Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16

26/1 kl 12 - 19

27/1 kl 12 - 17

28/1 kl 12 - 16

Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, vinglas, 9 + 1 st, "Filippa", design 1991, dekor av gröna ränder, höjd 16 cm
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Eres, Arnold, olja, "Nature morte", signerad och daterad 1966, 66 x 81 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Eres, Arnold, olja, stilleben, signerad och daterad 1966, 66 x 81 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, Norge 1900-talets mitt, stämplade Thorvald Marthinsen Tönsberg, svensk importstämpel, h 10 cm, fylld fot
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, tillskriven, kanna, blå glasmassa, h 31,5 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Bianconi, Fulvio för Venini, Murano, skål, glas, "Fasce Orizzontale", osignerad, diameter 13 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Ordförandeklubba, silver och ebenholz (?), stämplad CG Hallberg Stockholm 1935, total vilt 350 gram, bär ägargravyr
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Santini, A, skulptur, lackerad gips, häst, längd 35 cm, svans med nagg
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est500 - 600 SEK
Väggur, mässing, Louis XIV-stil, Samuel Martini, Paris omkring 1880, h 55 cm
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Matta, old Pakistan (?), 195 x 120 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Strinning, Nils, vägghylla, teak och vitlackerad metall, "String", 3 hyllplan, bredd 80 cm, bruksslitage
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Trost, Eugen för Upsala-Ekeby, kaffeservisdelar, 5 delar, flintgods, "Zebra", design 1955, 2 kaffekoppar och 3 underfat, dessa dia 13,5 samt 15,5 cm, bruksslitage, 1 kopp utan märkning
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Serverings/drinkvagn, glas, mässing och trä, längd 67 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Guldmynt, Österrike 1 dukat Frans Josef 1915, 3,5 gr 986/1000 guld, den högsta guldhalten i något mynt i världen
Final bid3,000 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Takkrona, förgylld mässing och prismor, dia 25 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Vantore, Mogens, olja, landsby, signerad, 65 x 80 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK