l 9 cm, vikt 85 gram
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
502
Simmulson, Mari för Uppsala Ekeby, vas, chamotterat och glaserat lergods, ur de så kallade "Korta serierna", dekor av fabeldjur mm, signerad och numrerad 67/100, h 15 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
503
Spegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, höjd 116 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
504
Matta, semiantik persisk galleri, etikett från Galleri Martin Sommerfeld, 290 x 85 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
505
Pedersen, Carl Henning, färgoffset, komposition med fågel, signerad i trycket samt handsignerad och daterad -80, pappersstorlek 48 x 35 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
506
Vinkylare, porslin, Arita, Japan, Meiji-Taishô, dekor i famille-rose-färger, svårtydd signatur möjligen Shim Po Zo, h 19 cm, sprickor
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
507
Bilbana, mekanisk, Schuco varianto 3010X, i originalkartong, denna med skador, bruksslitage
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
508
Byrå, mahogny med grön skiva, rokokostil, 1900-talets mitt, dekor i parkettmarqueterie, 2 lådor, bukig front, längd 75 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
509
Fisktallrikar, 6 st, porslin, Portmeirion "The Complete Angler", l 33 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
510
Hoff, Ulrik, akryl "Utan titel" (landskap), signerad och daterad 2020, 70 x 90 cm, originalkvitto från Strayfield Gallery medföljer
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
511
Spegellampetter med 2 ljusarmar, 1 par, mässing, sekelskiftet 1900, diameter 31 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
512
Bordsfotogenlampa, höjd 50 cm samt bordslystrar, 1 par
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
513
Champagnekylare, mässing, Pol Roger, Argit, Frankrike, 1900-talets 2 hälft, h 20 cm
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
514
Bratt Wijkander, Monica för Reijmyre, skål på fot, grön glasmassa, etikettsignerad, h 14 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
515
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, chamotterat stengods, "Fortuna, Modell 8", design 1964, blå glasyr, höjd 18 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
516
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
517
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bid2,200 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
518
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
519
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
520
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar med underfat och assietter, 12 + 12 + 12 st, benporslin, "Brun Linje", design 1972, medförljer sockerskål och gräddkanna, assietter dia 17 cm
Final bidNo bids
Est700 - 600 SEK
521
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Päron", ur serien "Pomona" från 1971, signerad, 22 x 22 cm
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
522
General-Lieutenant Sir Walter Sinclair Delamain, tillskriven, akvarell, 1920-tal, stilleben med fasantupp, synlig pappersstorlek 44 x 33 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
523
Satsskålar, 7 st, äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, heltäckande, polykrom dekor av femkloiga drakar, lotus mm, botten med Jiaqings märke, dia 8 - 21 cm
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,700 SEK
524
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
525
Okänd designer för HAY Copenhagen, lamp/soffbord, svart marmorskiva på kromad benställning, 80 x 80 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
526
Matbesticksuppsättning, 38 delar, silver, 12 vardera av bordsknivar med stålblad, bordsgafflar och -skedar samt 2 pastejknivar med silverblad, importstämplar, total vikt exklusive knivar 830 gram
Final bidNo bids
Est3,800 - 4,000 SEK
527
Theskedar, 16 st, silver, svensk rund, stämplade CG Hallberg Stockholm, total vikt 310 gram
Final bid1,600 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
528
Parti silver, delvis skrot, total vikt 420 gram
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
529
Parti skedar mm, silver, bland annat Rosen, total silvervikt cirka 700 gram
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.