Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16

26/1 kl 12 - 19

27/1 kl 12 - 17

28/1 kl 12 - 16

Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Skål på tre fötter, sterlingsilver, dekor av fabeldjur mm, signerad Jays 142-144 Oxford Street London, l 15 cm, vikt 115 gram
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Korg, silver, genombruten dekor av växtlighet mm, stämplad J L Hultman 1953, l 16 cm, vikt 125 gram
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est600 - 700 SEK
Pedersen, Bernt, vilstol, ek med lösa dynor, "Kludestolen", design 1965
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid1,500 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Skålfat, 2 st, silver, genombrutna, utländska stämplar, l 12 respektive 15 cm, total vikt 145 gram
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Damfickur, 18 karat rödguld, 1800-talets mitt eller 2 hälft, graverad dekor av gudom, dia 35 mm, total vikt 26 gram, skador, glas saknas
Final bid2,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Dessertskedar, 13 st, silver, Rosen, stämplade Georg Wessfeldt Malmö, l 15 cm, total vikt 340 gram
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
3 delar silver; bricka, sockerskrin samt gräddkanna, rokokostil, stämplade Georg Wessfeldt Malmö, bricka l  21 cm, total vikt 410 gram
Final bid1,700 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Cigarettetui, silver, sekelskiftet 1900, niellerad dekor, importstämpel för Karl Andersson Stockholm, l 9 cm, vikt 85 gram
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Matta, semiantik persisk galleri, etikett från Galleri Martin Sommerfeld, 290 x 85 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Fisktallrikar, 6 st, porslin, Portmeirion "The Complete Angler", l 33 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Bordsfotogenlampa, höjd 50 cm samt bordslystrar, 1 par
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Champagnekylare, mässing, Pol Roger, Argit, Frankrike, 1900-talets 2 hälft, h 20 cm
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Bratt Wijkander, Monica för Reijmyre, skål på fot, grön glasmassa, etikettsignerad, h 14 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, chamotterat stengods, "Fortuna, Modell 8", design 1964, blå glasyr, höjd 18 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Final bid2,200 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est700 - 600 SEK
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
Est500 - 600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Theskedar, 16 st, silver, svensk rund, stämplade CG Hallberg Stockholm, total vikt 310 gram
Final bid1,600 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Parti silver, delvis skrot, total vikt 420 gram
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Parti skedar mm, silver, bland annat Rosen, total silvervikt cirka 700 gram
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK