EN
Loading...
Januariauktion
Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16
Visning:
26/1 kl 12 - 19
27/1 kl 12 - 17
28/1 kl 12 - 16
Lowest lot number
146
Sørensen, Johnny & Thygesen, Rud för Botium/Magnus Olesen, Durup, stol, bok med svart sits, "8000"-serien, design 1980, etikettsignerad
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
147
Skulptur, skuren lapis lazuli, stående elefant, vikt 192 gram (1940 carat), l 9 cm
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
148
Kälke, smide och trä, 1900-talets 2 hälft, med ratt och broms, längd 90 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
149
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
150
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
151
Okänd designer, snurrpall, ek, 1900-talets början, justerbar höjd, diameter 35 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
152
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterfoder, 1 par, chamotterat stengods, signerade, höjd 11 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
153
Okänd designer för Tenn & Silver, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Göteborg 1952, höjd 19 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
154
Skrivställ, onyx med mässingsmontage, empirestil, 1900-talets början, dubbla bläckhorn, sidor med pennställ, l 29 cm
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,100 SEK
155
Herrarmbandsur, Camel Trophy, 100% återanvänt stål, vattentät 50 meter
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
156
Toyokuni, Utagawa I, träsnitt, porträtt av Sawamura Sojuro IV studerande ett Kanamura-Za teaterprogram, signerad Toyokuni Ga, synlig pappersstorlek 37 x 25 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
157
Kirkegaard, Erik för Höng Stolefabrik, armstol, palisander med svart läderklädsel, modell 49, 1960-tal, bruksslitage, ryggläder med reva
Final bid300 SEK
Est400 - 50 SEK
158
Olson, Axel, färglito, komposition med kvinna och mussla, signerad och numrerad 172/260, synlig pappersstorlek 41 x 56 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
159
Parti smycken, silver samt pälcollier, medföljer defekt halskedja, 8 (!) karat rödguld denna vikt 1,5 gram
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
160
Kikarsikten, 2 st, Leupold L-90 respektive Weaver V4.5 W
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
161
Vapenlåda för hagelgevär, svart konstläder, Winchester, l 80 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
162
Havsfiskerulle, Fladen Elbe 1000, medföljer spö, 6,5 "
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
163
Nilssen, Finn, olja, "Från gamla Hellesund", signerad och daterad -47, 46 x 55 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
164
Parti armbandsur, bl.a Lambretta, Diesel, Victorinox mm, ca 25 st
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
165
Salomon, Harald för Anders Nyborg, plaketter, 10 st, "Fem Aarhundreder i Dansk Videnskab, med porträtt av danska vetenskapsmän, utgiven 1979, i originaletui
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
166
Oppenheimer, Leona, olja, "Styvmorsvioler", signerad och daterad -97, 22 x 16 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
167
Ljusstakar, 1 par, mässing, renässansstil, 1800-tal, dekor av duvor mm, h 18 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
168
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, bordslampa, röd glasmassa, etikettmärkt, signerad och daterad -68, h inklusive skärm 47 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
169
Skrin, emaljerad och förgylld metall med genombrutet nefritlock, Kina, Qin-repubik, 1900-talets början, dekor av pioner, fåglar mm, l 13 cm, smärre emaljdefekter
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
170
Qvarsebo, Michael, olja ”Katt”, signerad och daterad 2009, 38 x 46 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
171
Matta, Pakistan, 185 x 130 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
172
Matta, semiantik Turkiet Zaff, 185 x 95 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
173
Qvarsebo, Michael, olja, Katt, signerad och daterad 2009, 20 x 20 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
174
Vas, porslin, Kutani Japan, Meiji-Taishô, dekor i järnoxid och guld, signerad Kutan Zo..., h 37 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
175
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, Peter för Paustian, armstol, metall med vitt plastöverdrag och textilklädd sits, ASAP, gjuten signatur, modellen vann Red Dotpriset 2012
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
176
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, polykrom glasmassa, etikett- och handsignerad, h 25 cm
Final bidNo bids
Est200 - 600 SEK
177
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, 6 ljusarmar, h 70 cm
Final bid1,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
178
Okänd designer för Michael Andersen & Sön, skålfat, lergods, modellnummer 5608, svart-vit dekor "Negro" design Marianne Starck, stämplat, l 28 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
179
Huerta, Juan för Lladró, skulptur, glaserat stengods, Eskimo Nap, polykrom underglasyrdekor, h 30 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
180
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 18 cm, glasyrnötning
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
181
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda Artist Collection, skål, glas, målad dekor av fjärilar, signerad, höjd 10,5 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
182
Okänd designer för Lomonosov, vas, porslin, dekor i kobolt och guld, höjd 20 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
183
Mann, Gunilla, färglitografi, "Kolmården", signerad och numrerad 102/290, pappersstorlek 42 x 29 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
184
Okänd dansk designer i Johannes Andersens art, 1950-60-tal, matbord med 2 utdragsskivor, palisander, totalt 273 x 90 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
185
Votteler, Jutta, färgetsning, musikant, signerad, daterad 1998 och numrerad 120/150, synlig pappersstorlek 16 x 19 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
186
Pihl, Jonas, färgserigrafi, komposition, signerad, numrerad 19/250 och daterad 2011, pappersstorlek 51 x 38 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
187
Sever, Clara för Austin, skulptur, förgylld konstmassa på svart träsockel, "The Embrace", höjd 50 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
188
Alberius, Olle för Orrefors, bordslampa, glas och metall, dekor av polykroma fläckar, design 1975, etikettsignerad, h 30 cm
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
189
Golvvas, porslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor av kvinnor, botten med Qianlongs fyrakaraktärsmärke i rött, höjd 46 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
190
Skål, silver, dia 30 cm, svenska importstämplar C G Hallberg Stockholm 1917, vikt 300 gram, gåvogravyr, någon smärre buckla
Final bid1,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
191
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner 3 st, glaserat flintgods, höjd 8 - 17 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
192
Barbie-docka i Cheerleaderuniform, med ställning, medföljer väska mm, höjd 29 cm, i originalförpackning
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
193
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor', röd ylleklädsel, lös nackkudde, nomalt bruksslitage
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.